Poniedziałek, 17.02.2020 r. Imieniny: Donata i Łukasza
Jedyną prawdziwą cnotą jest rozsądek

Wiktor Hugo
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

GIŻYCKI FOTOPLASTYKON : Mosty

Grzegorz Białuński 2005-09-28
obwmminiatm.jpgO pierwszym moście w Giżycku wzmiankę mamy w 1475 r., kiedy to w przywileju Nowej Wsi zobowiązano jej mieszkańców do utrzymywania go w stanie stałej używalności. Niewątpliwie był to drewniany most przez rzeczkę łączącą Niegocin z jeziorem Wojsak (później kanał) w sąsiedztwie zamku, a istnieć musiał dużo wcześniej.

Kolejny most to tzw. most pierkunowski (Perkunen Brücke) położony w pobliżu ujścia kanału do jeziora Kisjano (dzisiaj Al. Wojska Polskiego). Łączył on miasto z osadą Wojsak (dzisiaj nie istniejąca) i z Pierkunowem. Most poświadczony jest już w XVIII w. Zachowała się jego ilustracja z przełomu wieku XIX i XX. Wtenczas miał on drewnianą konstrukcję, ale już podwyższoną dla ułatwienia żeglugi. Most przebudowano na betonowy w okresie międzywojennym.
wpm.jpg
Następne informacje o mostach giżyckich mamy dopiero w XIX w. Otóż powstanie kanałów mazurskich i rozwój żeglugi parowcowej wymusiło wybudowanie w latach 50-tych tegoż wieku mostu obrotowego. Niestety konstrukcja mostu nie była wtenczas jeszcze zbyt dopracowana. Pierwotnie bowiem na boki odchylały się jego obydwie połowy. Jednakże 4 września 1859 r., gdy na most wjechał mocno wyładowany wóz towarowy, oba końce mostu nie wytrzymały i obsunęły się w dół wraz z całym wozem. Na szczęście nikt nie zginął, a powodem nieszczęścia było nie wystarczające przyśrubowanie obu krańców mostu, gdyż dwie śruby były w ogóle nie dokręcone, trzecia tylko lekko. Wydarzenie to spowodowało, że pomyślano o nowym rozwiązaniu technicznym, mianowicie o obrocie jednocześnie całości mostu (tak jak obecnie). Konstrukcja mostu okazała się solidna, z wieloma technicznymi udoskonaleniami i wzbudzała wiele zachwytów u ówczesnych mieszkańców i turystów.

obr_his.jpgobr_ob.jpg

Wspomniane wydarzenie z roku 1859 upamiętnił ówczesny dyrektor budowy twierdzy, kapitan von Quitzow. Ten berliński oficer, zarazem uzdolniony malarz, był też autorem bardzo ciekawego widoku miasta. Jednocześnie jednak był postacią kontrowersyjną i podczas kilkumiesięcznego pobytu zdołał skłócić się z całością władz miejskich.

twier.jpgkladkam.jpg

Mostki a raczej kładki u góry na Twierdzy Boyen a niżej nad odnoga Kkanału Łuczańskiego

sklad_hist.jpgKolejny most powstał przed 1868 r. i był to most kolejowy o niezbyt wyszukanej konstrukcji. Ciekawszą konstrukcję stanowił natomiast inny most w jego pobliżu wybudowany nieco później, mianowicie tzw. most składany (niem. Klappbrücke). Łączył on ulicę Kolejową z Lotniczą, wówczas jedno z najbardziej popularnych miejsc wypoczynku i spacerów mieszczan (liczne promenady nad Niegocinem, w kierunku wzgórza Brunona; korty tenisowe, centrum sportów wodnych). W czasie I wojny światowej most ten nazwano mostem wojennym, gdyż znacznie odciążył most obrotowy. Zbudowany został on na sposób holenderski, a jego obie części unosiły się stromo do góry. Stanowił niezwykłą frajdę dla wszystkich dzieci. Obecnie niestety nie istnieje

obwm.jpg

Wreszcie ostatni most powstały w czasach niemieckich to solidna betonowa konstrukcja nad kanałem, która powstała w latach 1939/40 wraz z oddaniem do użytku Szosy Obwodowej.

Grzegorz Białuński


Foto: A. Nowak i Archiwum

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.