Piątek, 27.11.2020 r. Imieniny: Waleriana i Maksymiliana
Doświadczenie pozwala nam kierować własnym życiem wedle zasad sztuki, brak doświadczenia rzuca nas na igraszkę losu.

Platon
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

POLSKA MOWA: Kłopoty z i/ii oraz problem z ka(r)nistrem

Redakcja 2009-03-01
(M.Naleziński) Rano 22 lutego 2009 TVN24 podaje na planszy "Zasypana dolina Narwii". Dla ułatwienia - zapamiętajmy, że Narew odmieniamy jak krew i brew, czyli Narwi. Natomiast na niedobór omawianej litery cierpi deklinacja stanu Pensylwania (i to dwukrotnie, co oznacza, że raczej nie są to literówki) na portalu Onet (w notce pt. "11-latek zabił ciężarną narzeczoną ojca") - "Do zdarzenia doszło w sobotę w zachodniej Pensylwani. Według prawa Pensylwani, każdy kto skończył 10 lat, w sprawie morderstwa może być sądzony jak dorosły". Zapamiętajmy - "Wani nie było ani w Pensylwanii, ani w Transylwanii, kiedy zasypało dolinę Narwi".

Mieszkańcy Pensylwanii i Transylwanii (inaczej Siedmiogród; kraina w Rumunii) - Pensylwanka, Transylwanka; jeden Pensylwanin, Transylwanin, dwaj Pensylwani(e), Transylwani(e), pięciu Pensylwanów, Transylwanów.

Wczoraj nasza świetna "śnieżna" biegaczka zdobyła złoty medal w biegu na 15 kilometrów. TVN24 zamieściła - "1. miejsce Justyny Kowalczyk w biegu łączonym na 15 km. na Narciarskich Mistrzostwach Świata w Libercu". Po jedynce wskazana kropka, jednak nie po km (chyba że jest to jednocześnie koniec zdania). 31 lat wcześniej, nasz znakomity Józef Łuszczek także zdobył złoty krążek na tym dystansie. Po zwycięstwie p. Justyny, p. Józef ujawnił ze swadą, że po swoim tryumfie Japończycy chcieli dogłębnie poznać tajniki jego zwycięstwa - "wzięli kartkę oraz centymetr i wszystko mi zmierzyli z wyjątkiem jednego". Miejmy nadzieję, że Japoni nie będą kontynuować swoich pomiarów i obliczeń przy udziale naszej złotej Justyny.

Zatem - Pensylwani z Pensylwanii, Transylwani z Transylwanii, Rumuni z Rumunii, Japoni z Japonii.

20 lutego 2009 w audycji radiowej Sławomir Nowak (szef gabinetu politycznego premiera Tuska) zwrócił się do prowadzącego - "Czego pan się spodziewa, że będziemy siedzieli cicho, w sytuacji, kiedy PiS biega z kanistrem i zapałkami i wywołuje kryzys, modli się po nocach o ten kryzys, a co, my mamy siedzieć cicho", natomiast Jarosław Kaczyński (prezes PiS) zripostował - "Jeśli ktoś lata z kanistrem i podpala to pan Nowak, mówiąc o bankructwie Polski".

Oba cytaty osobiście nausznie słyszałem i twierdzę, że obaj panowie błędnie mówili o karnistrach, zaś uprzejmi dziennikarze zamienili karnister na kanister. Owszem, kiedy byłem pacholęciem, to również mówiłem błędnie i nie wiem - skąd to R się wzięło... Po angielsku canister, po niemiecku Kanister, z greckiego kánistron. Na internetowych aukcjach wpisywane są obie wersje, bowiem tam nie chodzi o wymądrzanie, ale o interes: nie można sobie pozwolić na utratę części potencjalnych nabywców tylko dlatego, że są... "poinformowani inaczej".

Mirosław Naleziński, Gdynia

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.