Środa, 24.04.2019 r. Imieniny: Grzegorza i Aleksandra
Rozpoznany nieprzyjaciel jest mniej niebezpieczny, mniej zdolny do zaskoczenia.

John Steinbeck
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

POLSKA JURYSDYKCJA : w Rzeczpospolitej szlacheckiej (3)

Andrzej Zaranek 2010-02-16
zaranek_m2_70.jpgMają Grecy swoją Piękną Helenę. Na pewno w literaturze, bo tak chciał wielki Homer. My mamy też Piękną Helenę i to nie tylko w literaturze (Przypadki starościca Wolskiego, J. Hena, Prawem i lewem, W. Łozińskiego, a także film Rycerze i rabusie) ale i w historii. Helena trojańska stała się pretekstem Wojny trojańskiej. Nasza Helena wzburzyła umysły szlachty województwa ruskiego na wiele lat. Jedna i druga Helena były tylko pretekstami do wojny i mordestrwa. Ich imiona wiązane są jednak z wielkimi tragediami.

Mężobójczynie: Regina Brześciańska

Helena Klofasowa z domu Brześciańska była kobietą piękną i zalotną. Podkochiwało się w niej wielu szlacheckich młodzieńców. Mąż jej zaś Aleksander Klofas był znienawidzony przez nią i przez jej matkę, Reginę Brześciańską. Matka postanawia uwolnić córkę spod tyranii męża. Wynajduje sposób prosty acz skuteczny – mord.

Do morderstwa namawia dwóch zakochanych w jej córkach młodzieńców. Niejaki Polański pałał gorącym uczuciem i pożądaniem do Heleny, zaś Stefan Czarniecki do Olesi – drugiej z córek. Regina Brześciańska w zamian za zamordowania Klofasa przyrzeka młodzieńcom córki. Wracający z podróży Aleksander Klofas zostaje napadnięty w zasadzce pod Pełkinią i tam zamordowany.

Nie koniec to dramatu. Regina nie zamierza dotrzymać słowa danemu Polańskiemu i nie chce oddać mu ręki Heleny. Ta bowiem zakochana jest w szlachcicu Dydyńskim. Polański odbiera sobie życie. Mamy więc już drugą ofiarę knowań Brześciańskiej.

Tymczasem sprawa zabójstwa wychodzi na jaw. Stefan Czarniecki, któremu obiecano rękę Olesi trafia miast przed ołtarz ślubny, przed sąd w Sanoku. Oskarżony o skrytobójstwo, zostaje skazany na śmierć. W 1633 ginie od katowskiego miecza w Sanoku.

Nie znamy dalszych losów Reginy Brześciańskiej, chcemy wierzyć, że poniosła karę za namawianie do morderstwa. Nie znamy losów Olesi. Nie wiemy też czy Helena miała jakikolwiek związek z zabójstwem swojego męża. Jeżeli tak, to niczego nie potrafiono jej dowieść. Spędziła bowiem resztę życia jako szczęśliwa małżonka, szlachcica Dydyńskiego.

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
wawa-1_800.jpgwawa-2_800.jpgwawa-3_800.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2019 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.