Niedziela, 29.11.2020 r. Imieniny: Błażeja i Saturnina
Nie myśl o szczęściu. Nie przyjdzie – nie zrobi zawodu; przyjdzie zrobi niespodziankę

Bolesław Prus
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Łomża... i Napoleon

Henryk Sierzputowski 2012-05-13
4_wspolne_zdjecie_wladz_lomzy_100.jpgMiędzynarodową ekspedycję historyczną miały okazję przywitać rankiem 2 maja na stopniach ratusza łomżyńskie władze. Z niecodzienną wizytą gościł będący przejazdem przez Łomżę w drodze z Wilna do Paryża, Cesarz Napoleon wraz ze swoją świtą Podróż szlakiem odwrotu Napoleona w roku 1812 spod Moskwy liczącym – bagatelka – prawie 2300 km wiodącym przez całą Europę, jest hołdem złożonym Wielkiemu Cesarzowi przez holenderską grupę pasjonatów z szefem wyprawy – historykiem Joost van Hovellas tot Westervlier na czele. W trasie karkołomnej wyprawy zaprzęgiem konnym w towarzystwie specjalnie wyekwipowanego TIR-a, jej uczestnicy zatrzymują się po drodze jedynie w miejscach historycznie udokumentowanego pobytu Napoleona.

Podróż marzeń

Na ten wyjątkowy pomysł upamiętniający 200. rocznicę wyprawy na Moskwę Wielkiej Armii Cesarza Napoleona, historyk z Holandii - szef całej ekspedycji wpadł po przeczytaniu dzienników cesarskiego wielkiego koniuszego - gen. Armanda de Caulaincourt. Joost van Hovellas pasjonat i miłośnik Napoleona dla celów wyprawy dobrał sobie kilkunastoosobową grupę przyjaciół w międzynarodowym składzie. W trakcie wielkiej podróży z okolic Smorgoni do Paryża, ekspedycja poza realizacją misji historycznej zamierza zebrać w jej trakcie za pomocą Fundacji Gichon środki finansowe na Dom Pokoju na Białorusi, dla dzieci – ofiar katastrofy w Czernobylu.

Przystanek Łomża

Pobyt Napoleońskiej Ekspedycji w Łomży nad którym objął honorowy patronat Prezydent Czerniawski, zorganizowało Łomżyńskie Bractwo Historyczne oraz organizacja turystyczna CIT Narwia.pl. Po trzynastogodzinnej podróży z Augustowa, ekspedycja zatrzymała się wieczorem 1 maja na nocnym kempingu w Piątnicy. Rankiem następnego dnia ekspedycja „zameldowała” się w Łomży na historyczną uroczystą „odprawę” Cesarza z Francji do Pułtuska. Napoleona na stopniach ratusza przywitała reprezentacja władz miasta, w imieniu której Prezydent Czerniawski wręczył osobie Cesarza owiany 200-letnią tradycją historyczną dar w postaci 2. butelek przedniego wina. Właśnie tym podarunkiem 200 lat temu prefekt departamentu łomżyńskiego hr. Jan Lasocki wraz z kolacją, podjął w swoim mieście powracającego incognito do Paryża Cesarza Napoleona. Po obdarowaniu świty Napoleona materiałami promocyjnymi, zaimprowizowanej konferencji prasowej i okolicznościowej sesji zdjęciowej, gorąco żegnana Napoleońska Ekspedycja wyruszyła w drogę do Pułtuska. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z oczekiwaniami organizatorów, to ekspedycja podróżująca po Europie śladami odwrotu Cesarza Napoleona spod Moskwy, w ciągu pięciu tygodni powinna dotrzeć do Paryża.

Napoleoński ślad

Przy okazji tej niecodziennej wizyty Łomżyńskie Bractwo Historyczne podjęło wcześniejsze badania historyczne, w celu weryfikacji źródeł historycznych dotyczących grudniowego pobytu Napoleona w Łomży sprzed 200 lat. Po wstępnej ich weryfikacji okazało się, że „krążąca” od ponad 100 lat łomżyńska legenda o „Domku Napoleona” na ul. Krzywe Koło, może pozostać tylko miłą legendą. Z przeprowadzonej przez Bractwo kwerendy historyczny, pobyt w Łomży Napoleona miał bowiem prawdopodobne miejsce w nie istniejącym obecnie zajeździe pocztowym, położonym bezpośrednio przy Trakcie Kowieńskim /dzisiejsza ul. Wojska Polskiego - przyp. własny/ w okolicach dzisiejszej siedziby ODN przy PL. Kościuszki.

Łomżyńskie Bractwo Historyczne zapowiada, że po zakończeniu procesu ostatecznej weryfikacji wszystkich dostępnych archiwalnych źródeł dokumentujących historyczne miejsce pobytu Cesarza Napoleona w Łomży, wystąpi do władz miasta z inicjatywą społeczną dotyczącą realizacji z okazji 200-lecia upamiętnienia historycznego tego miejsca, w godnej dla wielkiej postaci Cesarza formie.

1_witaj _420.jpg2_ostatni_420.jpg3_podarunek _420.jpg4_wspolne_zdjecie_wladz_lomzy_420.jpg5_zainteresowanie_medi_420.jpg6_cesarz napoleon _420.jpg

więcej informacji pod adresem: http://historialomzy.pl/lomza-i-napoleon/
/oprac. Wojciech Winko – sekretarz Łomżyńskiego Bractwa Historycznego/

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.