Wtorek, 27.10.2020 r. Imieniny: Sabiny i Iwony
Człowiek, który zgadza się ze wszystkimi, nie zasługuje na to, by ktokolwiek się z nim zgadzał.

Winston Churchill
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

"Na pamiątkę mojej służby" Lotzen-Ostpr 1937

Andrzej Nowak 2016-04-22
image2_100-54.jpgJest rok 1937. Lotzen (dziś Giżycko) w Prusach Wschodnich to typowe dla tamtego okresu miasteczko garnizonowe w którym funkcjonuje kilka kompleksów koszarowych. Jeden z nich to „Hindenburg Kaserne” mieszczący się przy Angeburger Strasse ( dziś Al. 1 Maja) . Stacjonuje tu III /Infanterin Regiment 23 . W jego skład wchodzą : 9 i 11 kompania piechoty , stacjonuje tu również szef batalionu. Są to typowe odziały pierwszo liniowe ( Fronttruppenteile) w których szkoli się żołnierzy .
Przez tą i inne jednostki wojskowe prawie 80 lat temu przewinęło się sporo żołnierzy których późniejsze losy są nie do ustalenia.

Przypadek sprawił, że trafiliśmy na ślad z tamtych lat. Kawałek życiorysu żołnierza o imieniu Heinz ( Henryk). Zostawił on swój autograf wiec wiemy , że nazywał się Heinz Schmelzer. Kim był nie wiemy . Pewne jest, że pełnił służbę i szkolił się w tej jednostce.

heniz.jpg
Pozostańmy teraz przy tym co mamy i cofnijmy się w czasie do miejsc które mieszkańcom i miłośnikom Giżycka są znane a w których przebywał przed laty i „nasz Henryk „

Ślad jaki po sobie zostawił , dzięki któremu, my dziś po latach możemy zobaczyć kawałek jego życia to album pamiątkowy z fotografiami fragmentów życia wojskowego w koszarach i poza nimi - tłumaczenie: „Na pamiątkę mojej służby”

Albumy tego typu były popularne w tamtych latach a także i później. Prywatne drukarnie i introligatornie przygotowywały je na specjalne życzenie żołnierzom którzy wklejali w nie pamiątkowe zdjęcia. Jak w owych czasach funkcjonowało fotografowanie, czy to byli fotografowie posiadający zgodę na robienie zdjęć wojskowych czy tez może co zamożniejsi żołnierze dysponowali własnymi aparatami – nie wiem. Faktem jest, że zdjęć z tamtych lat jest jednak sporo. Przeglądając zawartość albumu rzec można, że „ nasz Henryk” w pruskich koszarach był przejściowo celem odbycia szkolenia. Jak długo ? ... wygląda na to , że rozpoczął swoją służbę przed kwietniem ( fotografia z defilady na Markt Platzu z okazji urodzin Furera) a zakończył jesienią - (pożegnalny spacer) .

Nie ma na tych zdjęciach niczego odkrywczego. Nawet nie można by tego zakwalifikować jako ówczesny materiał propagandowy Zwykłe pamiątkowe zdjęcia obrazujące fragmenty żołnierskiej codzienności : służbę wartowniczą, przygotowania do inspekcji , ćwiczenia strzeleckie i musztrę , młodzieńcze żołnierskie wygłupy , prace gospodarcze, uczestnictwo w mszach, uroczystościach jednostki, ćwiczenia z wymarszem pieszo na poligon do Arys (Orzysz) prace w gospodarstwie rolnym, wizytę na wyspie Upałty - Przed 1939 na wyspie była elegancka restauracja, leśniczówka i domki letniskowe. Wszystko to wraz z alejkami i kamiennym molem zlokalizowane było w części północnej wyspy. Od połowy wyspy w kierunku południowym utworzony był rezerwat. Kilka zdjęć dokumentuje spędzanie czasu wolnego na przepustkach w towarzystwie miejscowych dziewczyn.

Niestety ząb czasu nie oszczędził paru fotografii. Rozmyta emulsja, zacieki wilgoci nie umniejszają jednak faktu, że dzięki temu albumowi mamy okazje cofnąć się w czasie i popatrzeć na młodego Heinza ( choć nie za bardzo wiemy który to jest) i pomyśleć że i on w historii Giżycka zostawił swój ślad na mazurskiej ziemi.

Jaki był i kim został w późniejszych latach, z pewnością nie dowiemy się już . Możemy mieć tylko nadzieję idąc za słowami Georga. S. Pattona , że „Wszyscy naziści są źli, ale nie wszyscy Niemcy są nazistami”

Zdjęcia publikowane są w takiej kolejności w jakiej znajdowały się w albumie
Współpraca: materiał zdjęciowy udostępniony przez www.gizycko-lotzen.pl


ap1.jpgap2.jpgap3.jpgap4.jpgap5.jpgap6.jpgap6a.jpgap6aa.jpgap7.jpgap8.jpgap9.jpgap10.jpgap11.jpgap12.jpgap13.jpgap14.jpgap15.jpgap16.jpgap17.jpgap18.jpgap19.jpgap20.jpgap21.jpgap22.jpgap23.jpgap24.jpgap25.jpgap26.jpgap27.jpgap28.jpgap29.jpgap30.jpgap31.jpgap32.jpgap33.jpgap34.jpgap35.jpgap36.jpgap37.jpgap38.jpgap39.jpgap40.jpgap41.jpgap42.jpgap43.jpgap44.jpgap45.jpg
Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.