Wtorek, 19.03.2019 r. Imieniny: Józefa i Bogdana
Największa rzecz na świecie to umieć należeć do siebie.

Michel Montaigne
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Kocham Sopot ! ( Fotoreportaż )

Małgorzata K. Nowak 2010-09-29
nowy_dom_zdrojowy_jpeg 4_100.jpgMagia i legenda mieszają się ze sobą, aby w muszli pospolitego omułka, odnalezionej po sztormie na sopockiej plaży, z ziarenka piasku stworzyć prawdziwą Perłę Bałtyku – klejnot, którego każdy chce dotknąć i zobaczyć na własne oczy. Wirują w rozgrzanym letnim słońcem powietrzu płatki wspomnień, aby zawędrować jesienią do pamiątkowego albumu, gdzie zasuszone cierpliwie czekają na zmartwychwstanie: chwile, miejsca, ludzie.”

Cytat z książki Wojciecha Fułka i Romana Stinzinga – Wojnarowskiego „Kurort w cieniu PRL-u Sopot 1945 – 1989”

Zachęcona przez autorów książki i sprzyjającą aurę wyruszyłam do Sopotu. Kurort, polska Riwiera za czasów PRL-u i myślę, że i teraz zasługuje na tą nazwę. Sopot to stolica Międzynarodowych Festiwali Piosenki, kolebka sopockiego jazzu i big-beatu. Kto był w Sopocie raz będzie tu wracać. Nie powtarzająca atmosfera i klimat jaki jest w tym mieście przyciąga rzesze turystów krajowych i zagranicznych. Dla gości powstało wiele wysokiej klasy hoteli oraz obiektów towarzyszących kąpielisku.

clif_i_widoczne_molo_w_orlowie_jpeg 18..jpgna_deptaku_jpeg 2..jpgkrzywy_domek_jpeg 3..jpg

Czy Hrabia Kajetan Sierakowski budując swój domek w roku 1798, kiedy Sopot był jeszcze małą wioską rybacką liczącą wówczas kilkanaście domków przypuszczał, że ta mała wieś kiedyś będzie Perłą Bałtyku? Czy przypuszczał, że jego dworek kiedyś będzie miejscem, gdzie spotykać się będą miłośnicy tego miasta?. W jednym z najstarszych zabytków w tym mieście w Dworku Sierakowskich funkcjonuje od 1974 roku z inicjatywy miłośników miasta Towarzystwo Przyjaciół Sopotu. Celem Towarzystwa była i jest ochrona i pielęgnacja dziedzictwa kulturowego oraz dbanie o racjonalny i prawidłowy rozwój miasta. Działalność stowarzyszenia opiera się na pracy społecznej jego członków, którzy dbają o realizację programu towarzystwa: organizację wystaw, prelekcji, koncertów, spotkań autorskich, gromadzenia wydawnictwa, eksponatów, fotografii i pamiątek związanych z Sopotem oraz prowadzenie działalności wydawniczej. Towarzystwo Przyjaciół Sopotu jest wydawcą Rocznika Sopockiego.

fontanna_przy_domu_zdrojowym_widok_na_molo_jpeg 15..jpg
kopia dworwk_sierakowskich_jpeg 1..jpg

Następnym interesującym miejscem tego kurortu jest Centrum Haffnera, do którego można dojść ulicą Bohaterów Monte Casino zwanym „Monciakiem”. Ten popularny „deptak”, to przede wszystkim miejsce spotkań trójmiejskiej bohemy, ludzi szukających zabawy i radosnej inności. Znajduje się tu wiele nastrojowych kawiarenek, zakładów gastronomicznych, sklepów i miejsc rozrywki. Warty uwagi jest powstały w 2003 r., Krzywy Domek charakterem nawiązujący do bajkowych rysunków Jana Marcina Szancera oraz Pera Dahlberga, a także projektów Gaudiego. Centrum Haffnera bierze swoją nazwę od Jana Jerzego Haffnera, który przybył do Gdańska w 1808 roku w charakterze chirurga armii napoleońskiej. Od 1811 r., prowadził w Gdańsku praktykę lekarską. W 1823 r. uruchomił w Sopocie zakład wodoleczniczy, dając tym początek rozwoju sopockiego uzdrowiska, które rozbudowywał do końca swego życia. Haffner w 1827 r., zbudował pomost spacerowy. Liczył on wówczas zaledwie 41 m. długości i 1,6 m. szerokości. Po śmierci Haffnera w 1830 roku, jego dzieło kontynuowali spadkobiercy. W 1877 r. gmina wykupiła od spadkobierców zakład kąpielowy. Od tego momentu funkcjonuje on jako przedsiębiorstwo komunalne. Dla upamiętnienia twórcy kąpieliska i 103 rocznicę nadania praw miejskich Sopotowi, odsłonięto 10 października 2004 r., pomnik Jana Jerzego Haffnera. Pomnik ten usytuowany jest w Parku Zdrojowym w północnej części pasa nadmorskiego.

