Poniedziałek, 17.12.2018 r. Imieniny: Olimpii i Łazarza
Wszystkie dobre maksymy istnieją w świecie; chybia się tylko w ich stosowaniu.

Blaise Pascal
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Czym PiS kupi inteligencję?

Redakcja 2008-01-30
(A.Zaranek) Łatwego życia inteligenci w Polsce nie mieli. Ani przed wojną, ani po wojnie. Czas w Polsce od ponad tysiąca tak właśnie się liczy: od wojny do wojny. Dzięki Bogu od prawie 20 lat są to wojny słowne, ale jednak...

Inteligenci lekko nie mają, ale cóż dopiero mają powiedzieć intelektualiści? Bóg strzegł, że IQ mam w poselskiej normie – około 80. Nie dla mnie zatem problemy intelektualistów. Ze słyszenia i widzenia problemy te jednak znam.

Za komuny szanse inteligencji obniżano stosując punkty za pochodzenie. Dzięki temu matoł wygrywał w rywalizacji z inteligentem. Liczne portale społecznościowe promują matołów lub co najwyżej ćwierćinteligentów. Im gorzej, im głupiej – tym lepiej. Rozgłośnie radiowe i agencje artystyczne promują różne Dody, Wiśniewskich. Wydawnictwa literackie zapomniały już o twórczości inteligenckiej. Pracy też inteligent znaleźć nie może. Miło nie jest. Jeżeli dodać do tego fakt iż inteligent był w Polsce od zawsze podejrzany – to mamy pełen obraz przyszłości Polski, budowanej na przeciętności.

Przerażenie ogarnęło mnie kiedy Jarosław Kaczyński zapowiedział „kurs na inteligencję”. No teraz się zacznie! Władze PiS rozpoczynają kampanię, której celem jest przekonanie części polskiej inteligencji do tej partii. Jarosław Kaczyński. chce przekonać Polaków, iż „sfery intelektualne są naturalnym i niezmiernie istotnym zapleczem politycznym dla jego partii”. Jęknąłem cichutko.

Jarosław Kaczyński nie bacząc na to, jaki obraz swojej partii sam ukształtował przez minione lata, postanowił, że od momentu kiedy on zechce – PiS masowo zasili polska inteligencja. Jak tego chce Kaczyński dokonać? - dalibóg nie wiem. Zapędzi inteligentów knutem, postraszy kibitkami i wywózką na Sybir? A może obieca lizaki?

Kaczyński to przyjaciel (ten od szorstkiej ostatnio przyjaźni) Dorna – znanego facecjonisty. Wyraźnie eks premierowi udzieliło się poczucie humoru wyższego kolegi. Trudno bowiem sobie wyobrazić, że polska inteligencja stanie w jednym szeregu z PiS-owskimi „inteligentami”. Wymienię teraz grupkę aktywistów PiS, a Państwo typujcie wśród nich inteligentów. A więc: Putra, Suski, Gosiewski, Kuchciński, Dera, Brudziński, Girzyński...

Napisałem w poprzednim akapicie: stanie w jednym szeregu. Mógłbym w to uwierzyć, gdym nie znał Jarosława Kaczyńskiego (kto Cię nie zna, ten Cię kupi – mówi stare polskie przysłowie). Nie chodzi tu oczywiście o jeden wspólny szereg. Inteligencja może zająć miejsce w drugim lub trzecim szeregu.

Zastanawiam się kto stanie się szermierzem walki o pozyskanie polskiej inteligencji? Proponuję Marka Suskiego – wybitny to inteligent. Przypomnę jego wypowiedź z okresu kampanii przed wyborami samorządowymi. „Zapraszamy na listy osoby wywodzące się ze środowisk inteligencji historycznej. Wyjaśnię to tak: jeśli twój dziadek miał dyplom, ojciec miał dyplom, to ty już dyplomu pokazywać nie musisz. Wychowywanie w porządnej rodzinie, gdzie dbano o wartości, gwarantuje przyzwoitość.”- powiedział Suski i z dumy po tej wypowiedzi spurpurowiał cały. Pamiętamy panie prezesie Kaczyński intelektualne popisy pańskiego totumfackiego. Pamiętamy „wykształciucha”, „łże elity”, „lumpenliberałów”. I nie zapomnimy. A wprost przeciwnie odświeżać będziemy tę pamięć ilekroć wspomnimy sposób sprawowania władzy przez PiS i cele jakie sobie ta partia stawia.

Dla inteligenta Polska jest krajem otwartym dla wszystkich. Podziały na „my” i ZOMO dziś nie istnieją. Polski inteligent szanuje prawo i konstytucję (mając świadomość jej marności). Polski inteligent jest częścią składową Europy, a nie jej zaścianka. Manicheizm widzenia świata jest udziałem PiS. Inteligent przed taką wizją Polski i świata bronić się będzie zawsze.

Cóż PiS może zaproponować polskiej inteligencji? Zamordyzm? Serwilizm?
W tytule zadałem pytanie: czym PiS kupi inteligencję polską? Wykpię się od odpowiedzi takim oto żarcikiem: jak PiS-owi uda się wszczepić inteligencję w PiS-owskie mózgi? Nie uda się! mimo wybitnych talentów transplantologicznych profesora Religii.

Andrzej Zaranek, Warszawa

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
wawa-1_800.jpgwawa-2_800.jpgwawa-3_800.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2018 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.