Wtorek, 18.02.2020 r. Imieniny: Symeona i Konstancji
Dziesięcioro przykazań jest tylko dlatego tak zwięzłe, jasne i zrozumiałe, że powstało bez pomocy ekspertów i doradców.

Charles de Gaulle
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Duperela Reinharza (socjologiczna analiza treści)

Izabela Czapska 2008-07-27
„Pisanie to moja radość, socjologia to moja pasja”. Tak pięknie pisze w przedmowie do swojej książki „Badania społeczne w praktyce” Earl Baie. Kim jest człowiek, który tak cudownie pisze o swojej pasji? Earl Baie jest socjologiem, uznanym autorytetem w dziedzinie metodologii nauk społecznych, profesorem na Uniwersytecie Chapmana w Kalifornii; autorem wielu książek, prac i artykułów z dziedziny praktyki badań społecznych. Polskim czytelnikom znany z bestsellerowego podręcznika „Badania społeczne w praktyce” oraz zbioru esejów „Istota socjologii. Krytyczne eseje o krytycznej nauce”. Pięknie Baie określił swoją pasję. Cóż, trudno tylko orzec czy jest nią pisanie w ogóle, czy też pisanie naukowe. Jedno od drugiego różni się bowiem bardzo. Wie to każdy, kto musiał kiedykolwiek napisać jakąkolwiek (choćby zaczątek) pracę naukową: semestralną, licencjancką, magisterską (o matko!) dysertację.

Baie niestety momentami odstępuje od swojej pasji pisarskiej polegającej na pisaniu, na czystym przekazie informacji, które mają zawiązać nić intelektualnego porozumienia pomiędzy autorem a czytelnikiem. Baie porzucając swobodny ton gawędy zamienia się w nudnego „uczitiela”. Cytuje kolegów po fachu; okrasza swoje dzieło długaśnymi cytatami klasyków. Nie byłoby w tym nic zdrożnego. Nic co mogłoby mnie skłonić do komentowania wielkiego naukowca. A już szczególnie do krytykowania.

Baie sięga jednak do twórczości „strasznych mieszczan”; do ludzi nauki, którzy z nauką mają tyle wspólnego, że uzyskali (w niewiadomy sposób) tytuły naukowe. Pisze Baie: Zachwyca mnie składanie słów tak, by skłaniały ludzi do nauki lub śmiechu. Cóż do śmiechu raczej niż do nauki. Choć nie zamierzam twierdzić, że śmiech nie może prowokować do nauki, lub sam w sobie być źródłem wiedzy. „(...) lub jednego i drugiego zarazem” dodaje wielki uczony natychmiast, asekurując się niejako. I słusznie. Niektóre cytaty wybrane przez Baiego zmuszają do zastanowienia, wywołują kaskady niepochamowanego śmiechu, złość i zdumienie. Na 342 stronie „Badań społecznych w praktyce” Baie przywołuje cytat z „twórczości” Shulamita Reinharza: feministyczne badaczki używają analizy treści do badania książek dla dzieci, bajek, tablic reklamowych, książek feministycznych, zarówno beletrystyki, jak i literatury faktu, dziecięcych prac plastycznych, mody, kartek pocztowych, podręczników dziewczęcych drużyn skautowych, działań artystycznych, retoryki gazetowej, rejestrów szpitalnych, publikacji badawczych, podręczników ze wstępu do socjologii oraz cytatów, żeby wymienić tylko część. Skompromituję się być może, ale cóż tam... Nie wiem kim jest Shulamit Reinharz. Wiem tylko, że seksistowskim dogmatykiem, który na jakąkolwiek uwagę nie powinien zasługiwać. Baie cytuje Reinharza jakby ten ostatni był bożyszczem nauki, wiedzy. Źle to świadczy o Baie’m. Reinharz ma prawo pleść „duby smalone”; poważny naukowiec nie ma jednak prawa powoływać się „dub smalonych” autorytet.

Reinharzb zapomniał o kilku jakże ważnych elementach prac badawczych feministek: o analizie tablic rejestracyjnych motorynek, o analizie numerów rejestracyjnych psów rasy jamnik. Reinharzb zapomniał nade wszystko o tym, że jest naukowcem i badaczem. Dowiódł zaś, że jest marniutkim dziennikarzyną, naukowcem być już przestał.

Odpowiadając jednak na zarzut „głupawego” traktowania badań przez kobiety (a tak traktować należy „wydumki” Reinharza) powiem: jestem kobietą (stąd mam większe szanse na bycie feministką niż Reinharzb), jestem feministką – o ile status równości płci jest oznaką feminizmu – a to pozwala mi twierdzić, że Reinharzb mówi, to co mówi, choć nie wie co mówi! I na tym poprzestanę.

Izabela Czapska, Warszawa

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.