Sobota, 29.02.2020 r. Imieniny:
Jeżeli po zderzeniu książki z głową powstaje pusty dźwięk, czy zawsze jest to wina książki?

Georg Christoph Lichtenberg
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Koncert pamięci Żołnierzy Wyklętych

Mariusz A. Roman 2010-02-01
mariusz_roman_70.jpg5 lutego br. o godz. 19:00 w sali górnej Centrum Kultury „Rotunda” w Krakowie przy ul. Oleandry 1 odbędzie się charytatywny koncert legendarnych punkowych kapel – De Press i Kryzys. Koncert ten dedykowany będzie pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Całość dochodu przekazana zostanie na pomoc kombatantom podziemia antykomunistycznego. Koncert odbędzie się pod honorowym patronatem szefa kancelarii Prezydenta RP Ministra Władysława Stasiaka.

W tym roku mija 65 lat, kiedy to Armia Czerwona - 17 stycznia 1945 roku wkroczyła do Krakowa. To co dla jednych było w tym dniu wyzwoleniem spod hitlerowskiej okupacji dla innych było zamianą jednej okupacji na drugą. Właśnie dla upamiętnienia tych wszystkich którzy wtedy nie złożyli broni, żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Konspiracyjnego Wojska Polskiego i innych niepodległościowych organizacji nie godzących się na władze komunistów zorganizowano ten koncert.

Jakże trafny jest tu cytat z wiersza kpt. Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok”:

„Lecz kto chce być wolnym i prawe ma serce,
Niech walczy, niech cierpi, choćby w poniewierce.
Niech ducha pokrzepi myślą o przyszłości
I czoła nie zniża w podłej służalczości.”

Autorowi tekstu jak i tysiącom innych, nie było dane doczekać Wolnej Polski. Przez lata komunistycznej władzy byli wyszydzani i upokarzani, skazani na zapomnienie. Wielu nie ma nawet własnych grobów, a pamięć o nich starano się wymazać czyniąc ich „żołnierzami wyklętymi”. Tylko garstka z nich żyje do dzisiaj. I dlatego koncert skierowany jest także do tych, którzy nie znają ich trudu i ofiary, aby poprzez muzykę poznali wydarzenia tamtych dni.

Celem organizatorów koncertu jest przypomnienie młodemu pokoleniu żołnierzy podziemia niepodległościowego, o których pamięć komunistyczne władze starały się wymazać ze świadomości społecznej i okryć hańbą. Organizatorzy nie są nastawieni na zysk, cały koncert ma charakter charytatywny, zaś dochody z niego przekazane zostaną na pomoc dla kombatantów podziemia antykomunistycznego.

Informacja o zespołach:

De Press – kapela założona w roku 1980 przez Andrzeja Dziubka, Jørna Kristensena i Ole Snortheima. Zespół łączy punk rocka z melodiami polskiej muzyki góralskiej. W 1981 zadebiutowali albumem Block To Block, płyta ta swoim oryginalnym brzmieniem i politycznie zaangażowanymi tekstami sprawiła, że w Norwegii uznana została za najważniejszą płytę rockową XX wieku, zaś w Polsce władza nie pozwalała na jej wydanie aż do 1989 roku. W latach 80-tych zespół wydaje w Norwegii jeszcze jedną płytę On The Other Side, po czym rozpada się. Reaktywowany w 1989 roku De Press nagrał szereg płyt 3 Potocki (reedycja wydanego w Norwegii Bolshov Trio), Groj skrzypko groj, Potargano chałpa, Dwie tęsknoty. W składzie pojawili się muzycy z Nowego Targu. Zespół zagrał liczne koncerty w kraju oraz za granicą, m.in. w krajach skandynawskich i Gruzji. W 2008 roku wydano płytę Zre nas konsumpcja, zaś w pod koniec 2009 roku album Myśmy rebelianci, na którym De Press umieścił swoje interpretacje piosenek poświęconych „żołnierzom wyklętym”.

Kryzys – jeden z pierwszych polskich zespołów punk rockowych. Założony w 1978 roku w Warszawie przez Roberta Brylewskiego, Kamila Stoora, Marka Iwańczuka i Piotra Mrowińskiego. Jedynym oficjalnym wydawnictwem Kryzysu była kaseta 78-81 (1994). Nagrania grupy znalazły się na wielu składankach (np. Fala), nawet po jej rozpadzie. Kryzys wywarł ogromny wpływ na polską scenę muzyczną inspirując wiele młodych zespołów. Reaktywowany w 2006 roku wystąpił jednorazowo na koncercie promującym płytę w warszawskim klubie CDQ 15 marca 2006 roku. W 2008 roku grupa zagrała w oryginalnym składzie na festiwalu w Jarocinie.

Opracował: Mariusz A. Roman, Grabówek


(Fot. Archiwum)



plak-500.jpgrotu-500.jpg
Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.