Piątek, 28.02.2020 r. Imieniny: Teofila i Makarego
... o zamożności decydują obyczaje, a nie bogactwa

Motesquieu
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Las miejski.

Grzegorz Białuński 2005-12-25
fotplast_znak.jpg Las miejski został nadany mieszkańcom Giżycka wraz z prawami miejskimi w 1612 r. W tamtych czasach prawie każde miasto otrzymywało w pobliżu swoich posiadłości las na własne potrzeby, głównie celem pozyskiwania drewna na opał i budowę domostw oraz innych zabudowań. Wielkość nadanego lasu określono na 4 łany, tj. około 67 hektarów. Rozciągał się on między miastem, drogą do Świder, a Spytkowem i Sulimami. Władze miejskie zatrudniały leśniczego, który zajmował się gospodarką leśną. Do pomocy miał strażników i wartowników. W zamian za służbę otrzymywali oni drewno na opał za darmo, dopiero w połowie XIX w. zamieniono to na rekompensatę pieniężną. Las nazywano - Dębowy Las (Eichenwald), dopiero w 1858 r. rada miejska przyjęła obecną nazwę - Las Miejski (Kmmereiwald)

184dm.jpg
Lasem gospodarowano racjonalnie. Czasem zdarzały się jednak nie przewidywalne wydarzenia, jak np. w styczniu 1818 r. Wówczas w całej okolicy szalał potężny orkan, który zrujnował podobno aż 3 lasu. Utrzymanie lasu kosztowało w sumie budżet miasta wiele wysiłku (wpływy na ogół nie równoważyły wydatków poniesionych na jego utrzymanie), a przy tym miasto posiadało jeszcze 14 łanów (tj. około 235 ha) koło wsi Jeziorowskie w Puszczy Boreckiej. Ostatecznie zdecydowano więc pod koniec XIX w. o sprzedaży wszystkich terenów leśnych miejscowemu nadleśnictwu.

185dm.jpg
Ważne przemiany w wyglądzie lasu miejskiego nastąpiły właśnie u schyłku XIX w., kiedy opracowano plany jego zagospodarowania. Wiązało się to z gwałtownym rozwojem ruchu turystycznego i możliwością udostępnienia uroków lasu i okolic rzeszom turystów. W 1891 r. zbudowano na wzgórzu "Wilhelmshöhe" (dzisiaj Imionecka Góra, po lewej stronie szosy do Węgorzewa) wieżę widokową wysoką na 20 m. W tym samym roku towarzystwo na rzecz upiększania miasta zbudowało promenadę do lasu miejskiego oraz liczne - oznakowane - trasy spacerowe tamże. Odwiedzający nasze miasto na krótko przed pierwszą wojną słynny polski krajoznawca Mieczysław Orłowicz uznał wycieczkę na wzgórze Wilhelma za najpiękniejszą trasę. Jego opis warto zacytować w całości: "Droga wiedzie przez ul. Węgorzewską [Angerburger Str., dzisiaj al. 1 Maja], przy której stoi gimnazjum [dzisiaj liceum]. Niedaleko za nim zaczyna się krótsza ścieżka dla pieszych do lasu miejskiego, zaopatrzona w ławeczki, wzdłuż której ciągnie się aleja lipowa [Waldalee, dzisiaj Daszyńskiego]. Między nią a gościńcem stoi kaplica katolicka [dzisiaj kościół Chrześcijan Baptystów]. Idąc gościńcem przy kilometrze 3,5 spotykamy drogowskaz, wskazujący zbaczającą na lewo drogę na najwyższe wzniesienie okolicy Giżycka, wzgórze Wilhelma, na którego szczycie wznosi się 20 m wysoka wieża widokowa, której galeria znajduje się 190 m n.p.m., a 74 m nad poziomem sąsiednich jezior. Z wieży widać dokoła obszar 60 km2, a widok obejmuje całą wschodnią część Mazur, widoczną stąd jak gdyby na mapie. [...] Obok wieży gospoda. Na sąsiednich wzgórzach las miejski. Za wzgórzem Wilhelma zbacza w głąb lasu biało znaczona ścieżka turystyczna (Höhenweg). Postępując nią zwiedzamy najpiękniejsze partie lasu, w którym mieszają się drzewa szpilkowe i liściaste. Po godzinie drogi dochodzimy do strzelnicy. Wrócić stąd można do gościńca drugą, cokolwiek krótszą ścieżką turystyczną zwaną Talweg (znaki niebiesko-białe). 52dm.jpgObie ścieżki łączy ścieżka środkowa (Mittelweg, czerwone znaki), która mija ładne ustronie leśne. Strzelnica leży nad ładnym stawem, prowadzą stąd promenady do kilku stawów, które mają specjalne urządzenia dla hodowli karpi. Przy strzelnicy restauracja, w której w lecie po południu gra muzyka. Niedaleko wzgórza Wilhelma przy gościńcu stoi malownicza willa "Waldschlösschen". Dla powrotu do miasta ze względu na piękne widoki wskazana ścieżka, biegnąca od wzgórza Wilhelma grzbietem wzgórz."

Opis ten w pełni oddaje urok tego miejsca w tamtych czasach. Z okazji świąt a nawet każdej niedzieli, zwłaszcza wiosną i latem, sunęły aleją lipową (Waldalee) do lasku miejskiego całe rodziny. Można było wziąć udział w konkursie o króla kurkowego, wypić piwo, zjeść lody, a także wysłuchać muzyki, czy to orkiestry wojskowej czy to chóru giżyckiego pod batutą dyrektora szkoły chłopięcej (obecna jedynka) Maxa Schimkata. Fakt jednak, że były to coraz częściej (od 1933 r. ) imprezy organizowane w duchu narodowo-socjalistycznym.
50m.jpg186m.jpg
Wieża widokowa została wysadzona w powietrze przez wojska niemieckie jeszcze w początkach pierwszej wojny światowej (1914 r.), aby zlikwidować dogodny dla Rosjan punkt obserwacyjny. Po pierwszej wojnie światowej postawiono natomiast naprzeciw strzelnicy, po drugiej stronie największego stawu karpiowego, pomnik poświęcony poległym żołnierzom niemieckim z 82 królewskiego pułku Artylerii Polowej. Pomnik przedstawiał na wysokim prostopadłościennym cokole dwóch przykucniętych artylerzystów. Autorem jego był artysta z Pieniężna Georg Fugh.

Może warto pomyśleć o odrestaurowaniu tego miejsca i ponownym jego udostępnieniu turystom oraz mieszkańcom miasta.

Grzegorz Białuński

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.