Poniedziałek, 21.09.2020 r. Imieniny: Hipolita i Mateusza
Jakąkolwiek obierzecie sobie karierę, postawcie sobie w niej cel wzniosły. Miejcie kult wielkich ludzi i wielkich rzeczy.

Ludwik Pasteur
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Biografie Gdańskie

Stefania Najsarek 2011-11-14
dscn1847_100.jpgIntegracja Polski z Unią Europejską i unijny kurs na wspieranie „małych ojczyzn”, zainspirował grupę trójmiejskich działaczy kultury do podobnych działań w skali mikro.

W 2004 roku powstał projekt organizowania corocznych spotkań z kulturą mniejszości narodowych zamieszkałych w Polsce, pod nazwą „Biografie Gdańskie”. To, że imprezy odbywają się w Gdańsku, uzasadnia istniejący w nim konglomerat narodowościowy i kulturalny, mający silne tradycje historyczne.
Do szesnastego stulecia Gdańsk należał do stowarzyszenia niemieckich miast hanzeatyckich, był ważnym punktem na morskim szlaku handlowym, odwiedzanym i zasiedlanym przez przedstawicieli różnych nacji. Mieszkali tu Niemcy, Polacy, Żydzi, Holendrzy, Szkoci, i wszyscy pozostawili w nim ślady swojej obecności – materialne i obyczajowe.

Po II wojnie światowej, miały miejsce silne ruchy migracyjne spowodowane sytuacją geopolityczną. Do miasta, oprócz pozostających tu rodzin niemieckich, poczęli napływać poszukujący swojego miejsca na ziemi Polacy oraz przedstawiciele różnych narodowości, jak Żydzi, Tatarzy, Ormianie, Białorusini, Ukraińcy, czy Litwini.
Sąsiadując drzwi w drzwi, czy okno w okno, na ogół ograniczamy się do zdawkowego pozdrowienia. To trochę mało, warto poznać się bliżej, a rolę tę z pewnością spełni most kulturowy, jaki zaproponowali pomysłodawcy. Działalność swoją rozpoczęli ab ovo, w cyklu „Biografie...”, poświęcone historii osiedlania się poszczególnych mniejszości w Gdańsku. Kolejne spotkanie w 2005 roku, traktowało o powstaniu Solidarności i jej historycznym znaczeniu w dziejach Polski i Polaków. W 2006 roku poznawano baśnie i legendy mniejszości narodowych, a w 2007 roku spotkanie poświęcone było ich kuchni i tradycjom kulinarnym.

W 2008 roku poznawano języki mniejszości, a w 2009 spotkanie przebiegało pod hasłem „Religia, naród, tożsamość”. W ubiegłym roku dyskutowano nt. dwujęzyczności ludności Europy. Tegoroczne „Biografie... „ przebiegały pod znakiem promocji autorytetów i kultury muzycznej. 20.października ,mniejszość tatarska zaprosiła do gdańskiego meczetu na spotkanie pt. „Urodziny Gminy”, na którym znamienici przedstawiciele środowiska Tatarów, mówili o historii narodu.

21 października, w Filii Biblioteki Wojewódzkiej przy ul. Mariackiej w Gdańsku, mniejszość litewska, ukraińska i białoruska, przedstawiała wybitne postaci ojczystego życia publicznego, co połączone z prezentacją multimedialną obrazów z życia narodu, skłoniło widzów do zrewidowania utartych stereotypów.

22 października, w pierwszej części spotkania, mniejszość żydowska i niemiecka pochwaliły się wybitnymi osobistościami nauki i kultury, a wieczorna druga część, upłynęła pod znakiem muzyki.
W oruńskim Domu Kultury zaprezentowały się trzy zespoły: ukraiński „Horpyna”, tatarski „Mubai” oraz klezmerowski „Meadow Quartet”. Wielki finał „Biografii Gdańskich, miał miejsce 23. października na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Żywiołowym występem rozpoczął go litewski zespołu muzyczny„Grycia".

