Wtorek, 11.08.2020 r. Imieniny: Zuzanny i Filomeny
Najwięcej nieporządku robią ci, co robią porządek.

Tadeusz Kotarbiński
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

POLSKIE LASY: Wirtualny bój o lasy

Jacek Frankowski 2010-12-26
las_noca_100.jpgPortal internetowy Wirtualna Polska przedstawił w dniu 17.12.2010r. materiał filmowy „Analiza: Lasy Państwowe” autorstwa Sebastiana Ogórka. Notka prezentująca ten reportaż brzmi: „Wysokie pensje, deputaty na drewno, mieszkania za grosz [sic!]. Takie przywileje mają leśnicy i nikt nie chce tego zmienić. Dlaczego?”

Oglądający ten materiał dowiedzą się, że przez leśników i ich opór przed włączeniem LP do sektora finansów publicznych, czyli mówiąc po ludzku oddaniem lasów we władanie ministra finansów, grożą krajowi: „niższe emerytury, wzrost bezrobocia, niższy wzrost gospodarczy”

Nie tylko taką niegodziwość leśników wobec emerytów ujawnia autor. Otóż leśnicy wystawiając drewno na licytację, która wyznacza rynkową cenę na drewno „wolą sprzedawać drewno nie stałym, rzetelnym odbiorcom ale firmom krzakom, które sztucznie zawyżają jego cenę”. W dodatku Lasy Państwowe dopuściły do przetargów firmy niemieckie i austriackie, które drogo płacą za polskie drewno. Autor żeby dobić Lasy Państwowe bezkompromisowo ujawnia że wg. nieoficjalnych danych w 2010 roku eksport drogiego polskiego drewna wzrósł o 260%. Pan Ogórek przedstawia też dane porównawcze przemysłu drzewnego i Lasów Państwowych. Przemysł Drzewny to rynek wart 70 mld. zł, 1/10 polskiego eksportu i około 300 tys. miejsc pracy. Natomiast 26 tys. leśników zarządza 20% powierzchni kraju z rocznymi obrotami zbliżonymi do 6 mld. zł. będąc jedną z 20 największych polskich firm „i są praktycznie poza jakąkolwiek kontrolą państwa”. Materiał nie pozostawia wątpliwości po której stronie lokuje swoje sympatie autor. Musze przyznać, że dla mnie jako leśnika także nie jest obojętna sytuacja krajowego przemysłu drzewnego, głównego odbiorcy surowca produkowanego przez Lasy Państwowe. Mogę powiedzieć że leśnicy mają świadomość że z drzewiarzami płyniemy na jednej łodzi. Leśnicy jednak znaleźli się między młotem państwowej kontroli i kowadłem oczekiwań przemysłu drzewnego. Wbrew temu co powiedział autor o braku jakiejkolwiek kontroli lasów ze strony państwa, lasy są jedną z najbardziej kontrolowanych instytucji w kraju.

Gdy LP zgodnie z oczekiwaniami przemysłu drzewnego próbowały docenić stałych, uczciwych, wieloletnich odbiorców drewna, przez wprowadzenie do oceny oferty elementu tzw. historii kupieckiej czyli dokumentacji dotyczącej wcześniejszych zakupów drewna w Lasach Państwowych, Najwyższa Izba Kontroli podważyła tą zasadę jako ograniczającą dostęp do zakupu podmiotom, które wcześniej nie były kontrahentami Lasów Państwowych. Z kolei zasady zakupy drewna wg. najwyższej wylicytowanej ceny są negowane przez Polską Izbę Gospodarczą Przemysłu Drzewnego, która krytykuje także dopuszczenie do przetargów na drewno firm z zagranicy zapominając że jesteśmy w zjednoczonej Europie, która otwiera europejskim kontrahentom dostęp do polskich surowców ale równocześnie przed polskim przemysłem drzewnym otwiera możliwości wprowadzania swoich produktów na rynek europejski. W materiale filmowym nie wysuwa się co prawda tezy o możliwości zwiększenia podaży drewna na rynek, co spowodowałoby spadek ceny. Jednak zwiększenie podaży to zwiększony wyręb lasów. Nie porusza się tej kwestii, gdyż jest ona niepopularna w społeczeństwie. W dodatku pokazałoby to rolę leśników jako dobrych gospodarzy, którzy bronią lasy przed nadmierną eksploatacją. A przecież nie o to chodziło autorowi „Analizy: Lasy Panstwowe”

