Korzystaj z każdego dnia, nie oglądając się na przyszłość.

Horacy
Polska zawsze blisko
Sobota, 23.09.2017 r.
Imieniny: Tekli i Bogusława


Wró?Strona g?ówna Drukuj

Bibliomani

Redakcja 2009-11-03
Bibliofil to miłośnik książek, biblioman zaś to człowiek ogarnięty namiętną pasją zbierania książek. Pasja ta jest patologiczna i prowadzi niekiedy do zachowań nienormalnych.

Oryginalnym bibliomanem był kardynał Domenico Pasionei (1682-1781), nieprzejednany wróg jezuitów. Jego kamerdyner przynosił mu codziennie rano do biblioteki stosy nowych książek oferowanych przez księgarzy i układał n dużym stole przy oknie. Kardynał przeglądał je zraz po śniadaniu. Zauważywszy na jakiejś księdze wydrukowane przy nazwisku autora litery S.J. (Sicietatis Jesu), oznaczające jezuitę, wyrzucał je natychmiast przez okno na dziedziniec.

Niezwykłą manią zbieracką ogarnięty był pisarz i prawnik francuski, Henryk Boulard, żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku. Odwiedzał on antykwariaty z miarką w ręku i kupował książki na... metry (poproszę 78 centymetrów klasyki i 23 centymetry batalistyki!). Boulard posiadał w Paryżu pięć kamienic, od podłogi aż po dach wypełnionych książkami. Pasja okazała się dla Boularda tragiczna w skutkach. Sięgając po jakieś dzieło znajdujące się na górze stosu sprawił, że reszta książek runęła, przywalając go swoim ciężarem. Miłość do książek przypłacił życiem. Niepowetowane szkody wyrządzili książkom bibliomani-wandale. Należał do nich angielski uczony i kolekcjoner John Bagford (1657-1716). Przedmiotem jego pożądania nie były całe książki a tylko karty tytułowe i frontspisy. Wycinał on je z cudzych książek, najczęściej bibliotecznych. Uzbierawszy kilkaset kart oprawiał je w wolumen. Zgromadził w ten sposób prawie 100 wolumenów, niszcząc tysiące książek.

Żądza posiadania książek doprowadziła nawet do zamachu stanu. Książę Filippo Maria Visconti panujący w pierwszej połowie XV wieku w Mediolanie zapragnął posiąść rękopis Liwiusza, który należał kiedyś do Petrarki, a po śmierci poety znalazł się w posiadaniu doży Genui, Tomasza Fergoso. Visconti namówił Battistę Fergoso, aby ten wystąpił przeciwko bratu Tomaszowi i odebrał mu władzę. W zamian za obiecaną pomoc zbrojną zażądał dzieła Liwiusza. W Genui wybuchła rewolucja. Wspomagane przez księcia mediolańskiego stronnictwo ogłosiło Battistę dożą. Tomasz szybko uporał się z buntownikami, a Visconti wymarzonego dzieła Liwiusza nie dostał.

Najprostszym sposobem pozyskania przez bibliomanów książek byłą kradzież lub przywłaszczenie. Pokusie tej nie oparli się nawet najsławniejsi przedstawiciele sztuki, nauki czy religii. Francesco Petrarka znany był wśród swoich przyjaciół z tego, że książki pożyczał ale nie oddawał... Kardynał Pamfilio (późniejszy papież Innocenty X), przebywając w odwiedzinach u francuskiego kardynała skradł mu książkę, która na jego nieszczęście wypadła mu w trakcie rozmowy spod sutanny. Jak widzimy od grzechu, powodowanego bibliomanią nie byli wolni nawet papieże.

Osobną kategorią bibliomanów byli księgołapi. Kradli oni książki w małych prowincjonalnych klasztorach lub bibliotekach. Działalność swą tłumaczyli troską o zachowanie książek dla potomności. Ukradzione książki trafiały później do dużych bibliotek i rzeczywiście wiele z nich przetrwało do dziś.


Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
a-p-01.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
zbic_szybe_330.jpg

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

RADIO MAGIAN

czytajac1.jpg
radio_magian_330.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  fontanna2.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

LICZY SIĘ KAŻDY DAR SERCA

marta_1_330_edyt.jpg
  Redakcja Albumu Polskiego zwraca się do wszystkich czytelników przyjaciół i ludzi dobrej woli z apelem o wsparcie dla Marty Smolińskiej wnuczki naszych przyjaciół.   Jeśli rozliczając swój PIT macie zamiar...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2017 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.