Wtorek, 18.02.2020 r. Imieniny: Symeona i Konstancji
Dziesięcioro przykazań jest tylko dlatego tak zwięzłe, jasne i zrozumiałe, że powstało bez pomocy ekspertów i doradców.

Charles de Gaulle
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Klątwa DODA-izmu

Izabela Czapska 2008-07-13
„W istocie to wirtualna maszyna przez was mówi, ona was myśli” - pisze jeden z najciekawszych filozofów XX i XXI wieku, Jean Baudrillard w „Porządku symulakrów”. I trudno się z takim osądem nie zgodzić. Wirtualna maszyna, która pojawiła się w drugiej połowie XX wieku – wszechogarniająca potęga mediów, wsparta potężną siecią internetową narzuca punkt widzenia na wszystko co wokół. Indywidualny ogląd zamienił się w ogląd zbiorowy. Osobowość jednostki zdeterminowana została osobowością społeczną – w najgorszym tego słowa pojęciu.

„Gdy słyszę słowo kultura – chwytam za pistolet”. Słowa te wypowiedziane przed ponad pięćdziesięciu laty dziś dopiero zyskują najpełniejszy wymiar. Jakże daleki od intencji ich głosiciela.

Kultura zamieniła się w jarmarczne widowisko. Przestała być „sztuką samą w sobie”. Stała się dostępna, „zawitała pod strzechy” – co jest jej kresem. Zaczęła być komentowana i recenzowana przez pół– i ćwierćinteligentów, którzy w obliczu dzieła sztuki nie stają zdumieni, pokonani przez Sztukę, zniewoleni do Odczuwania.

Kultura, sztuka zatraciły swoje pierwotne znaczenia. Nie wspierają już ludzkości. Nie prowokują do zadawania pytań o treść, sens, znacznie... Związek z kulturą odbywa się przez OBCOwanie, a nie zaprzyjaźnianie się z nią.

Jaki więc obraz rzeczywistości rysuje się nam w nowym postrzeganiu kultury? Nowe postrzeganie kultury to wierny obraz rzeczywistości. Rzeczywistości smutnej, szaro-białej, bez odcieni. Rzeczywistości rzeczywistej, w której Salvatore Dali nie mógłby zaistnieć. Kultury tworzonej przez fotografa-rzemieślnika z przedmieścia. W miejsce świata Sztuki wkracza hiperrealność, traktowana jako wypadkowa koncepcji mediów i społeczeństwa (Niesie ona co prawda pewien ciężar filozoficzny. Jej prorok posługuje się bowiem pojęciem realności w oderwaniu od dotychczasowej.) Po raz kolejny powstaje nowa ontologia a brak uściśleń w tego typu rozumowaniu rodzi treści dowolne, bo ujmowane tylko intuicyjnie.

Cała koncepcja przypomina trochę platoński świat idei, których rolę przejmują myśli lub sensy. „Myśl powinna strzec się kształtowania przyszłej rzeczywistości i nie pozwalać, by ją samą ta rzeczywistość kształtowała, ponieważ w tej grze na zawsze pozostanie w sidłach systemu, który ma monopol na rzeczywistość. I nie jest to jakieś filozoficzne uprzedzenie. To dla niej sprawa życia i śmierci.”

Wyobraźnia filozoficzna Baudrillarda rozbija jedną, spójną kategorię na trzy zupełnie nowe i w dodatku niezależne. Jest to nowy świat, nowa koncepcja rzeczywistości, z którą nie sposób jest dyskutować, gdyż jedynie sam pomysłodawca zna jej prawa, a i tymi może dowolnie manipulować.

Tako rzecze filozof, a podobne zdania (choć bez cienia myśli!) prezentują kreatorzy medialnej kultury. Tym ostatnim dziwić się nie można, bo z głoszenia, a potem realizowania swoich idei żyją całkiem dostatnio. A, że przy okazji niszczą to wszystko co w kulturze i sztuce wartościowe – to już dla nich nieistotne.

Baudrillard opisuje rzeczywistość, media tę rzeczywistość tworzą. I – z największą trwogą to piszę – znajdują poklask. Miliony ludzi za nic mają dziś prawdziwą sztukę. Mozart umarł, a może nawet nigdy nie istniał. Bach, Beetthoven również. Wielcy poeci, prozaicy, rzeźbiarze i malarze to pajace, marionetki i ludzie psychicznie niezrównoważeni. Twórcami Kultury i Sztuki stały się jednodniowe gwiazdki, których „twórczością”, życiem, skandalami żyją media i ich publiczność. Siła oddziaływania mediów jest ogromna. Opiniotwórczość współczesnych „kreatorów sztuki” sprawia, że do kulturowego bełkotu dorabiana jest filozofia. Oto na stronach opiniotwórczego portalu Ithink pojawia się (nie opatrzony redakcyjnym komentarzem!) manifest Dodaizmu. „Sztuka wysoka to przeżytek, dziedzina uprawiana przez akademików i pseudoartystów, z sobą tylko przestających i wzajemnie się adorujących. Piękna nie ma - umarło, zgubiło się w powodzi rozpraw naukowych i napuszonych wykładów.

1. Chcemy odnaleźć piękno tam, gdzie nikt go od dawna nie szukał – sztuka musi być prosta i zrozumiała. Uprawiający sztukę musi być sławny.
2. Tandeta, cekiniarstwo, pozerstwo będą naszym orężem w walce o sławę.
3. Dzisiejsza sztuka ukazuje abstrakcję, koncept, tworzy dzieła, które dla przeciętnego człowieka nie znaczą nic. My chcemy sławić cycki, silikon i botoks, róż, puder i farbę do włosów koloru blond.
4. Oświadczamy, że cudność świata wzbogaciła się o nowe piękno – błyszczące, rozrywkowe, trafiające do tłumów, lansowane, wywołujące emocje, zjawisko słodsze od miodu... lepszy Rubik niż Penderecki.
5. Chcemy opiewać człowieka, którego gust z niczego czyni gwiazdę.
6. Trzeba, aby artysta poświęcił życie prywatne na ołtarzu sławy, zrezygnował z bycia sobą.
7. Artysta nie żyje dla siebie, lecz dla mas (wielbicieli).
8. Nie ma już piękna poza sławą. Twórca, który nie ma charakteru agresywnego, nie może być gwiazdą. Sztuka musi być pojmowana jako gwałtowne natarcie na mass media celem rzucenia odbiorców na kolana.
9. Tradycyjna, klasyczna estetyka umarła wczoraj. Narodził się nowy artysta, znany z tego, że jest znany.
10. Chcemy sławić walkę o popularność za wszelką cenę. Patriotyzm, szacunek, rodzina i inne wartości nie mają znaczenia. Liczy się tu i teraz, popularność i prywata. Blichtr ponad wszystko.
11. Chcemy zburzyć biblioteki, muzea i akademie, spalić eksponaty i zbiory, obalić pomniki i strącić sztukę z piedestału.”

Traktowałabym to jako wygłup, gdyby wygłupem był w istocie. DODAizm stał się jednak doktryną zanim powstał. Czas umierać!

Izabella Czapska, Warszawa

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.