Niedziela, 29.11.2020 r. Imieniny: Błażeja i Saturnina
Nie myśl o szczęściu. Nie przyjdzie – nie zrobi zawodu; przyjdzie zrobi niespodziankę

Bolesław Prus
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Napisy polskie i niemieckie

Mirosław Naleziński 2012-06-19
m_nalezinski_106_70.jpgWikipedia podaje: „Wałbrzych (niem. Waldenburg, śl-niem. Walmbrig, albo też Walmbrich, czes. Valdenburk, Valbřich) – miasto i gmina w zachodnio-południowej Polsce, w województwie dolnośląskim*, w powiecie wałbrzyskim. Położone na Pogórzu Zachodniosudeckim i w Sudetach Środkowych, nad rzeką Pełcznicą, historycznie na Dolnym Śląsku”.

W malowniczym miasteczku Jawor zawieszono reklamę restauracji i wyjaśniono w dwóch językach (a jakże, jesteśmy wszak w Unii), w którym kierunku należy pojechać, aby dostać się do Wałbrzycha - „Kierunek Wałbrzych” oraz „Richtung Wałbrzych”. Prawdopodobnie nasz patriotyzm wziął górę nad chęcią solidnego informowania, bowiem wszyscy raczej spodziewaliby się napisu „Richtung Waldenburg”. Możliwe, że informator w ten oryginalny sposób rozwiązał problem, aby uniknąć omyłkowego (niepożądanego) dojazdu do innych miejscowości na terenie Niemiec, które mają tę samą niemiecką nazwę.

img_3389_1.jpg

Jeśli jednak po stronie niemieckiej postawiono by podobny baner z napisami np. „Kierunek Görlitz” oraz „Richtung Görlitz”, to wówczas my, Polacy, bylibyśmy cokolwiek zaskoczeni takim ujęciem problemu...

Skoro już o tym niemieckim mieście. W Görlitz stoi drogowskaz z napisem „Breslau (Wroclaw)”. Czyżby tacy dokładni i staranni Niemcy nie mogli umieścić polskiego Ł? Nawet jeśli trudno uzyskać taką polską literę, bo pewnie nie maja jej nasi zachodni przyjaciele w swoim zestawie liter (ciekawe, czy mają typowo czeskie albo francuskie znaki?), to przecież można było ręcznie przekreślić L albo po prostu poprosić Polaków o przesłanie polskich szablonów, które z pewnością dostępne są w internecie. Ciekawe, czy po polskiej stronie granicy są znaki drogowe z niemieckimi nazwami miejscowości, które są podobnie pozbawione charakterystycznych niemieckich szczegółów?

img_3403_2.jpg

A że można, kiedy się chce, to w tymże Görlitz stoi znak, na którym udało napisać się Lubań (a nie tylko Luban).

img_3428_3.jpg

Niemcy mają spore osiągnięcia w dziedzinie informowania, ale w Görlitz stoją dwa znaki informujące snujących się po mieście nieobeznanych z miastem turystów. Pierwszy znak (po angielsku) upewnia gościa, że do centrum miasta należy zmierzać prosto, natomiast po kilkunastu metrach każą (po niemiecku) zakręcić gwałtownie w prawo. Chyba że dokładni a sympatyczni Niemcy uznali, że trzeba iść do centrum prosto do kolejnego znaku, zaś ten kieruje nas na prawo. Albo to jakiś spisek - cudzoziemcy idą prosto, zaś Niemcy w prawo.

img_3405_4.jpg

W naszym Zgorzelcu pewien bulwar nazwano greckim. Nie uczyniono tego jednak na pamiątkę wyeliminowania Rosjan przez Greków podczas polsko-ukraińskiego EURO2012 (raźniej nam było wypaść za piłkarską burtę z naszymi wschodnimi sąsiadami – a oba narody były pewne, że to właśnie Polska i Rosja przejdą do ćwierćfinału). Jednak zgodnie z zaleceniami naszych słowników, mikrogeograficzne nazwy powinny być pisane według stylu „a B”, czyli - skwer Kościuszki, rondo Piłsudskiego, plac Czerwony, bulwar Grecki”, co jest dość dziwnym zaleceniem i nie należy się irytować, że większość z nas wolałaby pisownie w stylu „A B”. Jednak pewnie jest łatwiej obalić komunę, niż przekonać RJP do zmiany reguł.

img_3435_5.jpg

Zgorzelecką ciekawostką jest tablica informująca, że właśnie tu jest "koniec miasta", choć do jego rzeczywistego skraju (czyli do Odry) jest ok. stu metrów. Dlaczego tak ustawiono tablicę? W połowie budynku? Czyżby szkoła w połowie należała do miasta a w połowie leżała poza miastem, ale przed Odrą, zatem jeszcze w Polsce? Ale wejście do szkoły jest już poza Zgorzelcem...

img_3439_6.jpg

Wracając do Jawora - w mieście postawiono kamień z pamiątkową tablicą upamiętniającą tysiąclecie Państwa Polskiego oraz zwycięstwo nad faszyzmem. Na tablicy wyryto datę „8maja 1966r.” (powinny być spacje po ósemce i po drugiej szóstce), co trzeba uznać za ciekawostkę, bowiem za komuny powszechnie i oficjalnie uważano, że zwycięstwo odniesiono 9 maja 1945 roku. Więcej – do dzisiaj chyba większość Polaków tak uważa, jednak za Gomułki taki napis uchodził za zaskakujący.

img_3393_7.jpg

W internecie – „Ceremonia podpisania aktu kapitulacji odbyła się w Berlinie późnym wieczorem 8 maja 1945. Z tego powodu przez następnych czterdzieści kilka lat świat zachodni obchodził rocznicę zakończenia wojny z hitlerowskimi Niemcami 8 maja, a ZSRR i państwa bloku socjalistycznego (w tym Polska) - 9 maja, ponieważ ceremonia odbyła się po północy czasu moskiewskiego”. Ciekawe zatem, w jaki sposób można wyjaśnić tę ósemkę zamiast dziewiątki?

* - „w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim. Położone na Pogórzu Zachodniosudeckim i w Sudetach Środkowych” – tu również należałoby dokonać zmiany w kierunku „większej” logiki, czyli skoro „Pogórze Zachodniosudeckie”, to dlaczego nie „Województwo Dolnośląskie”? Nie, bo nie? Często specjaliści w mediach powołują się na uzus, zatem dlaczego nie w omawianej kwestii?

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.