Niedziela, 05.04.2020 r. Imieniny: Ireny i Wincentego
Jeżeli unikanie ludzi jest ascezą, to jeszcze większym ascetyzmem jest przyjmowanie ich u siebie.

Tomasz Mann
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Martin Heidegerd - wahanie i bojaźń...

Roman Kościesza Kułakowski 2014-04-13
kosciesza_70.jpgInteresującą a zarazem kontrowersyjną osobą jest postać filozofa niemieckiego , Martina Heidegera. Myśl filozoficzna Heideggera uznawana bywa za jedną z najważniejszych w filozofii XX wieku. Zadaje on pytanie o sens życia , na które pytań i odpowiedzi było już mnóstwo - ale jak widać filozofowie a nie tylko oni, nie rezygnują z odnalezienia odpowiedzi, choć ona jak myślę zmienia się wraz z okresem kiedy pytamy.

Zgodnie z jego wolą wydano jego przemyślenia nie zmieniane , pisane pod wpływem impulsu o "światowym żydostwie". Wydaje się - mówię o swoich odczuciach, że z pojęciami Heidegera z ich odbiorem przez społeczeństwo , żydowskie czy wyznania innego, jest jak z "Kwiatami zła "Charlesa Baudelairea. Podzielenie społeczeństw czy też narodów jest od dawna znane więc nie dokonam tu jakiejś wiwisekcji i nie sądzę aby doszło do obrazy środowisk żydowskich. Asymilacja , asymilacją, ale dzieli i dzieliło nas oprócz wiary, sposobu jej wyznawania, wiele innych rzeczy. Przede wszystkim sposób myślenia, zachowania, tradycji i ekonomia w szerokim pojęciu. Podobnie jak proces Baudelaire, (autorowi wytoczono proces o obrazę dobrych obyczajów ), można potraktować "wynurzenia" Heidegera. Widzę w nim takiego doktora Żywago zachłyśniętego idami "nowego" niosącego zniszczenie starego bez dokładnie przemyślanego tego "nowego". Zmiana myślenia jednego jak i drugiego, mówię o Żywago i Heidegerze jest podobna. Pewien dekadentyzm, znużenie obecnym stanem i przemijaniem oraz strach jednak przed nadchodzącym.

heidegerd.jpg

Idealizowanie na"odległość" bez swego udziału, jest łatwe i niczym nie obarczone a jedynie zatrudniającym własną wyobraźnię. Wzięcie bezpośredniego udziału w wydarzeniach i odczucie ich boleśnie, zmienia błyskawicznie zapatrywania. Czy Günter Grass czy Heideger, są to tylko nasze myśli i wyobrażenia ukryte często na dnie szuflady pojęć, ubrane w nazwiska tych, którzy nie cofnęli się przed ich wygłoszeniem bez względu na konsekwencje.Ale czy są one racjonalne,moralne - na to pytanie będziemy sobie odpowiadać dotąd dopóki będziemy istnieć na tej Ziemi. Kiedy przestaniemy je sobie zadawć, będzie to znaczyło" do błędów, nagromadzonych przez przodków, dodali to, czego nie znali ich przodkowie — wahanie się i bojaźń; — i stało się zatem, — że zniknęli z powierzchni ziemi i wielkie milczenie jest po nich".

Zatem nie-Boska to komedia ale ludzka.

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.