Niedziela, 29.11.2020 r. Imieniny: Błażeja i Saturnina
Nie myśl o szczęściu. Nie przyjdzie – nie zrobi zawodu; przyjdzie zrobi niespodziankę

Bolesław Prus
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Dawne herby

Arkadiusz Kuzio-podrucki 2006-11-13
Stare Repty

Najstarsza dzielnica współczesnych Tarnowskich Gór. Pierwsza wzmianka pochodzi z dokumentu z 12 sierpnia 1201r. (wkrótce rocznica 800-lecia osady). Należała wówczas do klasztoru norbertanów we Wrocławiu.Przez stulecia nie zdołała się rozwinąć w samodzielne miasto, choć miała po temu szansę. Parafia repecka pw. Św. Mikołaja obejmowała praktycznie cały teren dzisiejszego miasta Tarnowskie Góry. Jej pierwszym znanym nam proboszczem jest Witoslaus, wymieniony w dokumentach z 1362r.

03_reptystare.jpg
Herb Starych Rept wg M.Gumowskiego

W połowie XVIII wieku na wschód od osady powstały Nowe Repty. W 1824r. Repty przeszły na własność hrabiego Henckel von Donnersmarcka ze Świerklańca.

Jako, że u zarania swych dziejów wieś była własnością zakonu norbertanów, w herbie Rept znalazła się postać opata. Według M.Gumowskiego może on mieć srebrną (białą) albę, złoty (żółty) ornat, pastorał oraz infułę, na błękitnym tle.

Opr. AKP


***


Stare Tarnowice

Najważniejsza dzielnica miasta Tarnowskie Góry, od której pochodzi nazwa samego miasta. Najdawniejsze wzmianki pochodzą z początku XIV wieku, kiedy to właścicielem był niejaki Adam de Tarnowicz. Osada ta należała wówczas - jak większość na terenie dzisiejszych Tarnowskich Gór - do parafii w Reptach. Na początku XV wieku została utworzona osobna parafia w Starych Tarnowicach. Tamtejszy kościół św. Marcina (budowa ok. 1400r.) jest najstarszym istniejącym kościołem na terenie całego powiatu tarnogórskiego.

02_tarnowice1.jpg
Herb Starych Tarnowic wg M.Gumowskiego

W okresie powstania Tarnowskich Gór w początkach XVI wieku na polach między Tarnowicami, Sowicami i Lasowicami, właścicielem osady była rodzina Wrochemów. Ostatnimi właścicielami od 1820r. była rodzina hrabiów, potem książąt Henckel von Donnersmarck ze Świerklańca. W 1819r. hrabia Guido połączył tereny Tarnowic i Rept w jeden fideikomis dla swego młodszego syna Krafta. Rezydował on w obszernym neorenesansowym pałacu w parku na pograniczu Rept i Tarnowic.

Po 1922r. osada znalazła się w granicach Rzeczypospolitej. W latach 70-80-tych na polach między Starymi Tarnowicami i Tarnowskimi Górami powstało osiedle „Przyjaźń” największe osiedle mieszkaniowe w mieście.

W herbie Starych Tarnowic, opartym na wizerunku pieczęci z XIX wieku widnieją narzędzia rolnicze: cep, siekiera i kosa. Oddając ten opis w barwach: srebrna (biała) kosa i siekiera o złotym drzewcu ze złotym cepem na polu błękitnym.

Opr. AKP


***


Strzybnica

Osada powstała wokół huty „Fryderyk” (obecnie zakłady ZAMET) wybudowanej na polach kupionych przez hrabiego Redena od dziedzica pałacu w Rybnej, niedaleko Piasecznej. Zakład rozpoczął swą działalność 19 listopada 1786r. Przez wiele lat należał do najnowocześniejszych w Europie. Oficjalna nazwa osady nawiązywała do nazwy zakładu - Friedrichshütte - faktycznie jednak nazywana ją Strzebnica, a nazwa ta nawiązywała do wyrazu „Strzebło”, czyli srebro.

11_strzybnica.jpg
Herb Strzybnicy.

