Niedziela, 29.11.2020 r. Imieniny: Błażeja i Saturnina
Nie myśl o szczęściu. Nie przyjdzie – nie zrobi zawodu; przyjdzie zrobi niespodziankę

Bolesław Prus
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

3 Maja w barwach Monako

Alfred Znamierowski 2011-05-05
kotylion_100.jpgW czasie Powstania Listopadowego, 7 lutego 1831 r. Izba Senatorska i Izba Poselska zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni się łączyć Polacy, postanowiły i stanowią”:

Kokardę Narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym.

Oba herby miały białe godło w czerwonym polu tarczy herbowej, polski – Orła Białego, litewski – białą Pogoń. A więc wszystko jasne – barwa godła, jako barwa główna musi być na pierwszym miejscu. Gdy obie barwy ułoży się w pasy poziome, biel ma być u góry, a czerwień u dołu. A jak ułożyć je na kokardzie? Oczywiście także w jej głównym miejscu, zwanym sercem. A więc w środku! Tak układano barwy na kokardach od czasu ich wprowadzenia we Francji w XVIII wieku. Wzór francuski przejęły ruchy republikańskie i niepodległościowe w Europie Środkowej i w obu Amerykach. W XX w. większość państw wprowadziło znaki lotnicze na wzór kokardy, układając swe barwy narodowe w koncentryczne kręgi, w kolejności od środka.

Tylko Austriacy układali barwy na flagach i kokardach inaczej niż inni. U nich na pierwszym miejscu występowała barwa pola tarczy herbowej, a na drugim barwa herbowego godła. Stąd zdziwienie cudzoziemców w ostatnich latach I wojny światowej, że Polacy demonstrują dążenia niepodległościowe zarówno pod flagami biało-czerwonymi (w zaborach pruskim i rosyjskim), jaki i czerwono-białymi (w zaborze austriackim).

Dlatego już w 1917 r. Franciszek Kamocki opublikował broszurę O proporcach, banderach, sztandarach i kokardach”, w której podkreślał znaczenie właściwej kolejności barw. Pisząc o kokardzie stwierdził, że główna barwa dwubarwnego znaku powinna w kokardzie wystąpić dwa razy, a druga barwa raz. Na rysunku pokazał kokardę z białym sercem i dwoma koncentrycznymi kręgami wokół niego – czerwonym i białym. Podobny, barwny rysunek kokardy zamieścił Adam Chmiel w broszurze Barwa i chorągiew polska”, wydanej w Krakowie w 1919 roku. Obok niego umieścił rysunek kokardy dwubarwnej z białym sercem i czerwonym obrzeżem. Chmiel napisał: kokarda narodowa polska może mieć tylko środek (serce) białe otoczone drugą dolną tynkturą t. j. kolorem czerwonym. Nie może być jednak ta kokarda utworzona w ten sposób, ażeby środek zajmował kolor czerwony a otok biały”.

kotylion_150.jpgTymczasem w dniu Święta Konstytucji, 3 maja 2011 r. cała Polska ujrzała, że Bronisław Komorowski, Donald Tusk i towarzyszący im senatorowie, posłowie i ministrowie przypięli do płaszczy kokardy czerwono-białe. Takie barwy narodowej mają dwa, w żaden sposób z Polską niezwiązane państwa – Monako i Indonezja.

Jest to kolejny błąd, jaki mogliśmy zaobserwować w ostatnich latach w dziedzinie ekspozycji barw państwowych. Lech Wałęsa miał na Belwederze flagę państwową z herbem, przysługującą tylko polskim przedstawicielstwom za granicą, statkom cywilnym, cywilnym lotniskom i lądowiskom oraz kapitanatom i bosmanatom portów. Na flagach przed pałacem prezydenckim od czasów prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego są trzy flagi (polska, europejska i NATO), przy czym polska nie jest w środku (jak powinna, kiedy są trzy maszty), lecz po lewej stronie. Na samochodzie śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego raz umieszczono flagę o odwróconych barwach (Monako lub Indonezja).

Wróćmy do kokardy. Kamocki i Chmiel podawali kokardę biało-czerwono-białą, której dzisiaj nie można już użyć, bo są to barwy narodowe niepodległej Białorusi. A więc trzymajmy się naszej kokardy narodowej, tak jak określił ją Sejm 170 lat temu. Ma ona białe serce i czerwony otok. Inny układ (czerwone serce i biały otok) może ona mieć jedynie wtedy, kiedy na czerwonym tle serca umieścimy Orła Białego.

Zobacz tez zdjęcia w materiale: 220 rocznica Konstytucji 3 Maja
Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM
ale numer ?!
~gildia44 2011-05-05 18:33
Czy na odlonieciu pomnika poleglych osob publicznych przedstawicieli panstwowych mozna w taki...
~LK 2011-09-20 16:59
...obraz Artura Grottgera pt. Pożegnanie? Czy ukazany na nim powstaniec styczniowy również szedł...
~mboro 2012-04-30 16:46
www.wawel.net/images/malarstwo-2011/grottger-1/poziom/Wojna04.jpg
~pytek 2012-05-23 13:30

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.