Wtorek, 18.02.2020 r. Imieniny: Symeona i Konstancji
Dziesięcioro przykazań jest tylko dlatego tak zwięzłe, jasne i zrozumiałe, że powstało bez pomocy ekspertów i doradców.

Charles de Gaulle
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Najwybitniejsi giżycczanie - errata

Grzegorz Białuński 2005-12-25
fotplast_znak.jpg Poproszony przez Redakcję opracowałem zestaw najwybitniejszych postaci wywodzących się i związanych z Giżyckiem w XX w. Nie miałem jednak na to zbyt wiele czasu, tym samym oczywiście pominąłem wiele interesujących postaci. Postanowiłem - o ile Redakcja wyrazi zgodę - cykl ten kontynuować. Dzisiaj, dla równowagi, jedna postać związana z okresem niemieckim a druga z polskim.
W poprzedniej części napisałem, że chyba jedynym giżycczaninem, który trafił do encyklopedii i podręczników był Wojciech Kętrzyński.
Okazuje się, że tak nie było i w niemieckich leksykonach figuruje inny giżycczanin - Paul Davidsohn. Urodził się on 30 marca 1871 r. w Giżycku jako syn kupca żydowskiego Moritza Davidsohna (handlarza towarami łokciowymi, członka zarządu bractwa strzeleckiego i resursy towarzystwa śpiewaczego). Po ukończeniu giżyckiego gimnazjum pobierał - zgodnie z tradycją rodzinną - nauki w zakresie kupiectwa. W dorosłym życiu nie zajmował się jednak handlem, choć niewątpliwie pobrane nauki przydały się w jego przyszłym życiu. Jego pasją stał się bowiem świeży wówczas wynalazek - film. W 1904 r. we Frankfurcie nad Menem założył Towarzystwo Kinomatograficzne, które w 1918 r. było współtwórcą słynnej niemieckiej spółki filmowej "Ufa" (Universum Film Allgemeine Gesellschaft). W 1906 r. Davidsohn założył pierwszy w Niemczech (w Mannheim) kinoteatr., zaś w roku następnym pierwsze duże samodzielne kino przy placu Aleksandra w Berlinie. W latach następnych był twórcą licznych filmowych pracowni (np. Tempelhof, Neubabelsberg). Uważa się go za twórcę niemieckiego przemysłu filmowego, pod jego kierownictwem powstało ponad 200 filmów. Jak piszą jego biografowie zważał nie tylko na własne zyski, ale też rozwój sztuki filmowej. Zmarł w Ebenhausen w 1927 r.

Nad drugą postacią długo się zastanawiałem, był to bowiem aktywny działacz PPR, a potem PZPR. Czesław Browiński, bo o nim tutaj piszę, wywodził się z kręgów tej przedwojennej inteligencji, która zaakceptowała nową rzeczywistość i do niej się dostosowała. Syn profesora chemii na Uniwersytecie Poznańskim sprawował kierownicze funkcje w administracji państwowej na tzw. ziemiach odzyskanych. Z wykształcenia był prawnikiem, przed wojną pracował m.in. w Warszawie. Do Giżycka trafił wiosną 1946 r., gdzie pełnił funkcję wicestarosty powiatowego. Przybywał tutaj krótko, bowiem już latem 1948 r. zamieszkał w Olsztynie obejmując wkrótce stanowisko naczelnika w Urzędzie Wojewódzkim. Następnie został m.in. prezydentem Olsztyna. Angażował się również w życie kulturalne regionu, był współautorem monografii Braniewa, Mrągowa i Morągu. Napisał też popularną historię Olsztyna. Mimo swojego zaangażowania w ówczesną politykę oceniany jest przez historyków pozytywnie, jako "postać ciekawa, niejednokrotnie wyjątkowa, nie przypominająca typowego urzędnika". Zmarł w 1972 r.

Grzegorz Białuński

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.