Czwartek, 06.08.2020 r. Imieniny: Sławy i Jakuba
Praca jest balsamem życia, praca jest źródłem cnót.

Johann Gottfried Herder
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

POLACY : Jacy Jesteśmy ? - ŻYCIE NAD STAN

Alfred Znamierowski 2006-09-05
ŻYCIE NAD STAN

Polacy od zarania dziejów lubowali się w przepychu, starali się dorównać wyżej postawionym oraz zaimponować sąsiadom i obcym. Najstarszym tego dowodem jest nadzwyczaj wspaniałe przyjęcie jakie cesarzowi Ottonowi III zgotował Bolesław Chrobry w Gnieźnie. Bolesław dał wtedy wyraz nie tylko niezwykłej polskiej gościnności, ale także niespotykanej gdzie indziej szczodrobliwości.

Nasz kraj był bogaty w różne bogactwa naturalne i niemal przez cały okres staropolski szerokie rzesze mieszkańców bogaciły się głównie dzięki eksportowi nadwyżek płodów rolnych i leśnych. Od dawien dawna pogardzano sknerami, więc do dobrego tonu należało wydawać pieniądze nie tylko na podwyższanie zewnętrznej okazałości i wystawne życie, ale także na huczne przyjęcia i zabawy dla przyjaciół i popleczników. Kogo tylko było na to stać, starał się by inni postrzegali go lepiej niż wskazywałby na to jego status majątkowy. Stworzono więc klimat dla coraz większej konkurencji w przepychu i zbytku, który w okresie staropolskim był udziałem nie tylko królów, magnatów i majętnej szlachty. Każdy chciał uchodzić za bogatszego, bardziej wspaniałomyślnego i szczodrobliwego, co wymagało życia ponad stan. W pierwszej połowie XVII w. Szymon Starowolski napisał:
Każdy stan nad swoję kondycją żyje: chłopek przeciwi się mieszczankowi i równa mu się suknią i sprzętem domowym, także żona i córki jego chustami białymi, czapeczkami, pasami i mętlikami jedwabnymi, zwłaszcza przy mieściech większych. Mieszczanie zasię bławatami, bankietami, winami równają się szlachcie; szlachta pachołkami, szkapami, futrami drogimi senatorom. Senatorowie srebrem, pałacami, klejnotami, gwardiami królowi samemu.

Z życiem ponad stan zawsze wiązało się typowo polskie „zastaw się a postaw się”, czego dowodem do dnia dzisiejszego jest większość wesel i chrzcin. Odzwierciedla to naturę naszego narodu, bo przesadę mamy we krwi - jak kochamy to zapamiętale, jak nienawidzimy to do grobowej deski, jak się bawimy to do upadłego, jak pijemy to na umór, jak jemy to do przesytu, jak walczymy to do ostatniej kropli krwi.

ALZNA

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.