Czwartek, 06.08.2020 r. Imieniny: Sławy i Jakuba
Praca jest balsamem życia, praca jest źródłem cnót.

Johann Gottfried Herder
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

POLACY : Jacy Jesteśmy ? - CHAMSTWO

Alfred Znamierowski 2006-09-05
CHAMSTWO

Tolerowanie przez większość społeczeństwa picia wódki i pijackiego obyczaju sprawia, że nie zwracamy również uwagi ludziom, którzy pijani czy trzeźwi publicznie używają na co dzień języka pełnego przekleństw i wulgaryzmów. Pod tym względem możemy się porównywać już tylko z Rosjanami i Serbami.

Chamstwo jest jedną z najgorszych spuścizn po komunizmie, który przecież od samego początku swą władzę opierał na ludziach wyciągniętych z rynsztoka, miejskim lumpenproletariacie oraz wiejskich parobkach i złodziejaszkach. Taka właśnie hołota tworzyła lokalne komitety PPR, wstępowała do wojska, milicji i służby bezpieczeństwa. Konsekwentnie realizowano hasło „nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera” i tworzono elitę wojska z analfabetów i meneli spod ciemnej gwiazdy. Miejsce przedwojennego dobrze wykształconego, kulturalnego i szarmanckiego oficera zajął cham, który swój bogaty w przekleństwa język uzupełniał podobnie brzmiącymi chamskimi wyrażeniami rosyjskimi usłyszanymi od sowieckich doradców. Nowa władza, w której dominowały wszelkiego rodzaju wyrzutki społeczne, sama bez godności, dążyła do pozbawienia godności innych, do upodlenia ich tak, by przekształcić ich w potulne bydło. Minęły dziesięciolecia zanim chamstwo przestało być potrzebne, lecz chociaż podejmowano wysiłki, by przywrócić znaczenie kulturze osobistej, duża część społeczeństwa chamskich zachowań się nie wyzbyła.

Ostatnio stają się one znów coraz bardziej powszechne. Przeciętny młody Polak nie krępuje się w miejscach publicznych używać wulgarnego języka, w tramwaju czy autobusie nie ustępuje miejsca siedzącego starszym, nie pomoże przy wsiadaniu czy wysiadaniu, a gdy zwróci się mu uwagę można usłyszeć chamską odzywkę. Nie przeprasza się za nadepnięcie komuś na nogę i za potrącenie na ulicy. Nie przepuszcza się kobiet przodem, coraz rzadziej podaje się im okrycie, a gdy siedzą za kierownicą obrzuca się wyzwiskami. Chamstwo i bandytyzm to już norma w większości blokowisk, w szkołach i na dyskotekach.

Ale chamstwo to nie tylko brak kultury i niewłaściwe zachowanie. Jest to postawa życiowa osób nastawionych na bezwzględna walkę o prymat, nacechowana arogancją i agresją wobec innych, obecnie bardziej charakterystyczna dla wielu polityków i biznesmenów niż dla zwykłych mieszkańców miast i wsi. Cham ze sfery rządzącej nie musi rozpychać się rękami i nogami w tłumie ulicznym, robi to na salonach, korytarzach sejmowych, w telewizji i na biznesowych obiadach, i to nie częściami ciała lecz słowem i gestem, wzmacnianym wedle potrzeby wulgarnym bluzgiem. Przypomnijmy sobie różne chamskie słowa i gesty Kwaśniewskiego, Millera, Cimoszewicza czy Wałęsy. Chamskiego języka używa zresztą większość polityków z lewicy, czego dowodem były liczne wykropkowania w tekście ich rozmów pokazywanych na ekranie telewizora z okazji kilku afer. Jednym z bardziej znanych przykładów była rozmowa Michnika z Rywinem.

Niestety chamstwo staje się coraz bardziej modne. Im bardziej chamskie zachowania pokazuje telewizja, tym ma więcej widzów, najbardziej chamski tygodnik ma najwięcej czytelników, a z chamskich zagrywek przedstawicieli władz lokalnych cieszy się wielu mieszkańców, bo – patrzcie jak im dokopał.

ALZNAM

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM
Niestety to prawda. Jesteśmy już tak chamskim narodem, że \"dzień dobry, do widzenia,...
~Gość 2014-05-20 09:36

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.