Szef zespołu ze swadą i humorem wprowadzał słuchaczy w ludyczną atmosferę piosenek i przyśpiewek, pozwalając publiczności wtopić się w radosny nurt zabawy, manifestowany wtórowaniem artystom i wyklaskiwaniem rytmu.
Powagę przywrócił ukraiński duet bandurzystów, artystów współpracujących z Operą Bałtycką Jaryny i Tarasa Kuźmyczów. Nieznany polskiej publiczności oryginalny w kształcie i brzmieniu instrument, perfekcyjne wykonanie utworów oraz uroda artystów oczarowały publiczność. Nie na długo, bowiem gdański zespół „Kadarka” w typowym dla regionalnej muzyki ludowej „białym śpiewie”, mocno kontrastującym z elegancją i powagą poprzedników, budował zgoła inny nastrój. Dziewczęta odziane w białoruskie, zdobione prostym haftem sukienki, zaśpiewały kilkanaście piosenek. Niezwykła technika wykonawcza, spotkała się z aprobatą słuchaczy, czego wyrazem były rzęsiste oklaski.
Prawdziwym rarytasem, stał się występ aktorki Teatru Żydowskiego w Warszawie, Danuty Stankiewicz. W spektaklu muzycznym „Blask”, wraz z towarzyszącymi jej tancerzami, wiodła nas przez przez przedwojenne polskie miasta, pokazywała ludzi, ich losy, tradycje i obyczaje. Atmosfera klezmerowskiej muzyki, wzruszająca interpretacja utworów, urzekała swoim pięknem. W tym kulturalnym przekładańcu, w białoruskich pieśniach ludowych, sympatycznie zaprezentował się duet„Zaranica” z Krynek. Panie śpiewające a capella, tylko w niektórych piosenkach akompaniowały sobie na prostych instrumentach muzycznych. Po nich, scenę zapełnili panowie w wieku raczej słusznym - niemiecki zespół „Bleckeder Shantychor” z miejscowości Bleckede.

Z humorem, za pośrednictwem tłumacza, szef zespołu opowiadał o tułaczym życiu marynarzy, ich przygodach w obcych portach i powrotach do domu, a tematy te były osnową dla piosenek wykonywanych przez zespół.
Instrumentalnie opracowane, harmonijnie splatały się z dojrzałymi głosami chórzystów. Miłym akcentem było wykonanie przez chór popularnej polskiej piosenki szantowej, do śpiewania której włączyła się zgromadzona w Teatrze publiczność.

Lekko zmęczonych trwającą już od kilku godzin imprezą, ożywił występ tatarskiego zespołu „Qirim” z Symferopola. Znany już poza granicami kraju zespół, po raz pierwszy gościł w Polsce. Niezwykłe, imponujące bogactwem kolorów i zdobień tradycyjne stroje artystów, zachwyciły widzów. Kompozycje taneczne, niezrównany kunszt wykonania, zręczność i dynamika tancerzy, zapierały dech w piersiach. Piosenki utrzymane w klimacie orientalnym, wykonywane z wdziękiem przez zjawiskowo urodziwe artystki, przenosiły widza w świat baśni Szecherezady.

Zauroczona imprezą, gorąco polecam kolejne spotkania z cyklu „Biografie Gdańskie”, a organizatorom z życzeniami pomyślności w kontynuowaniu dzieła, składem serdeczne podziękowania.

dscn1847_420.jpgdscn1864_420.jpgniedz._ydzi_420.jpgniedz.bandurzy_ci_420.jpgniedz.krym_420.jpgniedz.niemcy_420.jpgniedz.zaranka_420.jpg


zdjęcia: Stefania Najsarek i Lucjan Mieczysław Parfianowicz
Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM
Potwierdzam każde słowo Autorki - byłam, widziałam, słyszałam i podziwiałam. To były prezentacje na...
~Ela C. 2011-11-15 22:57

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.