Czwartek, 01.10.2020 r. Imieniny: Danuty i Remigiusza
Doświadczenie uczy nas, że dzięki długiemu błądzeniu odkrywamy krótszą drogę.

Thomas Hardy
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Herb Roztoki Ryterskiej

Wojciech Zbyszowski 2012-12-30
polskie_symbole_336.jpg

roztoka_100.jpgJestem autorem tego projektu:
Herb w formie plastycznej przedstawia wydarzenia historyczne związane z wsią i charakterystyczne elementy krajobrazu
Tarcza dwudzielna w pas. W polu górnym czerwonym pięć złotych góry, nad którymi trzy złote ( sześciopromienne) gwiazdy.
U podnóża gór w polu zielonym dwie poziome srebrne faliste wstęgi.
Zielony - to przyroda, lasy, a srebrne wstęgi to -potoki Mała i Wielka Roztoka.
Złote góry -to nawiązanie do legendarnego złota poszukiwanego tu przez XIII -wiecznego kasztelana Wydźgę i położenie wsi w górach. Czerwone niebo i gwiazdy -nawiązanie do herbu powiatu nowosądeckiego i legendy o św. Kindze i ryterskich wierchach.

Legenda “Księżna Kinga i wierchy ryterskie“ opowiada…. otóż gdy Kinga zbliżała się do kresu swego żywota, wierchy ryterskie :Prehyba ,Radziejowa i Konieczna daremnie oczekiwały jej odwiedzin. Powodowane tęsknotą wysłały do Starego Sącza swoich posłańców : najpierw wiatr, który zapędził się w inne strony, później promień światła, który także zmylił drogę . Postanowiły tedy wierchy ryterskie zejść same do miasta pod postacią mgły. Jak postanowiły tak uczyniły, dotarły do wszystkich miejsc, trafiły w każdy zaułek, weszły też do klasztoru, gdzie zastały Kingę wyczerpaną w przededniu śmierci. Uradowała się Kinga z przybycia Prehyby, Koniecznej i Radziejowej , ale nie mogła już spełnić ich prośby o odwiedziny. Pani sądecka odesłała wierchy ryterskie na swoje miejsce ,nakazując im stróżować w swoim królestwie po wieczne czasy. Zgodnie z wolą Kingi po dzień dzisiejszy stoją ryterskie wierchy tam gdzie przyrzekły, a gdy dobrzy ludzie przechodzą koło nich w pogodny wieczór ,nad każdym świeci jedna gwiazdka na pamiątkę Kingi- Przesławnej Księżnej , zapisanej we wdzięcznej pamięci ludzi.

roztoka_420.jpg

Z ryterskich wierchów z tej legendy w całości na terenie Roztoki znajduje się Konieczna (1095 m n p m ), Radziejowa (1262 m n p m) na granicy ze Szczawnicą a Prehyba (1175 m n p m ) znajdowała się “ w punkcie zbiegu gmin :Gabonia, Jaworek, Szlachtowy, Rostoki “ jak podawał XIX wieczny “ Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych ziem słowiańskich “.

Literatura.
Kornelia Dobkiewiczowa.
“ Księżna Kinga i wierchy ryterskie” w “Drogocenne wiano”. Katowice 1988.

Mazurkiewicz, O skarbie Piotra Wydżgi ukrytym w staropolskiej legendzie , [w:] Paradygmat pamięci w kulturze. Prace dedykowane Antoniemu Czyżowi , red. A.Tzw. "testament Piotra Wydżgi"

W trzecim tomie Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis ( Księga uposażeń diecezji krakowskiej ), powstałym w latach 1470–1480, Jan Długosz przytoczył polski tekst wyznania, jakie miał spisać przed śmiercią bogaty szlachcic z Sądeczczyzny, Piotr Wydżga. Być może szlachcic ów, przewożący towary z Węgier do Prus, ukrył w lasach zawłaszczone przez siebie kosztowności, a na łożu śmierci, pragnąc oczyścić sumienie, sporządził swoistą instrukcję (tzw. spisek ), jak ów skarb można odnaleźć.

Ja z Torunia, gdy sem umrzeć imiał, proto sem to kazał popisać, żeby to na mej duszy nie zostało. Napirwej się pytajcie do Krakowa, a z Krakowa do Nowego Sądcza, a z Sądcza Nowego do Starego Miasta, a z Starego Miasta do Rytra. A pod tym hradem pod Rytrem stoji jedna karczma a jeden młyn, a tam jedna woda wpada, co jej dzieją Ro z toka. Pofolgujże wodzie tej a jidzi po niej, a gdy budesz w lesie daleko, tegdy przydzie tam druga woda z lewej ręki. Opuść tę na prawo, a folguj tej na lewo, a tą jidzi aż do wirzchu. A po d tym wirzchem jest łączka, a ta woda jidzie przez nię, a tej wodzie jaskinia pod ziemią. A jidziż jedno stajanie, a potem tę wodę znajdziesz, bo tam sem ją cemrował cisem. A tu gdzie w sa m ej głowie, tuć sem porąbał drzewie do jednej doliny, aby nikt nie poznał. A tu nad tą doliną jest jeden potoczek, co ji zową Sucha Roztoka. A tu stoi miesiąc i gwiazdy napisane. Poli[e]czy mi pięć i masz posięgnąć, albo co masz i wziąć . A tam jest kaganiec i miska. A gdy na to mieśćce przydziesz, poklęknij a daj Bogu chwałę etc. Jestli cię Pan Bog upamięta, mej dusze nie zapamiętaj. A to jest dobro jako groch i jako siemię a rzadko jako bob. A to Panu Bogu polecam.

kartka-420jpg.jpg

herb gminy Rytro w latach 1996-2002 ( arch)
Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM
Ten herb pod tekstem( z ruinami zamku i rogami) to dawny herb gminy Rytro,autorstwa pana Józefa Pogw
~W.Zbyszowski 2012-12-31 17:22
Rodzina Pogwizdów opisana została w przepięknej książce Marii Kownackiej pt.: "Rogaś z Doliny R
~Nemo 2013-10-20 00:40

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.