Czwartek, 06.08.2020 r. Imieniny: Sławy i Jakuba
Praca jest balsamem życia, praca jest źródłem cnót.

Johann Gottfried Herder
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

POLACY : Jacy Jesteśmy ? - ZARADNOŚĆ

Alfred Znamierowski 2006-09-05
ZARADNOŚĆ

Słynne gierkowskie hasło „Polak potrafi” można uznać za kwintesencję naszej cechy narodowej, jaką jest zaradność, przekazywana od paruset lat z pokolenia na pokolenie. Oba nurty zaradności, czyli cwaniactwo i oparta na pomysłowości umiejętność radzenia sobie w każdej sytuacji, świadczą dobrze o inteligencji Polaków, którą z pewnością przewyższają większość narodów z naszego kręgu cywilizacyjnego. W czasie rozbiorów, okupacji niemieckiej i PRL Polacy znakomicie umieli przechytrzyć władze czego przykładem może być wóz Drzymały, tajne komplety i domowe wytwórnie broni i amunicji w czasie II wojny światowej, podziemne wydawnictwa i wysyłanie do PRL na balonikach miniaturowych wydań książek zakazanych w kraju. W czasie II wojny światowej wywiad AK dostarczył aliantom ponad połowę wszystkich użytecznych informacji o działaniach i zamiarach wroga, w tym całą dokumentację i główne części pocisku rakietowego V1. Polscy oficerowie w niemieckich obozach jenieckich wykonywali przeróżne sprzęty z prostych materiałów oraz potrafili wykonać trwałe farby i drukować znaczki pocztowe.

Koronnego przykładu polskiej zaradności dostarczyli mi uchodźcy i ludzie, których reżim różnymi metodami „nakłonił” do wyjazdu z Polski, przybywający w 1982 i 1983 r. do San Diego w Kalifornii. Większość z nich nie tylko nie znała języka angielskiego, ale miała wykształcenie lub zawód nie dające nadziei na znalezienie pracy. A mimo to niemal wszyscy po dwóch, trzech latach żyli na poziomie amerykańskiej klasy średniej. Nauczyli się języka, ukończyli różne kursy zawodowe na bezpłatnym uniwersytecie publicznym i dzięki rzetelności i pomysłowości awansowali w pracy lub zaczęli prowadzić własną działalność gospodarczą. Ekonomista nauczył się naprawy lodówek. Za pożyczone pieniądze dał w książce telefonicznej ogłoszenie na pół strony, że reperuje wszystkie typy lodówek o każdej porze dnia i nocy. W ten sposób przebił niemal całą konkurencję i szybko doszedł do sporych pieniędzy. Inny ekonomista, który na szczęście znał język, dowiedział się, że w firmie gdzie pracował jego znajomy potrzebują elektryka. Kupił w księgarni parę fachowych książek, nauczył się podstaw i tydzień później został przyjęty do pracy. Stale się douczał, podsunął kilka pomysłów dotyczących organizacji pracy i po pół roku został kierownikiem działu.

Polscy wynalazcy co roku zdobywają złote i inne medale na światowych targach wynalazczości, polscy lekarze, w znanych nam biednych warunkach, potrafią dokonywać niezwykłych operacji i wynajdować nowe techniki leczenia.

ALZNAM

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.