Wtorek, 07.04.2020 r. Imieniny: Donata i Rufina
I drobnostek nie należy lekceważyć, bo są one podstawą doskonałości, a doskonałość nie jest drobnostką.

Michał Anioł
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Najstarsze polskie muzeum kościelne

Redakcja 2008-09-21
tarnow-muzeum_70.jpg(M.Ciesielczyk) W Tarnowie funkcjonuje najstarsze w Polsce muzeum kościelne. Dzięki swym bogatym zbiorom uchodzi za jedną z najbardziej interesujących placówek tego typu w Europie.

Muzeum Diecezjalne w Tarnowie założone zostało w roku 1888 przez ówczesnego rektora tarnowskiego seminarium duchownego, księdza Józefa Bąbę. Najpierw funkcjonowało w budynku seminarium, w okresie międzywojennym w tarnowskim ratuszu, a teraz w zabytkowych kamieniczkach z XVI wieku koło tarnowskiej katedry.

Budynek, w którym dzisiaj mieszczą się dwie duże sale wystawowe, był kiedyś zwany Akademiolą, jako że była to filia Uniwersytetu Krakowskiego, pierwsza tarnowska szkoła. Eksponaty muzeum dzielą się na cztery działy: zabytki sztuki cechowej – gotycka rzeźba i malarstwo z terenu Małopolski, tkaniny kościelne, sztuka ludowa (np. obrazy malowane na szkle z całej Europy), a także dzieła sztuki z przełomu XIX i XX wieku (obrazy, porcelana zegarki). Najbardziej wartościowe eksponaty pochodzą z XIV i XV wieku (najstarszym w muzeum jest rzeźba głowy św. Jana Chrzciciela na misie).

Na uwagę zasługują Madonny Piękne – rzeźby Matki Boskiej z Dzieciątkiem, tryptyki oraz obrazy średniowieczne. W tarnowskim muzeum znajduje się dzieło zatytułowane „Opłakiwanie z Chomranic”, które jest uznawane za jeden z najpiękniejszych przykładów malarstwa średniowiecznego. Na uwagę zasługuje także „Chrystus w studni”, dzieło pochodzące ze Zbylitowskiej Góry. Wielki węgierski przyjaciel Polski i Tarnowa, znawca win, Norbert Lippóczy podarował tarnowskiemu muzeum swoją kolekcję malowideł na szkle, które są teraz współczesną atrakcją tej placówki.

W Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie podziwiać także można obrazy Jacka Malczewskiego, Vlastimila Hofmana, Kazimierza Sichulskiego oraz Wojciecha Weissa.

Tak więc w najstarszym polskim muzeum kościelnym zobaczyć można nie tylko świetną sztukę średniowieczną, ale także dzieła z okresów późniejszych, włącznie z współczesnymi. Jeśli ktoś odwiedza Tarnów, koniecznie powinien zaglądnąć także do tego muzeum.

Tekst i fot: Marek Ciesielczyk, Tarnówtarnow-muzeum.jpg
Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.