Czwartek, 20.02.2020 r. Imieniny: Leona i Ludomiła
Pewnego przyjaciela poznasz w sytuacji niepewnej.

Quintus Eniusz
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Dom urodzin Wojciecha Kętrzyńskiego.

Grzegorz Białuński 2005-12-25
fotplast_znak.jpgTaki dom oczywiście dzisiaj nie istnieje. Zachowała się jednak parcela, na której stoją obecnie budynki z przełomu wieków XIX i XX (Warszawska 19-21). W czasach Kętrzyńskiego - znakomitego historyka (ur. w 1838 r.) był to kraniec miasta. Sam Kętrzyński tak opisywał swój dom i jego okolice: "Na samym końcu ulicy Margrabowskiej (obecnie Warszawskiej - G.B.), tuż przy cmentarzu, stał niski domek o dwu mieszkaniach, każde po dwa pokoje; od strony cmentarza mieszkał gospodarz, rzeźnik Gut; drugie mieszkanie zajmowali rodzice. Na podwórzu była rzeźnia oraz stajnia, obora i chlewy; za nimi pole aż do stodoły, a za nią w pewnym oddaleniu wiatrak; obejście to oddzielał od cmentarza płot niezbyt wysoki...". Dalej pisał autor o sąsiadach - pani Umlauf; szewcu Pomasce i niejakim Dąbrowskim, który był wielbicielem Napoleona. W spisach mieszczan giżyckich z 1832 r. udało się odnaleźć krawca Gottlieba Dombrowskiego i mistrza ciesielskiego Daniela Umlaufa, którzy zapewne odpowiadali osobom wspomnianym wcześniej przez Kętrzyńskiego. Stąd też wiemy, że zajmowali oni parcele nr 86a i 86b przy Lyckerstrasse (dzisiejszej ul. Warszawskiej). Trudniej zidentyfikować parcelę rodziców Kętrzyńskiego, bowiem wtenczas jeszcze nie mieszkali w Giżycku. Prawdopodobnie była to działka numer 84, jako że składała się z dwóch mieszkań (84a, 84b) - w pierwszym mieszkał wówczas jeszcze garncarz Mathes Tuchlinsky z żoną Kathariną z domu Czulay, w drugim również garncarz Johann Sammusch (a potem garbarz Pietra ).

45dm.jpg

Dom urodzin Wojciecha Kętrzyńskiego: Fot. Na pierwszym planie widoczne dwa budynki poświadczające istnienie tutaj niegdyś wzgórza, na dalszym planie budynki postawione na parceli domu Kętrzyńskiego

W latach sześćdziesiątych nastąpiła kolosalna zmiana w wyglądzie tej części miasta. Dotychczasowa wąska uliczka została przebudowana na szeroką szosę prowadzącą w kierunku Pisza. Oddano ją do użytku w 1866 r. Wtenczas zlikwidowano również wzgórze, które górowało nad wejściem do cmentarza. Pozostałość tego wzgórza jest obecnie zauważalna przy budynku na Warszawskiej 17, siedzibie "Wspólnoty Mazurskiej", umieszczonym na znacznym podwyższeniu. Przy wyrównywaniu wzgórza zburzono również zabudowania tam stojące, także dawny dom Kętrzyńskiego.
1963.jpg

Foto z 1963 roku.

Tak opisał to świadek tamtych wydarzeń Richard Petong: "Przed dzisiejszym domem Nischków na wierzchołku wzgórza stała tak zwana "chaluppe", co po polsku znaczy mały dom, w którym mieszkają ubodzy ludzie. Zburzono ją pół wieku temu przy okazji budowy drogi powiatowej, zaś całą górę zrównano". Trudno jednak powiedzieć, czy autor miał na myśli dawny rodzinny dom Kętrzyńskiego, czy też jakąś sąsiednią chałupę. Z opisu Kętrzyńskiego wynika, że był to rzeczywiście budynek niezbyt okazały i zapewne już wiekowy, jeszcze później mógł sprawiać jeszcze gorsze wrażenie. Niedługo potem w miejsce zburzonego budynku stanęły duże dwupiętrowe kamienice. Wybudowano wówczas dwa podobne do siebie budynki przy ówczesnej Lyckerstrasse 13 i 14 (Warszawska 19 i 21). Mieszkali w nich - lakiernik Paul Borchert, zegarmistrz Ullrich, ponadto Karl Tischler i bracia Nischke (wymienieni przez Petonga), w czasie wojny zaś farbiarz Otto Sbresny.

ketrzynski.jpg

Tablica pamiątkowa w miejscu gdzie kiedyś stał dom w którym urodził się Wojciech Kętrzyński.

Grzegorz Białuński

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.