Sobota, 29.02.2020 r. Imieniny:
Jeżeli po zderzeniu książki z głową powstaje pusty dźwięk, czy zawsze jest to wina książki?

Georg Christoph Lichtenberg
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Iława - baśń o herbie

Redakcja Albumpolski.pl 2012-02-27
Wiele lat temu w obecnej iławskiej krainie rządy sprawował Bogobój. Był sprawiedliwym i mądrym władcą. Jak wielu innych chrześcijan i on pewnego dnia wyruszył na wyprawę do ziemi świętej. Na okres wyprawy rządy przekazał swojemu bratu Mściwojowi. Lat minęło wiele i kiedy Bodobój powrócił usłyszał same niedobre wieści o rządach Mściwoja. Ten w obawie utraty władzy Bogoboja podstępnie do lochu wtrącił. Wzburzyło to wielce rycerzy, którzy pamiętali sprawiedliwe rządy Bogoboja i pewnej ciemnej nocy, gdy nad grodem przewalała się letnia nawałnica uwolnili Bogoboja, uśpiwszy uprzednio strażników.

Pogoń była daremna, nim się, bowiem Mściwoj o ucieczce brata dowiedział byli już daleko. Uciekający parli wciąż przez puszcze nieprzebytą dopóki konie niosły. Zatrzymali się dopiero na polanie zalanej słońce, pachnącej wonią ziół i lipowym kwieciem nad długim, wijącym się niczym rzeka jeziorem. Tam też postanowiono rozbić obóz aby solidnie wypocząć. Wycieńczonego Bogoboja ułożono pod rozłożystym dębem na niedźwiedziej skórze i przystąpiono do budowy szałasu. Gdy jedni ciosali pnie inni polowali w lesie na zwierzynę, a jeszcze inni łowili w jeziorze ryby i raki. Wnet szałas był gotowy. Rozpalono ogień Bartłomiej zawiesił nad nim kocioł i zaczął warzyć rybią polewkę tak pachnącą i smakowitą, że koczującym z trudem przychodziło kontynuowanie prac. Wnet wrócili myśliwi i zabrali się do pieczenia upolowanej zwierzyny. W szałasie ustawiono w międzyczasie długi stół z żerdzi a na nim misy z polewką i pieczoną zwierzyną. Wszyscy zbiegli się do jedzenia, gdy Bartłomiej zmartwiony zawołał; Ludzie! Zapomnieliśmy o ławce, na czy spoczniemy przy stole? Ale tuż zza głów przybyłych rozległ się radosny głos cieśli Gardzienia : - Nie martw się Bartłomieju, jest i ława, nie tylko do siedzenia ale i do spania dobra.

Zakrzyknęli więc wszyscy radośnie : - Jest i ława, jest Iława, jest Iława.

Wniesiono ją ochoczo do szałasu i rozpoczęto posiłek Bogobój zasiadł wraz z innymi do posiłku i oznajmił, że tu zamierza osiąść a na cześć okrzyku jaki wznieśli „jest i ława” nazywa gród Iława. Jak powiedział tak zrobili. Gdy stanął gród warowny Bogobój miał sen: zjawiła sie Matka Boska z dzieciątkiem w bogatej szacie i koronie, usiadła pośrodku bramy między wierzycami i powiedziała doń – Tu chcę zostać. Zbudził w nocy rzemieślników i o świcie nad bramą umieścił herb Iławy.

Tak powstał gród i jego herb istniejący do dziś.

A wersja historyczna mówi:
Plemię Prusów w czasach przedkrzyżackich założyło na wzgórzu osadę Ejlaw lub Ilaw. Osada otrzymała prawa miejskie w 1305 r od Komtura Dzieżgońskiego Sighardta von Schwarzburg , potwierdzono to w edykcie wydanym przez Luthera von Braunschwieg w 1317 r w dokumencie Civitas Ylavia.

Źródło: wenecja.harc.net.pl
Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.