Wtorek, 07.04.2020 r. Imieniny: Donata i Rufina
I drobnostek nie należy lekceważyć, bo są one podstawą doskonałości, a doskonałość nie jest drobnostką.

Michał Anioł
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Kazimierz Pułaski-cienie i blaski Konfederacji Barskiej

Roman Kościesza Kułakowski 2012-11-09
pulawski_glowka_100.jpgKról Jan Sobieski zakończył jak myślę dni chwały oręża polskiego i przewag naszego Narodu wiele znaczącego w Europie-sławną Odsieczą wiedeńską. Druga połowa XVIII w przyniosła to czego można było się spodziewać po okresie panowania Sasów. Podziały w narodzie polskim, które zawsze istniały ale "temperowane" były przez Turków i Tatarów wcześniej,doprowadziły do tarć w obozach politycznych,które to stały za wybranym? a raczej narzuconym w pewnym sensie przez Carycę Katarzynę II,Stanisławem Augustem Poniatowskim a zwolennikami tych,którzy na tronie polskim chętnie widzieli by kolejnego Sasa. 240 lat mija kiedy zawiązano Konfederację Barską mającą wystąpić przeciw Królowi i Carycy Katarzynie II. Ale jak to nie tylko w naszym Kraju ale i w innych od wieków Państwach,polityka mieszała się z religią. Jedno bez drugiego nie mogło żyć. Błąd ten pokutuje szczególnie w naszym Narodzie do dziś. Ale wróćmy do "Bar". Konfederaci uważali że stają w obronie wiary katolickiej zagrożonej przez innowierców którzy w swej wierze mieli być na tej "samej półce" co katolicy. Siły konfederatów nie byłyby w stanie sprostać w otwartej wojnie wojskom królewskim i rosyjskim. Po cichu liczyli na wsparcie nie tylko polityczne ale i militarne-Francji i Turcji.

pulawski_glowka.jpg
Pułaski wpadł na makiaweliczny pomysł. Otóż postanowił wykorzystać Klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie. Pamiętano zryw patriotyczny Polaków i odwrócenie się poprzednich stronników Karola Gustawa po obronie Klasztoru przed "potopem" szwedzkim. Taki oto manewr,powodujący wystąpienie całego Narodu polskiego przeciw Rosji a także przeciw znienawidzonemu przez część Polaków,Stanisławowi Augustowi postanowił zastosować Kazimierz. Polegał on na zajęciu przez oddziały konfederackie Jasnej Góry, a usunięcie z niej wojsk sprzyjających Królowi polskiemu. Rosja do tej pory traktowała Klasztor dość ulgowo, pobierając pewną kontrybucję-mimo kuszących ich legend o kosztownościach ukrytych w Klasztorze. Ale miało się to zmienić według przewidywań Pułaskiego, kiedy to skonfederowane oddziały zajęłyby twierdzę jaką był Klasztor. Wtedy to Rosjanie uznaliby, że jest to już jawne wystąpienie przeciwko nim i panującemu. A więc sprawa militarna!

Nadmienić należy, że ojcowie paulini nie kwapili się specjalnie do przystąpienia i współdziałania z Konfederatami. Łączyłoby się to jak przewidywali z represjami ze strony Rosji.9 września 1770r dzięki podstępowi opanowali twierdzę. Miejscowy garnizon nie bronił się zbytnio-w sumie zostały ranione dwie osoby. Pułaski urządził w Klasztorze-twierdzy,bazę zaopatrzeniową i ustanowił ją jako punkt wypadowy przeciwko wojskom rosyjskim. Rosjanie otoczyli Jasną Górę - przyprowadzając jedną trzecia wojsk stacjonujących wtedy w Polsce! 6 grudnia 1770r ambasador rosyjski w Polsce Nikołaj Repnin nakazał wyparcie konfederatów z twierdzy jasnogórskiej. Ale sprawa nie okazała się być łatwą jak początkowo sądzili Rosjanie. Płk Iwan Drewicz, naczelny oddziałów atakujących Twierdzę przeliczył się z siłami. Wojska rosyjskie, które pojawiły się pod murami Klasztoru zostały odrzucone przez oblężonych,silnym ogniem artyleryjskim i ze znacznymi stratami musiały się haniebnie wycofać. Zaczęto bombardować Twierdzę. Ale bez ciężkich armat kule nie czyniły większej szkody murom. Walki przedłużały się więc Drewicz postanowił negocjować z obrońcami poddanie się. Nie przyniosło to jednak żadnego efektu.

Jak mówią przekazy-siły Pułaskiego liczyły od 1000 do 1300 ludzi. Nie bardzo można w to wierzyć. Klasztor nie pomieściłby takiej liczby obrońców. Przecież w czasie Potopu tylko około 300 osób liczyła obrona Jasnej Góry. Natomiast Rosjan było więcej niż Szwedów sto kilkadziesiąt lat wstecz. Mimo to Drewicz musiał się wycofać,zabierając ze sobą kilkuset zabitych i rannych. Odwaga i stanowczość Pułaskiego dały znać podczas oblężenia. Ale? no właśnie, ale. Jak księżyc ma dwie strony tak i Pułaski miał swoją "ciemną" stronę. Był chorobliwie ambitny i nie grzeszył karnością. Czy kłóci się z tym stwierdzenie o wcześniejszej stanowczości? Nie. Bo jak zobaczycie moi Drodzy, stanowczość w postępowaniu nie zawsze idzie z karnością w wykonywaniu nakazów zwierzchników Pułaskiego. Francuski doradca przy dowództwie konfederackim, Dumouriez nie mógł zrozumieć natury Polaka.Biograf Kopczewski pisz i cytuje."Francuz nazwał Pułaskiego awanturnikiem". A czemu? ano temu że w 1771r Pułaski nie posłuchał rozkazu Francuza i nie udał sie pod Lanckoroną, gdzie doszło do walki z generałem Suworowem. Pułaski zamiast się tam udać, ruszył pod Zamość. A bitwa pod Lanckorona została sromotnie przegrana. Nie przyniosło sławy również Pułaskiemu, uczestnictwo może nie bezposrednie, w uprowadzenie Króla Stanisława Augusta w listopadzie 1771r. Mimo to pamietamy Pułaskiego jako obrońcę Berdyczowa i Jasnej Góry.

pulawski_kon.pngpulaski_kon1.jpgpulaski4.jpg

Kazimierz Kostro-Pułaski h. Ślepowron, to kuzyn 8.-tego stopnia przodek w 8. pokoleniu Roman Bronisław Kułakowski h. Kościesza.linia Stanisław Jabłonowski/

ściślej biorąc,
Jan Boglewski z Boglewic h. Jelita, wojewoda [maz] Mazowsze (1 linia pokrewieństwa.
Dorota N. (1 linia pokrewieństwa.

to zarazem
przodkowie w 17. pokoleniu Roman Bronisław Kułakowski h. Kościesza./linia Stanisław Jabłonowski
przodkowie w 9. pokoleniu Kazimierz Kostro-Pułaski h. Ślepowron.

Ludwik Zieliński z Zielonej h. Świnka, podkomorzy [maz] Łomża ca 1660-1723
&ca 1690 Elżbieta Gembicka z Gembic h. Nałęcz ca 1660

(...)
Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.