Środa, 05.08.2020 r. Imieniny: Marii i Stanisławy
Kiedy widzisz dobrego człowieka staraj się go naśladować. Kiedy widzisz złego człowieka zastanów się nad samym sobą.

Konfucjusz
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

POLACY : Jacy Jesteśmy ? - PIJAŃSTWO

Alfred Znamierowski 2006-09-05
PIJAŃSTWO

Jedną z naszych najgorszych i najbardziej wyniszczających wad narodowych jest pijaństwo. Do niedawna powszechny był widok zapijaczonych „mętów” przy budce z piwem, dzisiaj zastąpili ich pijani „menele” przy sklepach spożywczych. Wesele uważa się za nieudane, jeśli co najmniej połowa gości nie zostanie w sposób widoczny zamroczona alkoholem. Jest tak jak mówi nasze przysłowie, że w Polsce łatwiej wypić dwa kielichy niż od jednego się wyprosić. Niestety mało kto wziął sobie do serca mądre słowa Mikołaja Reja z lektury szkolnej : Na opilstwie i obżarstwie czas marnie ginie i dusza iest w niebezpieczeństwie. Rej pisał to w XVI w., kiedy jeszcze pito głównie miód, piwo i wino, bo dopiero za jego życia pojawiła się gorzałka, dzięki której zaczęło się rozpijać pospólstwo. Pijaństwo jakie takie jest jeszcze późniejsze – zaczęło się na dobre w czasach królów saskich. I wtedy zaczął się także upadek Rzeczypospolitej.

W naszym kręgu cywilizacyjnym pije się wszędzie, ale różnice polegają na tym co się pije i jak się pije. O tym jak wielki wpływ na usposobienie i sposób życia różnych narodów ma rodzaj jedzenia i trunków można napisać nie jedną książkę. W telegraficznym skrócie wygląda to tak, że tam gdzie pije się wino ludzie są weseli, żartują i dobrze się wspólnie bawią. Rzadko dochodzi do zachowań agresywnych, a na drugi dzień nie ma się kaca. Picie rozcieńczonej whisky, ginu czy rumu rozluźnia, rozwiązuje języki, pomaga zawiązywać przyjaźnie. Podobnie jest z piwem w krajach gdzie jest już długa tradycja spotykania się przyjaciół i znajomych w piwiarniach. Natomiast wódkę tylko z pozoru pije się, by się rozluźnić i rozweselić. Pije się na ogół po to, by się upić, by zapomnieć o troskach dnia codziennego, a w tym przypadku od rozluźnienia jest tylko krok do agresji.

Nie sposób obliczyć wszystkich szkód wynikających z naszego sposobu picia wódki. Są to w skali kraju olbrzymie straty finansowe rodzin i jeszcze większe straty spowodowane w gospodarce przez nieobecność w pracy lub pracę źle wykonaną. Jest to agresja w rodzinie, bite żony i dzieci, rozpad małżeństw. Są to tysiące zabitych na drogach przez pijanych kierowców i dziesiątki tysięcy poszkodowanych w prowokowanych przez pijaków bójkach. Są to wreszcie miliardy złotych, jakie z naszego wspólnego budżetu wydaje się co roku na leczenie ludzi, którym alkohol zrujnował zdrowie.

ALZNAM

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.