Sprawy ludzkie nie idą aż tak dobrze, żeby się podobało większości to co lepsze.

Lucjusz Anneusz Seneka
Polska zawsze blisko
Środa, 26.04.2017 r.
Imieniny: Marii i Marcelego


Wró?Strona g?ówna Drukuj

Maciej Wirzbięta

Redakcja 2009-11-04

    Był drukarzem pozostającym na usługach reformacji. Żył w latach 1523-1606. Sztuki drukarskiej wyuczył się w drukarni Heleny, wdowy po Unglerze. Był „nadwornym” drukarzem Mikołaja Reya. Przy jego to pomocy otworzył w Krakowie, przy ulicy Słowikowskiej oficynę drukarską. Tłoczył głównie księgi innowiercze (był wyznania kalwińskiego) w języku polskim. Odwdzięczając się Reyowi za pomoc materialną, wydał szereg jego utworów. Między innymi Postyllę (1557), Zwierzyniec (1562), Wizerunek (1568) i Figliki (1570). Wirzbięta chętnie współpracował z wielkimi pisarzami polskiego renesansu. Oprócz dzieł Reya wydawał również utwory Kochanowskiego ( Szachy, Zuzanna), Łukasza Górnickiego (Dworzanin polski), a także Frycza Modrzewskiego i Marcina Bielskiego. Był również Wirzbięta autorem i tłumaczem. W 1575 roku wydał przetłumaczoną przez siebie rozprawę Henryka Korneliusza Agryppy O szlachetności a zacności płci niewieściej.
    W 1578 roku ukazało się w oficynie Wrzbięty dzieło włoskiego inżyniera i rotmistrza w służbie polskiej, Aleksandra Gwagnina, Sarmatie Europeae descripto, zadedykowane Stefanowi Batoremu. Książka zyskała wielkie powodzenie i w całej Europie. Wywołała również skandal, okazało się bowiem, że Gwagnin przywłaszczył sobie gotowy rękopis dzieła poety i historyka, Macieja Stryjkowskiego. Przedwczesna śmierć Stryjkowskiego wybawiła Gwagnina z kłopotów. Wirzbięta nie chciał już jednak tłoczyć dzieł Gwagnina. Ukazywały się one w krakowskiej oficynie Mikołaja Loba.
    Po śmierci Wirzbięty, w 1605 roku, wiele druków wytłoczonych w jego oficynie znalazło się na indeksie i jako heretyckie zostało zniszczonych. Te nieliczne, zachowane, świadczą o jego olbrzymich umiejętnościach zawodowych. Wirzbięta pieczętował się sygnetem o typowo renesansowym charakterze. W ozdobnym kartuszu znajdowała się wierzba z zawieszoną na gałęzi tarczą herbową, na której widniał monogram „MW”.

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
a-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
mamypomyslyforsybrak_330.jpg

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1025672.jpg

RADIO MAGIAN

czytajac1.jpg
radio_magian_330.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  poczta_dawniej_i_dzis_330.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...

LICZY SIĘ KAŻDY DAR SERCA

marta_1_330_edyt.jpg
  Redakcja Albumu Polskiego zwraca się do wszystkich czytelników przyjaciół i ludzi dobrej woli z apelem o wsparcie dla Marty Smolińskiej wnuczki naszych przyjaciół.   Jeśli rozliczając swój PIT macie zamiar...

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2017 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.