Wtorek, 07.04.2020 r. Imieniny: Donata i Rufina
I drobnostek nie należy lekceważyć, bo są one podstawą doskonałości, a doskonałość nie jest drobnostką.

Michał Anioł
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

POLACY: Marek Hłasko

Roman Kościesza Kułakowski 2012-11-04
kosciesza_70.jpgWe wrześniu 1957 r. w „Kulisach” (700 tys. nakładu!), popularnym weekendowym dodatku „Expressu Wieczornego”, opublikowany został na całej kolumnie pierwszy odcinek nowego opowiadania (a właściwie mikropowieści) Hłaski pod tytułem „Cmentarze”. Było to najostrzejsze rozliczenie literackie ze stalinizmem i komunizmem, jakie wydrukowano do tej pory w Polsce.

Akcja działa się w 1952 r. Franciszek Kowa...
lski, 48-letni pracownik bazy transportowej, wracając z partyjnego zebrania, spotkał kolegę ze słusznej partyzantki, czyli z Armii Ludowej. Poszli do restauracji, wypili. Kowalski, wracając o świcie do domu, zanucił partyzancką pieśń. Zaprowadzono go na komisariat i zamknięto w zatłoczonej celi. Rano dowiedział się, że – nucąc piosenkę – popełnił przestępstwo. Ktoś został skazany na 1,5 roku więzienia za piosenkę o Legionach; inny za pieśń „Niech żyje nam marszałek Stalin. On usta słodsze ma od malin”. Pięć lat kosztowało nazwanie Stalina „Ziutkiem – słoneczko”. Pewien mężczyzna trafił do aresztu za piosenkę o gołąbku przylatującym do więzienia. Jedna ze zwrotek brzmiała: „Raz późno wracam ja do domu. I nagle wolność kończy się. Cywilne płaszcze, automaty. Legitymacje u-be-pe”. Kilku siedziało za dowcipy, za słuchanie zagranicznego radia. Kowalski ułożył się do snu, z nadzieją, że rano zostanie wypuszczony.

Na tej scenie kończył się tekst w „Kulisach”, dalszy ciąg za tydzień nie nastąpił, druk „Cmentarzy” przerwano. Posadę stracił naczelny redaktor. Hłasko w lutym 1958 r. wyjechał do Francji, ściągnął go tam redaktor paryskiej „Kultury” Jerzy Giedroyc. Przed wyjazdem, w styczniu 1958 r., odebrał Nagrodę Wydawców. Mieczysław Rakowski zanotował w prowadzonym przez siebie dzienniku, że Władysław Gomułka zażądał, aby Hłaskę aresztowano, gdy tylko pojawi się na granicy.

Hłasko był Postacią wysoce:) kontrowersyjną - bo zależy to od tego kto go określał - czy Gomułka czy szary obywatel z nim się utożsamiający się. Istniał na granicy dwóch światów - tego który odchodził i tego który przychodził ze wschodu. Jedną pętle zdjęto,następna była już szykowana ale na wiele więcej lat.Do dziś czujemy w postępowaniu wielu,tą bruzdę wisielczą: ("Pętla"-jedna z doskonałych nowel Hłaski - i Kuba a może Marek?. "Baza ludzi umarłych" - i znów ci, którzy zawiśli w przestrzeni niezrozumienia tego co nadchodzi a strachem przed tym co utracili lub utracą lada chwila - przed zmianą postępowania i znalezienia swego miejsca tu i z tymi. "Popiół i diament" Andrzejewskiego w podobny sposób ukazuje dylematy moralne -dostosowane? czy też zmienione w zależności kto ustala zasady.

Hłasko i jego zachowania świadczą a może się mylę o strachu przed życiem,znalezieniem sensu istnienia,przemijanie? ale zdrugiej strony-Marek pisał tworzył filmy,słuchowiska.Ale jedno nie wyklucza drugiego.Tak sądzę.

cyt.
"Cholera mi do tego co śmieszne, a co nie. Ja wole zginąć na swój sposób, niż żyć i cieszyć się na wasz.
Człowieka można tylko zniszczyć, nie pokonać. "
"
Łatwiej oczyścić się z wielkich omyłek niż z drobnych świństw. Słabością każdej mądrej idei jest to, że starają się realizować ją głupcy."

"Hej, ty – powiedział ktoś do Murzyna. – Czy byłeś kiedy na balu maskowym? – Nie – powiedział Murzyn. – Nie mam z tym nic wspólnego i nie wrobicie mnie w to. – Nie o to chodzi. Jak cię kiedyś zaproszą, to idź. Grosza nie wydasz na kostium. Przewieś sobie k...a przez ramię i powiedz: „Panie i panowie, ja jestem "Texaco Gas Station...”. (...) ja nie ufam niczemu, co ma pi...ę i zna wartość pieniądza. "-

Muszę stwierdzić że zgadzam się z tym co pisał Hłasko - wiele razy mam podobne odczucia-może dlatego że prawie? żyłem na granicy tych dwóch światów? nie znajdując siebie Tu a nie mogąc przenieść się Tam
:(
Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.