Czwartek, 23.01.2020 r. Imieniny: Ildefonsa i Rajmunda
Panować nad sobą – to najwyższa władza.

Seneka Młodszy
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Kawiarenka "Wspólnoty Mazurskiej" - Warszawska 17.

Grzegorz Białuński 2005-12-25
fotplast_znak.jpg Parcele tej części miasta nie mieściły się w pierwotnym układzie miasta. Wymierzono je dopiero w końcu XVIII wieku. Giżycko rozwijało się wówczas wzdłuż poszczególnych ulic - Węgorzewskiej (obecnie 1 Maja), Królewieckiej zwanej wcześniej Wolą (Olsztyńska) i właśnie wzdłuż Ełckiej (Warszawska) zwanej jeszcze przedtem Margrabowską (tj. Olecką). Według przekazu Richarda Petonga najpierw znajdowała się tutaj kuźnia, które rzeczywiście zwykle umieszczano nieco na uboczu miasta. Natomiast później zgodnie z następną informacją pochodzącą z wykazu domostw w 1832 r. na miejscu kuźni utworzono zwykłą mieszczańską parcelę z domem (nr 82), ogrodem warzywnym i niewielkim sadem. Jej właścicielem był rzeźnik Michael Reich wraz z żoną Marią z domu Walter. Pochodziła ona z rodziny krawca Johanna Jacoba Waltera, który w Giżycku osiedlił się w 1772 r., przybywając ze Srokowa. Reichowie posiadali nadto parcelę przy rynku. Nic więcej o nich nie wiadomo. Kolejnym znanym właścicielem domu została rodzina piekarzy - Regelski.

45_360.jpg
. Dom Regelskiego przed 1914 r. (drugi budynek, za drzewami). Na pierwszym planie sąsiedni budynek należący do niejakiego Erdmanna także „na podeście”, zburzony prawdopodobnie w czasie pierwszej wojny światowej. Potem postawiono tutaj obecny budynek już bez podwyższenia

W latach sześćdziesiątych dotychczasową wąską uliczkę przebudowano na szeroką szosę prowadzącą w kierunku Orzysza i Pisza. Oddano ją do użytku w 1866 r. Wtenczas zlikwidowano również wzgórze, które górowało nad wejściem do cmentarza (dzisiaj park). Jak pisał wspomniany R. Petong: "na ślady owego dawniejszego usytuowania drogi wskazuje dom piekarza Regelskiego". Dom ten jako jeden z nielicznych pozostawiono bowiem na dawnej wysokości, pozostałe wyrównano do poziomu ulicy. Można to jednak łatwo zrozumieć, gdyż na owe czasy była to jedna z ładniejszych i porządniejszych kamieniczek w mieście, gdy inne pochodziły z dawniejszych czasów i przedstawiały się dosyć ubogo (choćby ówczesny sąsiedni dom Kętrzyńskiego).

W połowie XIX w. powstał obecny budynek (wówczas nr 12) wraz z zapleczem, gdzie mieściła się piekarnia. Zbudowano go z cegły, na wysokiej podmurówce z kamienia polnego. Dwuspadowy dach pokryto dachówką. Na wysokim podeście zostały zasadzone dwie lipy. Tutaj w ich cieniu niejednokrotnie przesiadywał właściciel - piekarz Otto Regelski wraz z małżonką, by w zacisznym spokoju odpoczywać i obserwować życie miasteczka niejako "z lotu ptaka".

Dzisiaj kamieniczka stanowi jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków naszego miasta.

kawiarenkad_360.jpg

Grzegorz Białuński

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.