Niedziela, 24.01.2021 r. Imieniny: Felicji i Tymoteusza
Doświadczenie jest najlepszym nauczycielem.

Cyceron
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Dlaczego PiS chce przegrać walkowerem

Marek Ciesielczyk 2009-12-07

ciesielczyk_70 Do wyborów samorządowych jeszcze rok, a PiS obwieszcza, że chce je przegrać walkowerem. Gdy jest oczywistym, że jakiś kandydat na wójta czy burmistrza nie ma szans na zwycięstwo w gminie czy mieście, wystawianie go w wyborach jest rodzajem politycznego sepuku.

 Geografia polityczna RP jest powszechnie znana. Północ i zachód Polski dla liberałów, południe i wschód dla konserwatystów, a południowy-wschód naszego kraju w 200% dla konserwatystów. Z jednym jednakże wyjątkiem i to dośc osobliwym. Na południowo-wschodnim (galicyjskim) morzu prawicowym jest wyspa liberalno-lewicowa - to 100-tysięczny Tarnów. Mimo, że miasto to jest konserwatywne, trzy ostatnie wybory wygrała tu Platforma Obywatelska, a wokół panował PiS.

Nie wchodząc w szczegóły przyczyn tych nielogicznych dość porażek wyborczych Prawa i Sprawiedliwości w - było nie było - prawicowym Tarnowie, o których można tu przeczytać we wcześniejszych artykułach, zauważyć wypada, iż niedawna przedwyborcza decyzja personalna PiS to zapowiedź kolejnej porażki i to na własne zyczenie tej partii.

W mediach ukazały się trzy nazwiska potencjalnych kandydatów PiS na Prezydenta miasta - Iwaniec, Pilch oraz Czech. Trudno chyba byłoby w Tarnowie znaleźć (także wśród sympatyków PiS) kogoś, kto wierzyłby w ywgraną dwóch pierwszych, zaś ewentualna (trzeba przyznać możliwa) wygrana ostatniego z tych kandydatów wcale nie musi oznaczać, że Prezydent Tarnowa będzie prezydentem PiS. Pod tym twierdzeniem mogłoby się podpisać wielu polityków tej partii (na czele z b. Prezydentem Tarnowa i obecnym posłem Józefem Rojkiem).

PiS zrobił więc tarnowskiej liberolewicy wspaniały prezent gwiazdkowy. Najbardziej cieszy się z tej decyzji obceny prezydent miasta, Ryszard Ścigała, gdyż nie będzie musiał wydawać dużo pieniędzy na kampanię wyborczą, by wygrać kolejne wybory. Aleksander Grad (PO) cieszy się zaś chyba i z tego, że kto by nie wygrał - Ścigała czy Czechowa i tak będzie miał swego człowieka na stołku tarnowskiego włodarza.

Warto także zwrócić uwagę i na to, że PiS odrzucając wyciągniętą do niego rękę przez tarnowskie środowisko ugrupowań, które stoją bardziej od niego na prawo, skazuje się na podobny rodzaj porażki w tym mieście jak w przeszłości. W ostatnich wyborach samorządowych PiS także nie był w stanie dogadać się ze wspomnianym środowiskiem i nie zblokował się przez co zamiast 14 uzyskał tylko 10 radnych w Radzie Miejskiej.

Teraz Współnota Samorządowa Prawicy (a więc Prawica Rzeczypospolitej, Porozumienie Uczciwość, Polska Plus, Piast i inne mniejsze grupy) bez problemów uzyska w samym Tarnowie poparcie ok. 20% wyborców, co wyklucza wygraną kandydata na Prezydenta PiS. Jeśli Wspólnota Samorządowa zdoła znaleźć w miarę dobrego kandydata na Prezydenta Tarnowa, tym bardziej prowadzić to będzie do przegranej PiS. Co więcej, nieufni wobec PiS radni Współnoty będą w przyszłości zachowywać dystans wobec działań tej partii w Radzie Miejskiej w Tarnowie.

Proponujemy zajrzeć na tę stronę za rok, by sprawdzić, czy myliliśmy się bardzo, prognozując takie wyniki wyborów: Kandydat na Prezydenta Tarnowa PO-SLD- Tarnowianie 40-60%, kandydat PiS 20-35% (zależy czy Iwaniec, Pilch czy Czechowa), kandydat Wspólnoty 20-30%. 

PO - 6 radnych, Tarnowianie - 3 radnych, SLD - 3 radnych, PiS - 8 radnych (czyli o dwóch mniej niż teraz), Współnota Samorządowa Prawicy - 5 radnych.

Gdyby taki byłby faktycznie rozkład głosów w Radzie Miejskiej, to PiS tym bardziej powinien zastanowić się, czy powinien zachowywać się w dalszym ciągu niczym  "Zosia Samosia".

Jeśli Prawo i Sprawiedliwość nie chce przegrać po raz czwarty wyborów w konserwatywnym Tarnowie, powinno przeanalizować możliwość ścisłej współpracy ze Współnotą - tj. wystawienia wspólnego kandydata na Prezydenta Tarnowa (znacznie lepszego niż niż dotycczas zgłoszeni)  oraz jednej listy wyborczej. Chyba że - jak wieść gminna niesie (?) - niektórym lokalnym działaczom PiS-u chodzi właśnie o taką kolejną przegraną, by wysadzić z siodła aktualnych, lokalnych liderów tej partii, jako odpowiedzialnych za następną porażkę wyborczą?

Marek Ciesielczyk, Tarnów

TopPortal salon24.pl

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2021 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.