grand_hotel_jpeg 10..jpggrzybek_inhalacyjny_w_ sopockim_parku_uzdrowiskowym_jpeg 22..jpghotel_haffner_jpeg 25..jpghotel_przy_nowym_domu_zdrojowym_jpeg.26..jpghotel_rezydet_jpeg 27..jpgpomnik_upomietniajacy_zalozyciela_kurortu_jpeg 9..jpg

W bliskim sąsiedztwie Parku Uzdrowiskowego, Placu Zdrojowego i Molo znajdują się odrestaurowany Grand Hotel i nowo wybudowany Sharaton Sopot Hotel, Conference Center& Spa wchodzący w skład Centrum Haffnera, z okien których można podziwiać z jednej strony piękny park, z drugiej widok na morze i najdłuższe molo w Europie. Drewniana konstrukcja wyprowadzona jest w morze na odległość 511 metrów od brzegu. Jest to najpopularniejsze miejsce spotkań w Sopocie. Na końcu mola zlokalizowana jest przystań turystycznej żeglugi pasażerskiej. Tu też trwają przygotowawcze prace przy budowie przystani jachtowej, która w przyszłym roku ma być oddana do użytku żeglarzy. Z pomostu mola roztaczają się piękne widoki na miasto, Dom Zdrojowy, sopocką Latarnię Morską. plaże oraz klifowe wybrzeże Kępy Redłowskiej i Kępy Oksywskiej.

hotel_sharaton_obok_plazy_jpeg 21..jpghotel_sharaton_w tle_latarnia_morska_jpeg 12..jpggaleon_pirat_czekajacy_na_pasazerow_jpeg 17..jpglatarnia_morska_jpeg 13..jpgnowy_dom_zdrojowy_jpeg 4..jpg

W ramach budowy Centrum Haffnera powstało, multikino z sześcioma salami na ponad 1050 miejsc oraz tunel dla samochodów pod ulicą Bohaterów Monte Cassino prowadzącą na molo oraz ponad 400 miejsc parkingowych. Dla miłośników sztuki otwarto już Państwową Galerię Sztuki przy Placu Zdrojowym. Sopot oferuje oprócz wizyt w teatrach i galeriach możliwość uczestniczenia w niezliczonych imprezach organizowanych na terenie całego miasta. Dla spragnionym spokoju zapewnia wypoczynek w kameralnej atmosferze nadmorskiego uzdrowiska. Urokliwa stylowa architektura i zaciszne zaułki nadają miastu niepowtarzalny charakter cichej i spokojnej przystani.

nowy_tunel_przy_domu_zdrojowym_jpeg 8..jpgobiekt_ rozrywkowo_gastronomiczny_przy_placu_zdrojowym__jpeg 7..jpggastronomicznych_przy_placu_zdrojowym_jpeg 6..jpg

Dla upamiętnienia ofiar katastrofy pod Smoleńskiem tych osób tragicznie zmarłych ściśle związanymi z Sopotem odsłonięto tablicę nadającą imię Arkadiusza Rybickiego skwerowi przed miejscowym Urzędem Miasta, a park na wysokości Łazienek Południowych, w którym bije źródełko lecznicze„Pod grzybkiem” nosi nazwę „Parku im. Lecha i Marii Kaczyńskich”. Rondo przy skrzyżowaniu ul. Bitwy pod Płowcami i Polnej nazwane zostało imieniem posła Macieja Płażyńskiego.

maciej_plazynski_rondo_jpeg 24..jpg
arkadiusz_rybicki_skwer_jpeg 23..jpg

Chcąc poznać historię Sopotu w latach 1945-1989 zapraszam do lektury. Warto przeczytać!

ZOBACZ TEŻ I POSŁUCHAJ PIOSENKI O SOPOCIE

Niedawno powstał Portal Ruchu Obywatelskiego Mieszkańców Sopotu „Kocham Sopot” http://kochamsopot.pl/o-kocham-sopot/ . Ruch obywatelski „Kocham Sopot” to inicjatywa mieszkańców Sopotu, do której mogą się przyłączyć wszyscy, dla których Sopot jest miejscem szczególnym, bliskim sercu. Jego głównym pomysłodawcą, założycielem i liderem jest Wojciech Fułek, znawca i pasjonat miasta, od 20 lat aktywny na scenie samorządowej, w latach 1998-2010 wiceprezydent Sopotu.

widok _na_hotel_sharaton_i_grand_hotel_jpeg 19..jpgwidok_ na_dom_zdrojowy_jpeg 20..jpgzaklad_balneologiczny_jpeg 5..jpg

.
Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
wawa-1_800.jpgwawa-2_800.jpgwawa-3_800.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2019 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.