Sobota, 18.08.2018 r. Imieniny: Heleny i Bronisławy
Film to życie, z którego wymazano plamy nudy

Alfred Hitchcock
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Muzeum Hymnu Narodowego (Fotoreportaż)

Małgorzata K. Nowak 2010-09-01
hymn_panstwowy_i_kapliczka_z_pozytywka_jpeg6_100..jpgBędomin to urokliwa wieś pod Brobnicą na Pomorzu. Tam właśnie urodził się 29 września 1747 r., działacz polityczny, publicysta, dramatopisarz Józef Rufin Wybicki herbu Rogala, twórca Hymnu Państwowego. Zmarł 10 marca 1822 r. w Manieczkach koło Śremu. Pieśń Legionów J.H.Dabrowskiego, Wybicki napisał w roku 1797 w Reggio na melodię mazurka ludowego. Pieśń ta stała się hymnem narodowym. W dworku Wybickich mieści się, jedyne w całej Polsce - Muzeum Hymnu Narodowego. Niezwykle ekscytującym jest przechadzać się po komnatach i innych pomieszczeniach, w których żył tak wielki dla nas Polaków człowiek.

W dworku prezentowane są dwie wystawy stałe: Józef Wybicki i jego epoka oraz Rola Mazurka Dąbrowskiego w kształtowaniu świadomości narodowej Polaków w XIX i XX w. oraz wystawa poświęcona rodzącej się „Solidarności” i jej zwycięstwa. Nie sposób zapomnieć, że właśnie w tym roku obchodzi 30 rocznicę swojego istnienia.

Pierwsza ekspozycja prezentuje życie i działalność publiczną Józefa Wybickiego w ostatnich latach Rzeczypospolitej szlacheckiej, w okresie Insurekcji Kościuszkowskiej i w czasie tworzenia Legionów Polskich we Włoszech oraz wskazuje okoliczności powstania „Mazurka Dąbrowskiego”. Prezentowane jest też wyposażenie dworu szlacheckiego z XVIII i I poł. XIX wieku.

Druga ekspozycja przedstawia jak „Mazurek Dąbrowskiego” towarzyszył Polakom w ich walkach o odzyskanie utraconej niepodległości w XIX i XX wieku. Muzeum w swoich zbiorach posiada m.in. bogatą kolekcję muzealiów patriotycznych, wśród nich XIX - wieczne pozytywki wygrywające „Mazurka Dąbrowskiego” oraz unikatowe nagrania płytowe tej pieśni z początku XX. W 2001roku zbiory Muzealne wzbogaciły się o wspaniały dar przekazany przez Annę i Kazimierza Owczarskich z Warszawy. Jest to niezwykle cenna kolekcja eksponatów z motywem Orła Białego, w skład której wchodzi ponad 1300 archiwalnych, patriotycznych kart pocztowych z k. XIX i pocz. XX wieku oraz biżuteria patriotyczna, orzełki wojskowe, sztuka użytkowa, sztandary i proporczyki.

Dwór otoczony jest pięknym, zabytkowym parkiem, w którym rosną wiekowe drzewa - pomniki przyrody, wśród nich mający ponad 400 lat „Dąb Wybickiego”. W sezonie wielką popularnością cieszą się organizowane tu imprezy plenerowe takie jak: „Batalia Napoleońska” oraz „Bieg Mazurka Dąbrowskiego”.

W budynku znajdującym się na terenie dworu można obejrzeć Polskie Symbole Narodowe. Godło, Barwy, ekspozycję monet i banknotów z wizerunkiem Orła Białego. Wystawa ukazuje w rozwoju historycznym znaki - symbole polskiej państwowości, silnie związane z naszą tradycją narodową. Symbole te – Orzeł Biały, barwy biało – czerwone oraz hymn narodowy „Mazurek Dąbrowskiego” przetrwały liczne burze dziejowe, w tym wojny, okres zaborów i próby wynarodowienia Polaków. Są one niezwykle istotną częścią naszej kultury i stanowią podstawę naszej tożsamości narodowej. Eksponaty w dużej mierze pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie oraz z Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Plakatu w Wilanowie oraz ze zbiorów prywatnych.

