Czwartek, 06.08.2020 r. Imieniny: Sławy i Jakuba
Praca jest balsamem życia, praca jest źródłem cnót.

Johann Gottfried Herder
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

POLACY : Jacy Jesteśmy ? - GOŚCINNOŚĆ

Alfred Znamierowski 2006-09-05
GOŚCINNOŚĆ

Polska kultura i tradycja sprawiają, że nie ma drugiego kraju w Europie, gdzie cudzoziemcy tak szybko nie integrują się z miejscową ludnością. Składa się na to wiele czynników, a najważniejsze z nich to gościnność i tolerancja oraz polska kultura i tradycja. W odróżnieniu od większości państw Zachodu, gdzie ludzie spotykają się w kawiarni lub restauracji, w Polsce cudzoziemcy są zapraszani do domów i cieszą się naszą wyjątkową gościnnością.

Dzięki naszej tolerancji i otwartości cudzoziemcy zawsze mogli się w Polsce czuć jak w domu. I dlatego w większości wypadków Polska stawała się ich domem, a najczęściej już w drugim pokoleniu – nową Ojczyzną. W taki sposób Polakami stawali się osiedlający u nas Niemcy, Rosjanie, Holendrzy, Włosi, Anglicy, Szkoci, Duńczycy, Czesi, Ormianie, Tatarzy, a nawet niektórzy Żydzi. W czasach najnowszych doszli do nich Hiszpanie, Grecy, Arabowie i Czeczeńcy. Wystarczy przewertować książki telefoniczne w większych miastach, żeby uświadomić sobie jak wielu Polaków ma cudzoziemskie nazwiska.

Obecnie Polska jest jedynym krajem w Europie, w którym nawet muzułmanie, gdzie indziej zdani tylko na siebie i na każdym kroku napotykający na podejrzliwość i niechęć, mogą się czuć jak w domu. Życie rodzinne i gościnność są u nas takie jak w krajach arabskich, a tradycja, chociaż odmienna, nastawia ich do nas pozytywnie, gdyż oni także pochodzą ze społeczeństw, dla których rodzina i tradycja mają wielkie znaczenie. Nie wyrzekając się swego wyznania, z czasem stają się Polakami i nawet przyjmują wiele naszych tradycji.

Przykładem może być pełna integracja Tatarów, którzy żyją w Polsce już od XIV wieku i co najmniej od czasów Jana III Sobieskiego są gorącymi polskimi patriotami. Ich chorągwie, walczące o boku Polaków odznaczyły się w wielu bitwach, w tym także w walkach z Turkami. Tatarzy zachowali do dnia dzisiejszego swą religię, ale weszli w krąg cywilizacji łacińskiej i polskiego obyczaju.

ALZNA

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.