Niedziela, 18.04.2021 r. Imieniny: Bogusławy i Bogumiły
Najważniejszą rzeczą w życiu jest świadomość spełnienia obowiązku.

Ignacy Paderewski
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

O Bitwie Warszawskiej raz jeszcze

Jacek Frankowski 2012-10-21
d2_frankowski_70.jpgW swojej publicystyce na łamach Albumu Polskiego, dwukrotnie odnosiłem się do filmu Jerzego Hoffmana 1920 Bitwa Warszawska. Nie ukrywałem, że jestem fanem tego filmu i wyrażałem uznanie twórcom zarówno za urodę obrazu jak i przekaz treści.

Polemizowałem z tezami niektórych krytyków i krytykantów, którzy atak na film o głośnym tytule traktowali jako środek autopromocji. Teksty te można odnaleźć w archiwum Albumy Polskiego pod moim nazwiskiem. Trudno mi przemilczeć kolejne przypinanie filmowi Hoffmana łaty, przez Macieja Pawlickiego, przeprowadzone przy okazji omówienia filmu Bitwa pod Wiedniem.

W Tygodniku Uważam Rze nr. 42/2012 w artykule Klęski zaplanowane autor pastwiąc się nad filmem o bitwie wiedeńskiej poświęca także kilka wierszy filmowi Jerzego Hoffmana. Pomimo ewidentnej bezsensowności trudno pominąć zarzut, że Hoffman realizując swoją wizję Bitwy Warszawskiej – jak pisze Pawlicki – prawdziwy, triumfalny film o Cudzie nad Wisłą zablokował. Na czym to zablokowanie miałoby polegać, w dobie wolnego rynku i wolności twórczej, trudno dociec. Jeśli Pan Pawlicki, niegdysiejszy szef głównej anteny TVP, z ambicjami artystyczno producenckimi ma wspaniałą filmową wizję Bitwy Warszawskiej, niech przystępuje do dzieła. Urodą swojej wizji powinien przekonać mecenasów sztuki filmowej. Jednak nie ta pretensja zbulwersowała mnie do tego stopnia, że zasiadłem do pisania.

Pawlicki zirytował mnie jednym zdaniem, które zacytuję: Pokazał (Jerzy Hoffman – przyp. J.F.) okrutną wojnę i sympatycznych bolszewików, ale tego co najważniejsze w Bitwie Warszawskiej – założycielskiego zwycięstwa Rzeczypospolitej i triumfu Polaków – nie pokazał, a nawet to ukrył. W tym momencie pomyślałem: czy facet był na tej samej 1920 Bitwie Warszawskiej co ja, czy na jakiejś innej nieznanej mi wersji tego filmu. Wojna w hoffmanowskiej wersji rzeczywiście jest krwawa i okrutna, ale czyż taką nie była. Filmowa wizja oddaje znakomicie wojenną grozę tamtych zmagań opisaną przez ich uczestnika Stanisława Rembeka w książkach Nagan i W polu. Gdzie, jednak Pawlicki, w filmie Hoffmana dostrzegł sympatycznych bolszewików. Czyżby miałby być nim krwawy i cyniczny czekista Bykowski, zresztą rewelacyjne zagrany przez Adama Ferencego. Może Trocki pozyskał taką sympatię Pawlickiego, a może sam Lenin? Byłbym wdzięczny, Panie Pawlicki, gdyby pomógł mi Pan rozszyfrować, których bolszewików w filmie Hoffmana uznał Pan za sympatycznych.

No i druga część zarzutu Macieja Pawlickiego wobec Hoffmana, że nie pokazał w filmie założycielskiego zwycięstwa Rzeczypospolitej i triumfu Polaków. I znowu odniosłem wrażenie jakbyśmy oglądali dwa różne filmy. Dla mnie, który zresztą nie szedłem na film po to żeby dowiedzieć się kto wygrał bitwę, wspaniałe było ukazanie, w sposób lapidarny, przemawiający do cudzoziemców nie znających znaczenia tej Bitwy, wiedzy o tym, że Polska na starcie, swojej odzyskiwanej po 120 latach zniewolenia, Niepodległości postawiła tamę zalewowi Europy przez bolszewicką nawałę. Film pokazuje, że mieliśmy być tylko przystankiem w rewolucyjnym marszu czerwonych do Atlantyku. Przystankiem, który okazał się być początkiem ich odwrotu a nie ekspansji. Za pokazanie tego w artystycznie przemawiającej formie, po raz kolejny chylę czoło przed Mistrzem Jerzym. Tylko dlaczego Pan Pawlicki tego nie dostrzegł i nie docenił?

JF 20.10.2012 jerzy_hoffman_420.jpg

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2021 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.