Wtorek, 07.04.2020 r. Imieniny: Donata i Rufina
I drobnostek nie należy lekceważyć, bo są one podstawą doskonałości, a doskonałość nie jest drobnostką.

Michał Anioł
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Państwowe Stado Ogierów w Sądowej Wiszni

Roman Kościesza Kułakowski 2012-11-04
i jezierski na k gidranie_100.jpgHistoria Polskich Stad i Stadnin Koni jest długa i bogata - ale może zbyt rzadko przedstawiana szerszemu gronu czytelników.
Zawęża się raczej do grona znawców tematu czy to z racji ich pracy i wykształcenia w tym kierunku czy związku rodzinnego a więc w pewnym stopniu emocjonalnego z hodowlą koni w rodzinnych majątkach w okresie przedwojennym. Rodzina moja pochodzi z Kresów Rzeczpospolitej - dziś Ukraina - przed wojną Małopolska wschodnia - a dokładniej - Pokucie. W 1854 r mój pradziadek Władysław Walerian Kułakowski h. Kościesza - stał się posiadaczem majątku rolnego Wołosów, właśnie na Pokuciu. Hodowlą koni Kułakowscy jak każda rodzina ziemiańska zajmowała się od wieków. Tradycja ta niestety zakończyła się w 1943 r kiedy to Rodzina moja została zmuszona do opuszczenia majątku ze względu na prześladowania nacjonalistów ukraińskich. Ale to tytułem małego wstępu.

psodulebapowoz_420.jpg

Chcę przedstawić dziś krótką historię pracy mego stryjecznego Dziadka Kazimierza Kułakowskiego, który pełnił obowiązki Kierownika Państwowego Stada Ogierów w Sądowej Wiszni położonej miedzy Medyką a Lwowem. Dziś tereny Ukrainy.

Kazimierz urodził się w majątku Wołosów 27 sierpnia 1887 r. Gimnazjum ukończył we Lwowie, a następnie tamże Akademię Weterynarii,uzyskując w 1912r tytuł lekarza weterynarii. Następnie odbył studia rolnicze w Dublanach koło Lwowa - otrzymujuąc tytuł inż. rolnika. Służbę wojskową odbył w armii austriackiej a w 1919 r służył już w wojsku polskim w stopniu kapitana - lekarza weterynarii w Naczelnym Dowództwie na Galicję Wschodnią,skąd 4 marca został przeniesiony do Dowództwa Lubelskiego Okregu Generalnego. Po wojnie 1918-20 przeszedł do rezerwy, początkowo z przydziałem do Kadry Okręgowej Szpitala Koni nr 6 we Lwowie a następnie do podobnego ośrodka nr 8-w 1924 r.

Pracę podjął w Rochatynie oraz Dolinie koło Stryja jako powiatowy lekarz weterynarii.Po pewnym okresie przeszedł do PSO w Sądowej Wiszni,gdzie pełnił obowiązki wcześniej wykonywane a więc lekarza weterynarii, zostając tam zastępcą kierownika Stada.

pso_stajnie_420.jpg

Z Sądowej Wiszni zostaje powołany do Warszawy, gdzie pracował w Wydziale Chowu Koni w Ministerstwie/wcześniej Departamencie Chowu Koni/. Na własną prośbę powraca do Sądowej Wiszni gdzie od 1935 do 1939 r pełni obowiązki Kierownika Stada.Wybucha II Wojna Światowa. 5 września na Sądową Wisznię spadają bomby i częściowo na Stado.Inż.Kułakowski w obawie aby nastepne naloty nie wyrządziły szkody koniom zgromadzonym w stajniach a było ich w tym czasie 137-nakazuje wyprowadzenie ich do majątków okolicznych a więc - Stojańce, Wołostków, Dytiatycze, Ciężkowice, Dołhomościska i Nikłowice. Po paru dniach Kazimierz postanawia przejść dalej do dawnego Stada austriackiego w Drohowyż. Docierają tam 12 września. 17 września na rozkaz władz wojskowych stado maszeruje na Rozdół i Stryj.Na wiadomość o zbliżających sie wojskach sowieckich inż.Kułakowski odmawia dalszego marszu na wschód.Otrzymuje przepustkę od Niemców i kieruje się z ogierami i obsługą masztalerska na powrót do Sądowej Wiszni.Stało się to 21 września.Dociera wiadomość że tereny te maja być przekazane władzom sowieckim. Niemcy nakazują więc wymarsz stada na zachód.Ogiery w miejscowości Żurawica zostają załadowane do wagonów i transportem kolejowym przewiezione do majątków Księcia Romana Sanguszki w Klikowej Chyszowie i Gumniskach. Przebywają tam już pod kierownictwem niemieckim do 17 listopada 1939r. Część z nich następnie odtransportowana do do Drogomyśla i włączone do tamtejszego Stada.Kazimierz jedzie wraz z końmi jako lekarz weterynarii. Dzięki trafnym decyzjom mego stryjecznego Dziadka Kazimierza, większość stada dostawszy się na tereny okupowane przez Niemców zostały uratowane i mogły służyć jako reproduktory w rozwoju powojennych stad. Materiał typu Gidran nie zaginął. Gdyby dostały się w ręce sowieckie - przepadłyby bezpowrotnie.

d10c91e312kulakowski_420.jpg

W grupie masztalerzy stojących przed stajnią Stada - siedzi w środkowym rzędzie Kazimierz Kułakowski/w środku/ - Kierownik PSO-1938r -zdjecie zrobione z okazji poświęcenia sztandaru PSO

psosztandar-web_420.jpg

Kazimierz Kułakowski przybija do drzewca sztandaru pamiątkowa plakietkę.

marszalek_420.jpg

Coroczny przeglad ogierów - przewodniczy Kazimierz Kułakowski/na zdjęciu w środku/1938 r.

pso 2konie3_420.jpg
pso konie1_420.jpg
pso konie77_420.jpg


Masztalerze z końmi ze Stada.

i jezierski na k gidranie_420.jpg

masztalerz Jezierski na koniu ze Stada w S/W-najlepszy berajter

dzieci pso sepja (1)_420.jpg

dzieci pracowników Stada - w środkowym rzędzie stoja w środku rzędu trzy córki Kazimierza.

stajna_dzis_420.jpgp4120104_brama_420.jpg

widok stajen w dawnym Stadzie - dziś

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.