Po plebiscycie w 1922r. osada znalazła się w granicach Polski. Niemalże obok przebiegała granica państwowa. Strzybnica została połączona w jedną gminę z Piaseczną. Po II wojnie światowej w latach 1967-1975 Strzybnica posiadała prawa miasta. Posiadała wówczas herb podobny w rysunku do herbu Piasecznej. Na srebrnym (białym) polu widniał złoty (żółty) komin z którego wydobywa się czerwony ogień. Herb ten opierał się na wizerunku pieczęci z przełomu XIX i XX wieku.

Opr. AKP


***


Pniowiec

Osada według Jana Nowaka istniała już w XIV wieku i należała do pana na Tarnowicach, niejakiego Mikołaja Włodki. Dwa stulecia później tak jak w okolicy i tutaj rozwinęło się górnictwo. Powstało wówczas kilkadziesiąt szybów. W okresie tym wieś należała do dziedzica na Tarnwicach Mikołaja Wrochema. W późniejszych stuleciach stała się własnością Hencklów z linii bytomsko-siemianowickiej.

11_pniowiec.jpg
Herb Pniowca wg M.Gumowskiego

Po 1922r. osada została w granicach Polski, choć niedaleko przebiegała granica z Niemcami. Współcześnie stanowi dzielnicę Tarnowskich Gór.

Osada posiada własny herb mówiący, że wizerunek w tarczy herbowej związany jest z nazwą osady, tak też widnieje w herbie Pniowca ścięty pień drzewa z wbitą w niego siekierą. M.Gumowski proponuje, aby pień i drzewiec siekiery były złote (żółte), siekiera srebrna (biała), a tło błękitne.

Opr. AKP


***


Opatowice

Osada powstała w czasach średniowiecza, a jej nazwa nawiązuje do faktu, iż jej tereny u zarania dziejów należały wraz z sąsiednimi Reptami do zakonu norbertanów z Wrocławia (od ok. 1201r.). Osada w 1415r. weszła w skład utworzonej wówczas parafii w Tarnowicach. Tak jak i w okolicach w XVI wieku rozwinęło się tutaj górnictwo kruszcowe. Po I wojnie światowej osada została w granicach państwa polskiego.

08_opatowice.jpg
Herb Opatowic wg M.Gumowskiego

W herbie osady znajduje się łopata i kopaczka, żelaziwami w dół. Jak podaje Marian Gumowski wizerunek ten nawiązuje do źle zrozumianej nazwy osady, powstałej od opata, a nie łopaty. Według niego na błękitnym tle żelaziwa mają kolor srebrny (biały), a drzewca złoty (żółty).

Opr. AKP


***


Piaseczna

Osadnictwo na tym terenie sięga czasów średniowiecza, kiedy to istniała tutaj kuźnia. W późniejszych wiekach w tejże kuźni wytapiano także rudę żelaza, podobno dobrej jakości. Rozwój górnictwa załamał się w czasach wojny trzydziestoletniej (1618-1648). Ponowny rozwój osadnictwa przypada na koniec XVIII wieku gdy w okolicy powstała Huta „Fryderyk”, która z kolei stała się zaczątkiem nowej osady - Strzybnicy. Po I wojnie światowej osada znalazła się granicach Rzeczypospolitej jako jedna osada wraz z sąsiednią Strzybnicą.

10_piaseczna.jpg
Herb Piasecznej wg M.Gumowskiego

W 1954r. również razem z sąsiednią Strzybnicą została przekształcona w gromadę Strzybnica. W latach 1967-1975 stanowiła część miasta Strzybnica. Od 1975r. część Tarnowskich Gór.

W herbie - wg interpretacji Mariana Gumowskiego - wzorowanym na pieczęci z pierwszej połowy XIX wieku widnieje złote kowadło na niebieskim tle.

Opr. AKP


***


Nowe Repty

Osada została założona w 1748r. w okresie tuż po przejęciu Śląska przez Prusy. Przez cały wiek XVIII aż do początku XX stanowiła osobną gminę. Około 1925r. na wschód od osady działała kopalnia „Segiet”. Po plebiscycie została w granicach Polski. W 1973r. razem z Reptami Starymi została włączona do Tarnowskich Gór.
Repty posiadają własny herb w którym widnieją skrzyżowane młot i cep na ziemi leżące. M.Gumowski proponuje, aby ziemia była barwy czarnej, młot srebrnej, drzewca młota i cepa złote, a tło błękitne.
13_reptynowe.jpg
Herb Nowych Rept wg M.Gumowskiego

Opr. AKP


***


Źródło:montes_150.jpg
Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.