Poniedziałek, 17.12.2018 r. Imieniny: Olimpii i Łazarza
Wszystkie dobre maksymy istnieją w świecie; chybia się tylko w ich stosowaniu.

Blaise Pascal
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Kibicuję tylko przegranym...

Redakcja 2007-12-07
„Jeśli kto chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich!” twierdził Mateusz Ewangelista (Mk 9, 35). Nie jestem szczególnie wierzący ale ten właśnie cytat szczególnie przypadł mi do gustu. Aktualność cytatu nie pozostawia żadnej wątpliwości. Stosować się do jego przesłania powinni wszyscy.

Wielki sport i wielka polityka mają ze sobą wiele wspólnego. Zdziczenie obyczajów, niedostatki intelektualne, obsesyjna dążność do sukcesu to nieodłączne cechy polityka i sportowca. A im wyżej w hierarchii politycznej czy sportowej, tym wszystkie negatywne cechy ujawniają się jaskrawiej.

Dosyć często oglądam zawody sportowe, choć przyznam, że zagorzałym kibicem nie jestem. Wybiórczo traktuję swoje kibicowanie. Oglądam z przyjemnością transmisje z mittingów lekkoatletycznych i wyścigów kolarskich. Piłki nożnej nie lubię i nie potrafię zrozumieć zapału kibiców kulki powietrza ubranej w skórę.

Radość z oglądania rywalizacji w bieganiu, skakaniu czy rzucaniu zakłócają mi nieustanne doniesienia o tym, że zwycięzcy „brali koks” tzn. stosowali zakazane środki dopingowe. Prawie wszyscy rekordziści świata, medaliści olimpijscy i medaliści mistrzostw świata – jak się okazuje po czasie – byli „koksiarzami”. To samo tyczy się kolarzy.

Logicznym wnioskiem po setnej czy tysięcznej aferze dopingowej jest: nie „brali” tylko ci, którzy przegrali. A być może brali i oni, tyle że mniej skutecznie. Skoro do takiej dochodzę konstatacji, to krok już tylko od uznania za słuszne kibicowanie przegranym! Przyznacie Państwo, Drodzy Czytelnicy, że jest w tym logika. Odnosi się ona również do polityków. Kibicowanie zwycięzcom wydaje się równie podejrzane jak i samo zwycięstwo. Któż bowiem może w Polsce odnieść sukces wyborczy? Ano ten, kto w większym stopniu opanował sztukę manipulacji społeczeństwem, ten kto dysponuje większymi pieniędzmi oraz ten kto ma mniej skrupułów w wygłaszaniu wyborczych kłamstw.

Politycy tych kilku partii, które istnieją na polskiej scenie politycznej zadbali bardzo skutecznie, o to żeby na owej scenie istnieć „po czasu kres”. Stworzyli ordynacje wyborcze, które w skuteczny sposób eliminują pozaparlamentarne partie. Uchwalili ustawę o finansowaniu partii politycznych, która daje im przywileje o jakich marzyć inne partie nawet nie mogą.

Musimy więc „kibicować” PO, PiS, LiD, PSL. Nie mamy wyboru, mimo iż wiemy wszystko na temat „afer dopingowych” w łonie tych partii. Musimy kibicować dzisiejszym zwycięzcom, tak jak kibicujemy najszybszym i najsilniejszym ludziom świata. Afery wybuchną niebawem. W sporcie za stosowanie niedozwolonego dopingu odbiera się medale i anuluje rekordy. A w polityce?

Andrzej Zaranek

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
wawa-1_800.jpgwawa-2_800.jpgwawa-3_800.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2018 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.