Niedziela, 05.04.2020 r. Imieniny: Ireny i Wincentego
Jeżeli unikanie ludzi jest ascezą, to jeszcze większym ascetyzmem jest przyjmowanie ich u siebie.

Tomasz Mann
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Gulasz tarnowsko-węgierski

Redakcja 2008-05-04
tarnow-mauzoleum bema_70.jpg(M.Ciesielczyk) Położony niedaleko Tarnowa Zakliczyn rozsławiło corocznie organizowane święto fasoli. Podtarnowskie Wierzchosławice kojarzone są dzisiaj nie tylko z Witosem, ale i świętem karpia. W samym zaś Tarnowie postanowiono organizować co roku święto gulaszu.

tarnow-mauzoleum bema_250.jpg

Mauzoleum Józefa Bema w tarnowskim Parku


Nie ma w Polsce miasta, którego związki z Węgrami byłyby tak silne, jak właśnie Tarnowa. Nie tylko bohater dwóch narodów Józef Bem, ale także Norbert Lipóczy, Brama Seklerska czy partnerstwo z węgierskim miastem Kiskoros potwierdzają prawdziwość powiedzenia „Tarnowianin – Węgier – dwa bratanki”. O Węgrze Lipóczym, dla którego Tarnów stał się drugą „małą ojczyzną”, znany tarnowski historyk, Antoni Sypek: "Był ... Węgrem z urodzenia, Polakiem z wyboru, hodowcą i znawcą win, inżynierem rolnictwa, więźniem sowieckich łagrów, człowiekiem o wielkim sercu, humanistą, wybitnym kolekcjonerem, darczyńcą, przyjacielem ludzi, magistrem elegancji, społecznikiem, mężem i ojcem."

brama-druga_str_380.jpg
Brama Sekleska w Tarnowie

W centrum Tarnowa stoi obiekt, który przyciąga wzrok turystów - okazała, drewniana brama, bogato rzeźbiona. Jest to Brama Seklerska. Drugą taką można znaleźć w Starym Sączu. Bramę od pomnika Petofiego oddzielają rzeźbione słupy drewniane. Bramę podarowali niedawno Tarnowowi Węgrzy. Stała się nie tylko kolejnym obiektem w mieście, który przyciąga turystów, ale także następnym symbolem przyjaźni polsko-węgierskiej.

Wymyślone w Tarnowie święto gulaszu będzie nie tylko nowością w kalendarzu imprez kulturalnych dawnej Galicji, lecz także kolejnym symbolem przyjaźni tarnowsko-węgierskiej. Planuje się, że w czasie pierwszego święta gulasz przyrządzą goście z Węgier, z którymi konkurować będą kucharze tarnowscy.

Impreza odbędzie się 18 maja na tarnowskim stadionie „Błękitnych”. Będzie tam można skosztować nie tylko gulaszu, ale także win węgierskich oraz różnych potraw regionalnych. Wystąpi Paweł Kukiz i zespół „Piersi”. Przewidziano także pokaz ogni sztucznych. Organizatorem imprezy jest Tarnowska Agencja Rozwoju Regionalnego. Podziwiać będzie można także małopolskie i węgierskie zespoły ludowe oraz tarnowskie i węgierskie zespoły rockowe, zaplanowano też pokazy akrobacji motocyklowych.

W licznych konkursach uczestnicy tarnowskiego święta gulaszu będą mogli wygrać wycieczkę do Budapesztu czy też roczny kurs nauki języka angielskiego. Odwiedzający tarnowskie święto zadecydują, który gulasz jest najlepszy. Cały dzień gulasz będzie przygotowywany przez kilka zespołów kucharzy. Tarnowskie święto gulaszu to na pewno impreza, która ma szanse stać się kolejnym ogniwem przyjaźni tarnowsko-węgierskiej.

Tekst i zdjęcia: Marek Ciesielczyk, Tarnów

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM
bardzo ładna brama drewniana www.gontbud.blog.pl
~www.gontbud.blog.pl 2013-09-28 23:03

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.