Sobota, 29.02.2020 r. Imieniny:
Jeżeli po zderzeniu książki z głową powstaje pusty dźwięk, czy zawsze jest to wina książki?

Georg Christoph Lichtenberg
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

O krótkowzroczności władz stołecznego sportu

Łukasz Zaranek 2009-03-03
bloto_100.jpg Tytuł nie w pełni odpowiada rzeczywistości poniższego tekstu, a nade wszystko rzeczywistości polskiego sportu. Tekst tyczy obiektów tylko warszawskiego sportu, ale przecież Warszawa nie jest samoistną wyspą. W „terenie” jest gorzej, albo podobnie (a więc nie lepiej) i kilkaset „orlików” nic tu nie zmieni.

Mamy w Polsce wyjątkowy dar do niszczenia posiadanego majątku. Minęło 20 lat, odkąd zaczęliśmy inaczej postrzegać i realizować rzeczywistość. Wyjątek stanowi warszawski sport. Coraz piękniejsza stolica uderza bowiem kontrastem nowoczesnych budynków i sportowych slumsów.

Oceną działalności władz stolicy (administracyjnych i sportowych) jest między innymi stan obiektów sportowych. Ta ocena wypada przerażająco. Osobom odpowiedzialnym za stan warszawskiego sportu proponujemy wizję lokalną w stołecznych klubach, w których trenują tysiące dzieci. „Sarmata”, „Olimpia”, „Skra”, „Hutnik”, „Gwardia”, „Okęcie”, „Legia” - to przykłady albo braku rozwiązań, albo może ukierunkowanego działania ekip rządzących stolicą, mających na celu dewastację bazy sportowej miasta.

bloto_430.jpg

Jak można wymagać wyników od trenerów i zawodników, którzy pracują w fatalnych warunkach, na obiektach często nie remontowanych od lat siedemdziesiątych. Co znamienne, od lat w których zakończyły się nasze największe sukcesy sportowe. Okazuje się, że system Ośrodków Sportu i Rekreacji oraz Uczniowskich Klubów Sportowych nie jest doskonały, bo w pierwszym przypadku prowadzi do działalności komercyjnej, w drugim zaś do rozwarstwienia środków budżetowych. Kluby sportowe są najlepszym miejscem do prowadzenia sportu kwalifikowanego. Nie zmieniajmy tego, co sprawdziło się na całym świecie. Wysoki wynik sportowy i takiż poziom organizacyjny imprez to napęd, reklama i biznes, a nie wynajmowanie padającym klubom za horrendalne stawki boisk oferowanych przez OSiRy.

Oto odpowiedź na to, dlaczego nie ma w Warszawie sportu na poziomie właściwym dla rangi stolicy. Nie zamieniajmy, pod płaszczykiem programu rewitalizacji (o nie do końca zrozumiałych kryteriach przetargów), warszawskich klubów w Ośrodki Sportu i Rekreacji albo zmieńmy ich nazwę na Ośrodki Biznesu i Rekreacji. Bo sportu tam nie ma i nie będzie, może poza pływaniem, za to koszty publiczne olbrzymie.

stadion.jpg

Obecnie wielki niepokój budzi dalszy los „Gwardii”. Klubu, który od lat 60. działa przy ulicy Racławickiej i „obsługuje” 300-tysięczny Mokotów. Aktualnie trenuje tam kilkuset młodych sportowców. Klub służy bazą sportową mieszkańcom Mokotowa i innych dzielnic. To tu odbywają się Warszawskie Olimpiady Młodzieży, turnieje na szczeblu krajowym i międzynarodowym, a także koncerty muzyczne i wystawy psów rasowych. To tu z bazy sportowej korzystają szkoły i miłośnicy rekreacji. Jedną z ostatnich decyzji odchodzącego w 2007 roku rządu PiS było przekazanie terenów Skarbu Państwa o przeznaczeniu sportowym w trwałą dzierżawę Komendzie Głównej Policji. Ta, chyba nie mając na to koncepcji, do dziś nie uregulowała rozwiązań dotyczących dalszego funkcjonowania klubu „Gwardia”. Mamy nadzieję na dobrą wolę decydentów ze strony Komendy Głównej, bo inaczej nie będzie ani prądu, ani ciepłej wody ani też środków na działalność sportową.

Czy w miejsce boisk piłkarskich i hal sportowych, gdzie wychowano mistrzów olimpijskich mają powstać budynki biurowe Policji? To jest chore. Może ktoś się w końcu opamięta? Reasumując, odnosi się wrażenie, że pewne działania od dwudziestu już lat ukierunkowane są na upadek klubów. Czyżby ktoś miał w tym interes?

W Polsce nie ma obecnie prawnych możliwości bezpośredniego finansowania sportu przez resort spraw wewnętrznych i administracji. Napawają więc optymizmem konkluzje debaty z listopada 2007 roku na temat „sportu i kultury fizycznej służb mundurowych”, mające na celu uporządkowanie sytuacji prawnej klubów wywodzących się ze służb mundurowych pod kątem posiadanej bazy sportowej. Biorąc pod uwagę to, aby operacja się udała, a pacjent nie zmarł, nasz apel dedykujemy w szczególności osobom, które publicznie wyrażają swoje sportowe sympatie, ale i jednocześnie są odpowiedzialne za stan warszawskiego sportu przez wielkie S i przez to s mniejsze:

- Ministrowi Skarbu Panu Aleksandrowi Gradowi
- Prezydent Warszawy Pani Hannie Gronkiewicz-Waltz
- Ministrowi Sportu Panu Mirosławowi Drzewieckiemu
- Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji, Panu Premierowi Grzegorzowi Schetynie
- Prezesowi Polskiego Komitetu Olimpijskiego Panu Piotrowi Nurowskiemu
- Komendantowi Głównemu Policji Panu Generałowi Andrzejowi Matejukowi
- Burmistrzowi Dzielnicy Mokotów Panu Janowi Rasińskiemu

Łatwiej jest przystosować posiadane dobra do nowych warunków, niż budować nowe obiekty, na które nas jeszcze nie stać. Środowisko sportowe ma nadzieję na mądrą i skuteczną reakcję, inaczej przybędzie klientów w szpitalach, izbach dziecka, więzieniach. Przybędzie agresji i depresji. A za to medali w Londynie może być mniej. A to już chyba ekonomia, a nie sport. Ekonomia, która nie dostrzega sportu jako biznesu.

Tekst i zdjęcia: Łukasz Zaranek, WarszawaOd redakcji: wyślemy do adresatów, wskazanych przez autora maile z prośbą o odpowiedź i poinformujemy naszych Czytelników o efektach .
Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM
A o najstarszym klubie Warszawy oczywiscie autor zapomniał. Żałosne.
~jpw 2009-03-23 22:30

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.