Człowiek, który zgadza się ze wszystkimi, nie zasługuje na to, by ktokolwiek się z nim zgadzał.

Winston Churchill
Polska zawsze blisko
Wtorek, 26.09.2017 r.
Imieniny: Justyny i Cypriana


Wró?Strona g?ówna Drukuj

POLACY: Anna Katarzyna Orzelska

Roman Kościesza Kułakowski 2012-11-13
orzelska2_100.jpgAnna Katarzyna Orzelska ur 26.11.1707r w Warszawie-1769r zmarła w Awinionie.
Była owocem romansu Augusta II Mocnego z Henriettą Duval, córką kupca winnego rodem z Francji - zamieszkałego w Warszawie w pobliżu zamku królewskiego.
W/g innej wersji matka Anny nazywała się Renard i pochodziła z Lyonu. Wyszła za mąż za warszawskiego handlarza win Francois Drian. Po jego śmierci wyszła powtórnie za mąz za Klaudiusza Henryka Morel. W tym czasie miała romans z Augustem. Mąż w nagrodę, otrzymał stanowisko dozorcy w parku Ujazdowskim.

August II bardzo dbał o wszystkie swe dzieci, o czym świadczą sowite wiana jakie przeznaczał swym córkom wychodzącym za mąż, a ich mężów odznaczał tytułami i nadaniami. O córce Annie,początkowo jak gdyby zapomniał. Przypomnieniem jej Krolowi, zajął sie przyrodni brat Anny, Fryderyk August hr.Rutowski / syn Fatimy - Turczynki/. W roku 1724, przy okazji jakiejś rewii regimentu gwardii królewskiej, zaprezentował Królowi , Annę przebraną w mundurze gwardyjskim, ktory uwydatniał walory jej budowy.

W Królu, w niezwykle silny sposób, odezwały się uczucia ojcowskie, a według innych wersji - może nie tylko , co wydaje się niezbyt prawdziwe z uwagi na wiek i stan zdrowia królewskiego. Król aktem z 19.9.1724r nadał Annie tytuł hr.Orzelskiej. Następnie 21.11.1726r darował jej Pałac Błękitny w Warszawie. Pałac ten Król, otrzymał w darze od Stefana Potockiego i jego żony Teresy z Kątskich, a znajdował się między pałacem Morsztynowskim a Kościołem Św.Antoniego. Autorką plotek o o Auguście, którego stosunek do Anny nie ograniczał się jak mówiono, do li tylko ojcowskich była Wilhelmina margrabina Bayreuth, rodzona siostra Króla Fryderyka II pruskiego. Wilhelmina żywiła urazę do Augusta, ktory po śmierci swej żony - nie skorzystał z ofert powtórnego małżeństwa z Wilhelminą, czynionych przez dwór pruski.

W 1728r Król i Anna przebywali w Saksonii, gdzie przybył z wizytą Król pruski Fryderyk Wilhelm I i jego syn Fryderyk. Fryderyk zakochał się w Annie. Król by zapobiec rozwijającemu sie romansowi, kazał podsunąć Fryderykowi piękną tancerkę Formenę - co odniosło zamierzone skutki. Oficjalnym starającym sie o rękę Anny, był wojewoda smoleński Jan Cetner/+ 1735r/. Król jednak wybrał na męża dla Anny, Karola Ludwika księcia Hollstein-Beck ur18.9.1690r, syna Ludwika Fryderyka, feldmarszałka pruskiego i Luizy Szarloty księżniczki Hollstein.

Ślub Anny odbył się w Dreźnie 18.8.1730r.
W 1732r Anna urodziła syna Karola Fryderyka. Następnie rozwiodła się z mężem. W r 1733 opuściła Saksonię i zamieszkała w Wencji.
W r 1745 wyjeżdża do Francji na zaproszenie brata swego ks.Maurycego Saskiego, który wtedy kojarzył małżeństwo swej przyrodniej bratanicy Marii Józefy/córka Augusta III Sasa/ z delfinem Ludwikiem synem Ludwika XV.
Anna zmarła w !769r.

orzelska1_420.jpgorzelska2_420.jpg

Pokrewieństwo

Anna Katarzyna Orzelska, to kuzynka 9.-tego stopnia przodek w 9. pokoleniu Roman Bronisław Kułakowski h. Kościesza./linia Stanisław Jabłonowski/

ściślej biorąc,
Julianna ks. Rurykowicz (3 linie pokrewieństwa).
Andrzej Holszański z Holszan h. Hipocentaur (3 linie pokrewieństwa).
Aleksandra ks. Drucka h. Druck (3 linie pokrewieństwa).
to zarazem
przodkowie w 19. pokoleniu Roman Bronisław Kułakowski h. Kościesza. /linia Stanisław Jabłonowski/
przodkowie w 10. pokoleniu Anna Katarzyna Orzelska.

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
a-p-01.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
zbic_szybe_330.jpg

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

RADIO MAGIAN

czytajac1.jpg
radio_magian_330.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  fontanna2.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

LICZY SIĘ KAŻDY DAR SERCA

marta_1_330_edyt.jpg
  Redakcja Albumu Polskiego zwraca się do wszystkich czytelników przyjaciół i ludzi dobrej woli z apelem o wsparcie dla Marty Smolińskiej wnuczki naszych przyjaciół.   Jeśli rozliczając swój PIT macie zamiar...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2017 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.