Wtorek, 07.04.2020 r. Imieniny: Donata i Rufina
I drobnostek nie należy lekceważyć, bo są one podstawą doskonałości, a doskonałość nie jest drobnostką.

Michał Anioł
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Holocaust w komiksie – edukacyjny eksperyment w Tarnowie

Redakcja 2008-02-29
ruiny_synagogi_-zabezpieczone_przez_miasto_70.jpg(M.Ciesielczyk) Gdy swego czasu o zagładzie Żydów w czasie wojny nauczać zaczęto w holenderskich szkołach przy pomocy ….komiksów, wywołało to konsternację. Dzisiaj ta metoda ma być stosowana w wielu innych krajach Unii Europejskiej. Jedno z tarnowskich gimnazjów ma być szkołą, w której holocaust pokazany zostanie właśnie za pośrednictwem komiksu.

Tarnowscy nauczyciele historii są przekonani, że tego typu sposób nauczania gimnazjalistów o drugiej wojnie światowej może okazać się nie tylko oryginalną, lecz także skuteczną metodą ukazywania dzieciom i młodzieży okrucieństwa okupacji niemieckiej. Komiks zaproponowany jako pomoc naukowa pokazuje losy Żydów, masowo mordowanych przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej, głównie w obozach koncentracyjnych.

Tarnów jest tym polskim miastem, w którym na pewno ze szczególnym zainteresowaniem śledzicmen-brama_200.jpg się wszystko, co dotyczy Żydów. Przed wojną połowę mieszkańców Tarnowa stanowili Żydzi. Dzisiaj do tego miasta bardzo często przyjeżdżają młodzi obywatele Izraela, by zobaczyć na własne oczy to, co pozostało z synagogi czy cmentarza żydowskiego.

Niemcy rozpoczęli masowy mord tarnowskich Żydów w czerwcu 1942 roku. Ich ofiarą padło około 20 tysięcy osób. Część spoczywa na cmentarzu żydowskim w Tarnowie, innych pochowano w lasku Buczyna w Zbylitowskiej Górze koło Tarnowa. Ciała ofiar Niemcy pogrzebali w zbiorowych mogiłach. Duża część tarnowskich Żydów została zamordowana w niemieckich obozach koncentracyjnych - Auschwitz i Bełżec.

Muzeum Okręgowe w Tarnowie od wielu już lat organizuje "Dni Pamięci Żydów Galicyjskich - Galicjaner Sztetl" (galicyjskie miasteczko). Jedno z miejsc spoczynku wielu tysięcy pomordowanych przez Niemców tarnowskich Żydów – wspomniany wyżej cmentarz - należy do najstarszych nekropolii żydowskich w naszym kraju. Został założony w roku 1583. W tej chwili jest tutaj ok. 3 tysiące nagrobków. Oryginalna brama cmentarna, przez którą przejść musiało na miejsce egzekucji wiele tysięcy Żydów, została podarowana Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie w 1990 roku. Na miejscu zbiorowej mogiły postawiony został po wojnie pomnik - niepełna kolumna ze zniszczonej przez Niemców synagogi. Cmentarz żydowski w Tarnowie jest nadal czynną nekropolią.

ruiny_synagogi_-zabezpieczone_przez_miasto_200.jpgW centrum Tarnowa innym śladem obecności Żydów w Tarnowie są ruiny synagogi, zburzonej przez Niemców. Swego rodzaju ciekawostką jest, że obok, przy ulicy Żydowskiej funkcjonuje jedyna w Polsce oryginalna restauracja romska.

Eksperyment edukacyjny, który właśnie rozpoczyna się w tarnowskim gimnazjum, ma szanse zakończyć się sukcesem – podobnie jak kiedyś dobrze przyjęty został przez młodych Polaków komiks przedstawiający Powstanie Warszawskie. Być może w dzisiejszych czasach tego typu metody edukacyjne mają faktycznie sens, jeśli mają skutecznie uzmysłowić młodzieży nieludzki charakter holocaustu.

Tekst i zdjęcia: Marek Ciesielczyk, Tarnówcmen-blisko2_390.jpg
Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.