Wystawa „Księstwo Warszawskie 1807–1815” prezentowana jest w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie z okazji 200. rocznicy bitwy pod Raszynem. Księstwo powstało w lipcu 1807 roku na mocy traktatu podpisanego w Tylży przez Napoleona Bonaparte i cara Rosji Aleksandra I. Bitwa pod Raszynem miała miejsce 19 kwietnia 1809 roku, podczas najazdu armii austriackiej na terytorium Księstwa. Desperackie podjęcie nierównej walki przez zaledwie trzynastotysięczne wojsko polskie dowodzone przez księcia Józefa Poniatowskiego, ze znacznie silniejszą, liczącą 33 000 żołnierzy armią wroga, miało duże znaczenie dla dalszego rozwoju wydarzeń i w konsekwencji przyniosło znaczne powiększenie obszaru Księstwa Warszawskiego. Wystawa podejmuje też kwestię działalności publicznej i politycznej Józefa Wybickiego, twórcy „Mazurka Dąbrowskiego”, w okresie funkcjonowania Komisji Rządzącej i Księstwa Warszawskiego.

Chronologiczny sposób przedstawiono zwiedzającym genezę Księstwa Warszawskiego, okres jego krótkiego życia politycznego i odejście w niebyt wraz z upadkiem Napoleona Bonaparte. Składające się na wystawę obrazy, ryciny, mundury, broń biała i palna, monety, banknoty, medale, archiwalne dokumenty, mapy, biżuteria patriotyczna i ceramika – pochodzą w większości z XIX wieku. Do najcenniejszych eksponatów należy m.in. obraz Wojciecha Kossaka „Bateria w ogniu - Raszyn”, wypożyczony z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie oraz „Zdobycie Saragossy” Januarego Suchodolskiego, obraz pochodzący z Muzeum Narodowego w Poznaniu. Niezwykle piękne są też XIX – wieczne pierścienie patriotyczne i porcelana z wizerunkiem księcia Józefa Poniatowskiego. Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Narodowego w Krakowie, Fundacji XX Czartoryskich, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Biblioteki Kórnickiej PAN w Kórniku, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie, Biblioteki Gdańskiej PAN w Gdańsku oraz ze zbiorów własnych Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.

jozef_wybicki_jpeg1..jpg
Józef Wybicki

dworek_wybickich_w_bedominie_jpeg2..jpg
Dworek Wybickich w Będominie

stroj_legionisty_jpeg3..jpg
Strój legionisty

sala_narad_jpeg4..jpg
Sala narad

sypialnia_w_dworku_jpeg5..jpg
Sypialnia w dworku

hymn_panstwowy_i_kapliczka_z_pozytywka_jpeg6..jpg
Hymn państwowy i kapliczka z pozytywką

medale_pamiatkowe_jpeg7..jpg
Medale pamiatkowe

zabytkowa_plyta_z_ nagraniem_ hymnu_narodowego_jpeg8..jpg
Zabytkowa płyta z nagraniem hymnu narodowego

dab_400_letni_na_ terenie_parku_jpeg9..jpg
400-letni dąb na terenie parku

zabytkowa_studnia_jpeg10..jpg
Zabytkowa studnia

wystawa_symboli_jpeg11..jpg
Wystawa symboli

orzelek_legionowy -i -orzelek_ak_jpeg12..jpg
Orzełek legionowy i orzełek AK

orzel_w_koronie_i_godlo_hymnu_narodowego_jpeg13..jpg
Orzeł w koronie i godło hymnu narodowego

pocztowka_legionow_polskich_jpeg14..jpg
Pocztówka Legionów Polskich

bateria_w_ogniu_pod_raszynem_obraz_kossaka_jpeg15..jpg
Bateria w ogniu pod Raszynem - obraz Kossaka

10_plener_rekonstrukcji_batalii_napoleonskiej_jpeg16..jpg
10 plener rekonstrukcji batalii napoleońskiej

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
wawa-1_800.jpgwawa-2_800.jpgwawa-3_800.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2018 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.