Czwartek, 03.12.2020 r. Imieniny: Franciszka i Ksawerego
Milczenie – przyjaciel, który nigdy nie zdradza.

Konfucjusz
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Gwizdnęli orła Wielkopolsce

Redakcja Albumpolski.pl 2006-02-14
gw_m.gifPrzez prawie pięć lat warszawski samorząd posługiwał się herbem z wizerunkiem orła, który w rzeczywistości pochodzi z Wielkopolski, a z Mazowszem nie ma nic wspólnego.

- Mamy problem - przyznaje Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. - Ci, którzy akceptowali projekt naszego herbu, już nie żyją. Nie szukajmy więc winnych. Musimy jednak przystąpić do jego zmiany i wszystkiego, co jest na nim wzorowane - dodaje.

h_mazowsze_m.gifSkąd to zamieszanie? Ustanowiony w 2002 r. herb Mazowsza przyjęli radni poprzedniej kadencji. - Zabawa z wyborem orła trwała wyjątkowo długo. Środowisko heraldyków jest nieliczne, ale wyjątkowo skłócone. W końcu na coś się zdecydowało, a my zaufaliśmy fachowcom - wspomina były przewodniczący sejmiku Włodzimierz Nieporęt. (Herb woj.mazowieckiego-wizerunek po prawej)

Ale dziś działająca przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji komisja heraldyczna, która opiniuje projekty wszelkich herbów, flag, medali i odznaczeń, dopatrzyła się, że orzeł w herbie Mazowsza nie ma nic wspólnego z regionalną tradycją. Od XIV w. wszystkie orły mazowieckie miały złotą przepaskę biegnącą przez skrzydła. Ten jej nie ma. Przed pięciu laty "eksperci" zapewniali, że dają władzom województwa godło wzorowane na stylizowanym orle z pieczęci z 1371 r. należącej do Siemowita III, księcia czerskiego, rawskiego, wiskiego i płockiego. Raptem okazało się, że dali orła identycznego jak ten w herbie Oborników Wielkopolskich.oborniki2.gif - Co takiego?! Ktoś ukradł naszego ukochanego orła? - dziwi się Anna Rydzewska, burmistrz Oborników. - Jakie my Mazowsze? Czujemy się Wielkopolską całym sercem - dodaje lekko oburzona. Pani burmistrz już zapowiada walkę o wyłączność na orła, który pochodzi z pierwszej pieczęci miasta z 1439 r. Samorząd mazowiecki ma za to sporo pracy, by zmienić oficjalne barwy regionu. (Herb Obornik - po lewej)

A miejsc, z których trzeba usunąć herb, jest sporo. Natychmiast trzeba zrezygnować np. z przyjętych w czerwcu ub.r. projektów flagi województwa, odznaki honorowej "Zasłużony dla Mazowsza" i medalu pamiątkowego "Pro Mazoviae".

- Całe szczęście, że niczego jeszcze nie wyprodukowaliśmy i nikogo medalem ani odznaką nie uhonorowaliśmy - mówi Wiesława Lipińska, rzecznik marszałka. - Herb pojawił się jedynie na drukach promocyjnych, ale te łatwo będzie zmienić.
gw_m.gif
Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.