Czwartek, 23.01.2020 r. Imieniny: Ildefonsa i Rajmunda
Panować nad sobą – to najwyższa władza.

Seneka Młodszy
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Klub 6/8

Grzegorz Białuński 2005-12-25
fotplast_znak.jpg W czasach, kiedy nie było jeszcze telewizji ani nawet radia życie towarzyskie i kontakty międzyludzkie były znacznie bogatsze. Jednym z jego przejawów było tworzenie klubów, które najbardziej znane i popularne były chyba w arystokratycznej Anglii. Grupowały one wybranych przedstawicieli określonych grup zawodowych lub społecznych, kierujących się wewnętrznym regulaminem. Taki snobistyczny klub powstał - jak się okazuje - również pod koniec lat osiemdziesiątych XIX w. w Giżycku. Nazwano go Klub 6/8, ze względu na zwyczajowe godziny spotkań przy kuflu wieczornego piwa jego członków między szóstą a ósmą po południu.

415dm.jpg
Członkowie Klubu 6/8 podczas zebrania w kawiarence (połowa lat trzydziestych)

Siedziba klubu znajdowała się przy ówczesnej ulicy Królewieckiej pod numerem 1 (dzisiaj wolny plac przy ul. Olsztyńskiej w okolicy Centrum Handlowego p. Guza). Dom ten należał do Ernsta Rakowskiego naczelnika banku, współzałożyciela "Towarzystwa na rzecz Ułatwienia Żeglugi Pasażerskiej po Jeziorach Mazurskich"; potem na krótko do Maxa Liedtkego twórcy lokalnej grupy NSDAP (partii hitlerowskiej) i wreszcie Rudolfa Jesgarcza. Zebrania odbywały się zawsze w mieszczącej się tutaj małej kawiarence ze specjalnym stołem dla stałych gości. Do klubu należeli wyłącznie mężczyźni, a przy tym należący do ówczesnych elit miasta oraz bogatych właścicieli ziemskich. Codziennym gościem był tutaj m.in. handlarz Lehmann, często zaglądał właściciel Sztynortu hrabia von Lehndorff, jak też baron Schenck zu Tautenburg z Doby. Ten zwłaszcza lubił przyglądać się stąd ruchliwemu życiu na rynku miejskim. Gości obsługiwał subiekt handlowy niejaki Willutzki, który po wojnie sporządził ciekawe opisy ulic dawnego Giżycka. Jednym z pomysłodawców klubu, jak też później jego duszą był generał-major von Horn komendant twierdzy Boyen w latach 1887-1892.

342m.jpgHistoria klubu została opisana w 1935 r. przez jego członka - nauczyciela i historyka lokalnej przeszłości Helmuta Meye. Warto tej postaci poświęcić kilka słów. Uczestnik pierwszej wojny światowej, za męstwo otrzymał nawet Krzyż Żelazny, związał się początkowo z Dąbrównem. W Giżycku pojawił się na początku lat trzydziestych i od razu aktywnie włączył się w życie kulturalne miasta. Przez lata (1934-1940) pisywał, stojące na niezłym poziomie, teksty o historii miasta i okolic w dodatku "Lötzener Zeitung" zatytułowanym "Aus der Heimat", przy tym co warte podkreślenia bez nacjonalistycznego zacietrzewienia. Związany był też z muzeum działającym przy giżyckim zamku. Zmarł w 1940 r.

416_360.jpg
Podczas wycieczki w 1935 r. z oficjalną chorągwią klubu.

Grzegorz Białuński

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.