Sobota, 22.02.2020 r. Imieniny: Marty i Małgorzaty
Czas to pieniądz, a pieniądz to więcej niż czas.

Edgar Allan Poe
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Płd. str. Pl.Grunwaldzkiego (między Olsztyńską a Wyzwolenia)

Grzegorz Białuński 2005-12-25
fotplast_znak.jpg Na tym, dzisiaj w większości nie zabudowanym, placu znajdowało się niegdyś 5 parcel wyznaczonych jeszcze w czasie lokacji miasta w 1612 r. Przeważnie były to parcele patrycjuszy, tylko sąsiadujące z ulicą Wyzwolenia stanowiły zwykłe działki mieszczańskie, a bezpośrednio przy ulicy nawet najbiedniejszą budnicką.

Pierwsze pewne informacje o tej części miasta pochodzą z 1832 r. Parcela nr 12 (potem w okresie międzywojennym nr 14) granicząca z ówczesną Wolą (później ulicą Królewiecką, dzisiaj Olsztyńską) była wówczas podzielona między dwa domy. Pierwszy należał wcześniej do powiatowego lekarza (chirurga) Fryderyka Vontheina i jego małżonki Amalie z domu Mueller, ale został sprzedany Janowi Gottliebowi Albarusowi, aptekarzowi i rajcy giżyckiemu. Do niego już wcześniej należał drugi dom położony na tej parceli. Następną działkę (nr 11, potem nr 13) trzymał dawny kamerariusz miejski (urzędnik odpowiadający za finanse miejskie) Jan Gottlieb Praetorius. Przodkowie jego od dawna siedzieli w Giżycku, na ogół byli zdunami. Jan Gottlieb w 1837 r. został najpewniej pierwszym w mieście poczmistrzem i ekspedientem pocztowym. Taką rolę pełnił w latach 1852-1856 również jego syn. Parcelę nr 10 (potem 12) posiadał wpierw Leopold Droese pisarz w sądzie miejskim oraz powiatowym, a następnie kupiec Chucholowski. Ten ostatni był zapewne potomkiem Gottlieba Chucholwskiego, który w Giżycku osiadł w 1808 r. i trudnił się handlem przyprawami. Parcela nr 9 1 (potem 11) o mieszczańskim statusie była w posiadaniu Eleonory Balda z domu Kowalewski. Obaj jej mężowie byli garbarzami. Po śmierci Eleonory parcelę przejęła jej niezamężna córka - Fryderyka. Wreszcie ostatnia działka (nr 9, potem 10) leżąca przy ulicy Wyzwolenia (wtenczas Seestrasse, tj. Jeziornej) miała najniższą rangę (budnicką), a posiadał ją farbiarz Andrzej Doehring wraz z żoną Karoliną (z domu Kallinowsky). Prawdopodobnie pochodził on z rodziny rzeźnika Jana Dehringa, który przybył do Giżycka w 1784 r. ze Srokowa.

W okresie międzywojennym znajdujemy już zupełnie nowych właścicieli, jak też zupełnie nowe domostwa powstałe na przełomie wieków murowane, piętrowe kamienice. I tak kolejno: parcelę graniczącą z ulicą Królewiecką posiadał fotograf Eryk Willutzki, który już po wojnie napisał barwne opisy niektórych ulic giżyckich. Jego dom był w tej części najbardziej skromny (zaledwie jednopiętrowy ze stromym dachem). Następne trzy domy były to spore dwupiętrowe kamienice, w tym dwie zewnętrzne z balkonami. W pierwszym domu na parterze mieścił się m.in. sklep firmowy Kaisersa (funkcjonujące w Niemczech do dzisiaj). Tutaj mieszkał też dentysta dr Hans Schröder. Kolejny dom stojący nieco w głębi należał do Żyda Aarona Orlowitza. Między tymi dwoma domami było przejście do giżyckiego browaru, który znajdował się na tyłach tej ostatniej kamienicy. Stanowił on oddział browaru kętrzyńskiego. Pod numerem 11 mieścił się natomiast największy giżycki sklep meblowy Kurta Borrmanna. Wreszcie na ostatniej parceli znajdował się najwyższy w tej części miasta budynek, który jako jedyny z tutaj omawianych ocalał do dnia dzisiejszego (dawny internat LO). Budynek posiadał od rynku cztery piętra z płaskim dachem ogrodzonym balustradą, zaś od ulicy Wyzwolenia (wówczas zwanej już ulicą Ludendorffa, na część słynnego niemieckiego dowódcy z czasów pierwszej wojny światowej) dwa piętra z poddaszem. Mieścił się w nim bank spółdzielni Raiffeisena.

Warto przyjrzeć się dawnemu wyglądowi tej części miasta, tym bardziej że jest ona ponownie zagospodarowywana.

Grzegorz Białuński

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.