Sobota, 22.02.2020 r. Imieniny: Marty i Małgorzaty
Czas to pieniądz, a pieniądz to więcej niż czas.

Edgar Allan Poe
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Najwybitniejsi giżycczanie

Grzegorz Białuński 2005-12-25
fotplast_znak.jpg Zadanie wskazania wybitnych postaci Giżycka i okolic XX w. okazało się dosyć trudne. Przede wszystkim - niestety - ze względu na brak takich postaci. Z drugiej strony nie było to jednak stulecie sprzyjające jednostce, nastąpił rozwój nacjonalizmów, toczyły się wojny, powstawały państwa totalitarne (Giżycko należało najpierw do hitlerowskich Niemiec, potem do komunistycznej PRL).
Moim zdaniem na takie miano bez żadnych dłuższych zastanowień zasługuje w zasadzie tylko:

Wojciech Kętrzyński (1838-1918) - chyba jedyny giżycczanin, który trafił do encyklopedii i podręczników. Wybitny historyk, edytor do dzisiaj aktualnych wydawnictw źródłowych (Monumenta Poloniae Historica), autor wielu książek, w tym poświęconych Mazurom (O Mazurach, 1872 i O ludności polskiej w Prusiech niegdyś krzyżackich, Lwów 1882). Wieloletni dyrektor Zakładu Naukowego Ossolineum we Lwowie.
Urodził się w Giżycku, spędził tutaj dzieciństwo, tutaj żyła jego matka i siostra, obie pochowane na starym cmentarzu przy ul. Warszawskiej. Do końca życia utrzymywała związek z miastem i Mazurami.

Przez pół mijającego wieku Giżycko było jednak miastem niemieckim, stąd zajrzałem też do monografii niemieckich. Tam wśród osób wyróżnionych osobnym biogramem znaleźli się:
Karl Eduard Schmidt (1850-1926) - nauczyciel, profesor giżyckiego gimnazjum, od 1896 r. do swojej śmierci kierował naukowym czasopismem "Masovia", a przez krótki czas też "Altpreussische Rundschau" (1913-1914). Zwłaszcza to pierwsze pismo cieszy się do dzisiaj uznaniem naukowców.

Ernst Trincker (1853-1832) - pastor i superintendent w ewangelickim kościele w Giżycku. Wydał kronikę miasta Chronik der Gemeinde Lötzen, 1912 [Kronika gminy leckiej (giżyckiej)] jedno z podstawowych prac o historii naszego miasta.

Fritz Milkau (1859-1934) - urodzony w Giżycku, pracował jako bibliotekarz. Został wpierw dyrektorem biblioteki uniwersyteckiej we Wrocławiu, a później jednej z najlepszych europejskich bibliotek Staatsbibliothek w Berlinie.

Rudolf Nadolny (1873-1953) - urodzony w Sterławkach Wielkich, został dyplomatą niemieckim, m.in. konsulem w Petersburgu, pełnomocnikiem w Persji, Albanii, następnie w Szwecji i wreszcie w Turcji i na koniec kariery w Moskwie. Ze służby dyplomatycznej został zwolniony dopiero przez Hitlera.
Do tego dodam postać ze świata sportu:
Erwin Blask - lekkoatleta rodem ze Świder, wicemistrz olimpijski z Berlina w 1936 r., rekordzista świata w rzucie młotem.

Prawdziwy jednak problem stanowiły dla mnie postacie związane z okresem powojennym. Świadomie zrezygnowałem z osób jeszcze żyjących. W zasadzie na myśl przywołałem zaledwie dwie osobistości, do tego dosyć luźno związanych z Giżyckiem i okolicami:
Henryk Panas - urodzony we Lwowie (1912) nauczyciel historii, uczestnik walk w kampanii wrześniowej, z 2 Korpusem Polskich Sił Zbrojnych przebył szlak bojowy przez Irak, Egipt, Włochy do Anglii, walczył pod Monte Cassino; po wojnie wrócił do Polski został aktywistą PZPR we Wrocławiu, ale w okresie stalinowskim musiał opuścić to miasto. Wówczas osiadł w Kamionkach k. Giżycka, gdzie w latach 1952-1956 był kierownikiem szkoły. Zasłynął jako pisarz (najsłynniejsze dzieło to apokryf Według Judasza), był redaktorem pisma "Warmia i Mazury".

Jan Bułhak - znakomity fotografik pochodzący z Wilna, twórca polskiej fotografiki, autor wielu prac i podręczników estetyki i techniki fotografii, krajoznawstwa, redaktor almanachów. Po wojnie często w Giżycku przebywał i porobił tysiące zdjęć całej krainy. Zmarł w Giżycku 4 lutego 1950 r.

Nie miałem zbyt wiele czasu na przygotowanie tej listy, być może opuściłem jakąś ważną postać, stąd w jej uzupełnieniu liczę na pomoc.

Grzegorz Białuński

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.