Człowiek, który zgadza się ze wszystkimi, nie zasługuje na to, by ktokolwiek się z nim zgadzał.

Winston Churchill
Polska zawsze blisko
Wtorek, 26.09.2017 r.
Imieniny: Justyny i Cypriana


Wró?Strona g?ówna Drukuj

Gwizdnęli orła Wielkopolsce

Redakcja Albumpolski.pl 2006-02-14
gw_m.gifPrzez prawie pięć lat warszawski samorząd posługiwał się herbem z wizerunkiem orła, który w rzeczywistości pochodzi z Wielkopolski, a z Mazowszem nie ma nic wspólnego.

- Mamy problem - przyznaje Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. - Ci, którzy akceptowali projekt naszego herbu, już nie żyją. Nie szukajmy więc winnych. Musimy jednak przystąpić do jego zmiany i wszystkiego, co jest na nim wzorowane - dodaje.

h_mazowsze_m.gifSkąd to zamieszanie? Ustanowiony w 2002 r. herb Mazowsza przyjęli radni poprzedniej kadencji. - Zabawa z wyborem orła trwała wyjątkowo długo. Środowisko heraldyków jest nieliczne, ale wyjątkowo skłócone. W końcu na coś się zdecydowało, a my zaufaliśmy fachowcom - wspomina były przewodniczący sejmiku Włodzimierz Nieporęt. (Herb woj.mazowieckiego-wizerunek po prawej)

Ale dziś działająca przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji komisja heraldyczna, która opiniuje projekty wszelkich herbów, flag, medali i odznaczeń, dopatrzyła się, że orzeł w herbie Mazowsza nie ma nic wspólnego z regionalną tradycją. Od XIV w. wszystkie orły mazowieckie miały złotą przepaskę biegnącą przez skrzydła. Ten jej nie ma. Przed pięciu laty "eksperci" zapewniali, że dają władzom województwa godło wzorowane na stylizowanym orle z pieczęci z 1371 r. należącej do Siemowita III, księcia czerskiego, rawskiego, wiskiego i płockiego. Raptem okazało się, że dali orła identycznego jak ten w herbie Oborników Wielkopolskich.oborniki2.gif - Co takiego?! Ktoś ukradł naszego ukochanego orła? - dziwi się Anna Rydzewska, burmistrz Oborników. - Jakie my Mazowsze? Czujemy się Wielkopolską całym sercem - dodaje lekko oburzona. Pani burmistrz już zapowiada walkę o wyłączność na orła, który pochodzi z pierwszej pieczęci miasta z 1439 r. Samorząd mazowiecki ma za to sporo pracy, by zmienić oficjalne barwy regionu. (Herb Obornik - po lewej)

A miejsc, z których trzeba usunąć herb, jest sporo. Natychmiast trzeba zrezygnować np. z przyjętych w czerwcu ub.r. projektów flagi województwa, odznaki honorowej "Zasłużony dla Mazowsza" i medalu pamiątkowego "Pro Mazoviae".

- Całe szczęście, że niczego jeszcze nie wyprodukowaliśmy i nikogo medalem ani odznaką nie uhonorowaliśmy - mówi Wiesława Lipińska, rzecznik marszałka. - Herb pojawił się jedynie na drukach promocyjnych, ale te łatwo będzie zmienić.
gw_m.gif
Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
a-p-01.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
zbic_szybe_330.jpg

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

RADIO MAGIAN

czytajac1.jpg
radio_magian_330.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  fontanna2.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

LICZY SIĘ KAŻDY DAR SERCA

marta_1_330_edyt.jpg
  Redakcja Albumu Polskiego zwraca się do wszystkich czytelników przyjaciół i ludzi dobrej woli z apelem o wsparcie dla Marty Smolińskiej wnuczki naszych przyjaciół.   Jeśli rozliczając swój PIT macie zamiar...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2017 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.