Wtorek, 07.04.2020 r. Imieniny: Donata i Rufina
I drobnostek nie należy lekceważyć, bo są one podstawą doskonałości, a doskonałość nie jest drobnostką.

Michał Anioł
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej w Tarnowie

Redakcja 2008-05-01
(M.Ciesielczyk) Już po raz piętnasty w Tarnowie odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej. Wymyślili go w 1994 roku Teresa Kaban i Henryk Błażej. Głównym założeniem festiwalu jest prezentacja i promocja zapomnianych utworów kompozytorów polskich i obcych.

Po raz piętnasty w Tarnowie prezentowane będą utwory kameralne i symfoniczne, które zapomniane przeleżały w rękopisach wiele lat. Zazwyczaj odnajduje się je w pałacach, klasztorach i muzeach. Do wykonania w czasie festiwalu wybierane są kompozycje wyjątkowo cenne dla kultury i historii muzyki.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej w Tarnowie jest jedyną tego typu imprezą w Europie. Najpierw festiwal ograniczał się tylko do samego Tarnowa, a w roku 2000 rozprzestrzenił się na kilkanaście innych miejscowości.

Do tej pory na koncertach festiwalowych zostały zaprezentowane na przykład takie utwory, jak: renesansowe pieśni biesiadne Henry Purcella oraz kompozytorów niemieckich i francuskich, śpiewy i tańce z czasów wypraw krzyżowych oraz pieśń słynnego rycerza-śpiewaka Waltera z Vogelweide. Artyści występowali w stylizowanych kostiumach i używali dawnych instrumentów.

kaban.jpgDuszą i sercem festiwalu jest Teresa Kaban i Henryk Błażej (na zdjęciach). Formalnie organizatorem jest agencja „Inter-Art”. W tym roku koncerty odbywać się będą od 2 do 18 maja, zarówno w samym Tarnowie jak i ościennych miejscowościach: miejscowościach Dębnie, Wojniczu, Brzesku, pod patronatem ministra kultury.b.jpg

17 koncertów wykonają artyści z Polski, Słowacji, Hiszpanii, Włoch, Austrii i Ukrainy. W tarnowskiej Lali Lustrzanej zaprezentowana zostanie na przykład koncertowa wersja opery „Zygmunt August” z 1933 roku, do której libretto napisał Lucjan Rydel. Wystąpią soliści Opery i Filharmonii Lwowskiej.

Będzie można posłuchać na przykład nieznanych utworów Thalberga i Liszta, Międzynarodowego także anonimowych kompozytorów, działających Międzynarodowego słowackiej Levocy Międzynarodowego XVII i XVIII wieku. Wystąpi między innymi „Tomko Kwartet” ze Słowacji. Ukoronowaniem tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej będzie 18 maja koncert w kościele w Tarnowie-Mościcach. Wystąpi tam chór Organum i orkiestra kameralna Ricercar.

Na zdjęciach :organizatorzy fetiwalu: Henryk Błażej i Teresa Kaban

Marek Ciesielczyk, Tarnów

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.