Nie ludzie nami rządzą, lecz własne słabości.

Aleksander Fredro
Polska zawsze blisko
Wtorek, 17.10.2017 r.
Imieniny: Wiktora i Małgorzaty


Wró?Strona g?ówna Drukuj

Gównicha, Zgon i nie tylko

Marek Sitkowski 2010-02-11
sitkowski_m_70.jpgŚnieg, mróz i pewnie przez przekorę przypomniał mi się własny, bardzo letni tekst. I kilka ciekawych nazw miejscowości w nim zawartych. A było to tak:
„...na jednym arkuszu mapy (między Szczytnem i Piszem) jakiś kilometr dzieli Spaliny Wielkie i Małe od Kwiatuszków - chociaż teoria twierdzi, że gdzie spaliny, tam kwiatków być nie powinno. Ale ... niedaleko leży Gównicha, może dlatego /.../ Uczniowie też już niech lepiej wracają do szkół, bo za długi wypoczynek może spowodować szkody w młodych głowach. Zapamiętają sobie na przykład z wakacyjnych wędrówek, że koło siebie są Czaszki i Goleń (te same okolice, co poprzednio) i czeka ich niechybny Kwik przed Zgonem (jak wyżej) na lekcji biologii czy anatomii. /.../ W ogóle pora to wszystko razem Zamordeje wziąć, mocno ścisnąć i może wreszcie będzie jakieś Cudnowo albo przynajmniej Ładne Pole, a nie Głodowo i Końcewo...”

To tylko pamiątka z wyjazdu na Mazury, ale jadąc samochodem co i rusz trafiamy na miejscowości, których nazwy brzmią dziwnie, ciekawie, może czasem nawet śmiesznie, a na pewno intrygująco.

Nigdy nie przyszło Wam do głowy zapytać, skąd się wzięły, albo co oznaczają?
Skąd „Krzyki” we Wrocławiu, „Szerokie” w Lublinie, czy „Dolina Siedmiu Młynów” w Szczecinie (no, to akurat nie jest zbyt trudne...)?

Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych jest zbiorem, w którym można znaleźć praktycznie każde polskie słowo, jakie przyjdzie do głowy. A przecież nie obejmuje lokalnych nazw, często już wychodzących z użytku i z biegiem czasu zapominanych. I na pewno nic nie powie o ich etymologii...

Znam pewną miłą panią, która w weekendy wędruje pieszo albo rowerem wokół Londynu, rozmawia z mieszkańcami i wypytuje o lokalne nazwy i ciekawostki. Po czym rozmowy zapisuje (wraz z fotografiami i szkicami) w kolejnych zeszytach-albumach i – można wierzyć lub nie – już wielu poważnych profesorów dopytuje się o zebrane informacje; twierdząc, że nigdzie indziej takich rzeczy, takiej wiedzy nie znajdzie.

Gdzie, jak nie na stronach Albumu Polskiego, jest miejsce dla wszystkich tropicieli lokalnych nazw i związanych z nimi legend i opowieści? Dla stworzenia bogatszego rejestru nazw niż ten urzędowy, bogatszego właśnie o pochodzenie i historię? Dla ocalenia mikro legend przed odejściem w niepamięć?

Sam zacznę od najbliższej okolicy: kawałek warszawskiej dzielnicy Wawer (hm, też dziwne brzmienie...) nosi nazwę Radość (podobnie jak jeszcze kilka miejscowości w Polsce). A obok leży Zbójna Góra. Kiedy podróżujący do Warszawy ominęli już niewielką górkę porośniętą lasami, w których czyhali zbóje, z ulgą zajeżdżali do karczmy. I tak jej okolice zyskały nazwę Radość. Wyjaśnienie proste. Czy nie za proste? Nie zaszkodzi sprawdzić...

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM
Niedaleko Rucianego jest miejscowość Spychowo. Dawnej nazywała się Pupy.Nazwa została spolszczona...
~chłop z Mazur 2010-02-14 13:50

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
a-p-01.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
zbic_szybe_330.jpg

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

RADIO MAGIAN

czytajac1.jpg
radio_magian_330.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  fontanna2.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

LICZY SIĘ KAŻDY DAR SERCA

marta_1_330_edyt.jpg
  Redakcja Albumu Polskiego zwraca się do wszystkich czytelników przyjaciół i ludzi dobrej woli z apelem o wsparcie dla Marty Smolińskiej wnuczki naszych przyjaciół.   Jeśli rozliczając swój PIT macie zamiar...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2017 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.