Piątek, 03.04.2020 r. Imieniny: Ryszarda i Pankracego
Nie w poznaniu leży szczęście, lecz w dążeniu do niego.

Edgar Allan Poe
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Gdzie jest Polska Szlachta ?

Roman Kościesza Kułakowski 2014-05-14
Gdzie jest Polska Szlachta? Prawdziwa Elita Rzeczpospolitej . Rzeczywistą Polską elitą w prawdziwym tego słowa znaczeniu były polskie królewskie rody, magnackie i szlacheckie rodziny. Pielęgnowały Polską tradycję. Stale podwyższały poziom polskiej kultury. Poszerzały bogactwo własne oraz Polski. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jesteśmy a jak byśmy nie byli, może Ci z najwyższych półek jak i dawniej zresztą czasem w mediach zaistnieją już nie na salonach, rautach, balach, mających coś do powiedzenia w tym Kraju - dla jego znaczenia na arenie międzynarodowej czy nawet na własnym podwórku.

Zawężone często zostało do wystąpienia jako aktor, aktorka/niestety nie najwyższych lotów - bez urazy - czasem prawda może i subiektywna jest gorzka. Przemycą się również w programachTV jako proponujący czy gotujący potrawy różnorakie - może świat się zmienił? pewnie tak - wyjście do ludzi ?-szarego gminu? to pewnego rodzaju pauperyzacja. I nie chodzi tu o zubożenie ekonomiczne a pewnej klasy - utrzymanie tego co było jest trudne i raczej niemożliwe. Ale to "rozmycie" spowodowało często brak rozróżnienia - kto jest kto?

Tamta warstwa społeczna odeszła -Potomkowie są według mnie(może się mylę?) pewnego rodzaju atrapą czegoś co istniało od wieków a przepadło i już nie wróci. Kiedyś oglądałem program tv o Potomkach dawnych elit Rosji carskiej. Spotkali się na "balu"- spotkanie odniosłem wrażenie było żenujące- jak figury nierzeczywiste z panoptikum - ożywione i poruszające się z gracją nakręconych automatów a nie z tą swoboda dawnych arystokratów, ziemian, ot zwykłej szlachty. Porównuje to do dymu z ogniska - żar może i jest ale krótkotrwały i dym się rozwiewa. Został tylko popiół. Próbujemy trwać, zawiązując różnorakie Stowarzyszenia Grupy miłośników tego czy owego. Mam wrażenie i boli mnie to bardzo - że to tylko już stare koronki - bez arszeniku. Już nie wróci - odgrywamy pewne role jak w teatrze - otoczeni często dekoracjami nie z tej "sztuki" - lepiej gorzej? często wmawiając sobie że to prawda że to trwa. Kurtyna opadła już dawno a my? dalej gramy.

Przepraszam Tych, którzy mają odmienne zdanie. Ale jest we mnie żal jak u małego dziecka, że nie jestem w świecie który sobie wyobraziłem i o którym mi opowiadano. Szkoda. Może w przyszłym życiu? - tylko nie będę wiedział że ja to ja
Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.