Nawet nie mam zamiaru polemizować z poronionym zarzutem że Lasy Państwowe dopuszczając do aukcji drzewnych firmy zagraniczne doprowadzają do wzrostu cen i równocześnie ze wzrostem cen uzyskały wzrost wartość eksportu polskiego drewna aż o 260%. Absurd tego rozumowania jest przeraźliwie oczywisty. Zwiększać eksport z równoczesnym wzrostem ceny to marzenie wszystkich przedsiębiorców. Pan Sebastian Ogórek jednak przedsiębiorcą nie jest.

Trudno natomiast nie odnieść się do natrętnie lansowanej przez autora tezy że leśnicy zawłaszczyli polskie lasy tylko i wyłącznie dla własnych partykularnych interesów. Po to żeby zapewnić sobie średnia zarobki na poziomie 4800 zł, deputaty, mieszkanie za grosz! (tak, tak nawet nie za grosze). Nie bierze jednak pod uwagę że pracownicy Lasów Państwowych to kadra w znaczącej większości z wyższym wykształceniem, prowadząca nadzór i kierująca pracami zatrudnianych firm do wykonywania prac leśnych. Jeśli mówimy o zarobkach w Lasach Państwowych to powiedzmy że są to zarobki wysoko wykwalifikowanej kadry, która przy zatrudnieniu na poziomie 26 tys. sprawnie zarządza majątkiem leśnym obejmującym 20% terytorium Polski. Autor wymienia też kwotę 2,2 mld. rocznych kosztów administracyjnych. Ja muszę przyznać że przy tak rozwiniętych państwowych wymogach biurokratycznych wobec Lasów Państwowych i wszechogarniającej sprawozdawczości ze wszystkich działań leśników, oraz ogromnym obszarze działania, zadziwia mnie że leśnicy potrafią to wszystko wykonać przy tak niskich kosztach administracyjnych.

Tak się składa że niektórych rozmówców Pana Ogórka, występujących w jego materiale znam osobiście i znam ich poglądy odnośnie Lasów Państwowych. Z tego może powodu fragment wypowiedzi senatora Stanisława Gorczycy wydał mi się całkowicie niezrozumiały: „Policję też utrzymujemy z naszych podatków, w związku z tym dlaczego ma się różnić leśniczówka, która jest pięknie odrestaurowana, albo zupełnie nowa wybudowana, od posterunku policji, który jest zaniedbany, który przypomina praktycznie XIX wiek”. Dalej autor odbiera głos mówiącemu i sam cytuje jakoby wypowiedź Stanisława Gorczycy: „Zdaniem senatora, czas by lasy zaczęły służyć wszystkim mieszkańcom Polski a nie tylko wąskiej grupie 26 tysięcy leśników”.

Wypowiedź wyrwana z szerszego kontekstu, może sprawiać wrażenie że Pan senator jest zwolennikiem doprowadzenia leśniczówek do stanu zapaści na wzór XIX wiecznych komisariatów policyjnych. Ponieważ jednak znam na tyle poglądy Pana senatora jestem przekonany że jest on zwolennikiem równania w górę, a więc mógł posłużyć się przykładem dobrze wyposażonych leśniczówek jako docelowego stanu posterunków policyjnych co jednak w wyniku montażu wypowiedzi nie zostało wyakcentowane. Natomiast cytat wypowiedzi Pana senatora mówiący o tym że leśnicy oczekują na to żeby lasy im służyły wydał mi się całkowicie niezgodny z poglądami jakie wielokrotnie reprezentował Pan senator w publicznych gremiach. Postanowiłem więc zapytać Pana senatora o opinie odnośnie umieszczenia Jego wypowiedzi i cytatu w materiale filmowym „Analiza: Lasy Państwowe”. Pan senator uznał że opublikowana w filmie Jego wypowiedź o leśniczówkach i posterunkach wyrwana z kontekstu, długiego wywiadu, poruszającego wiele kwestii związanych z leśnictwem, nie oddaje Jego intencji. Odnośnie cytatu rzekomej wypowiedzi o tym komu mają służyć lasy Pan senator powiedział : „Wielokrotnie dawałem dowody wysokiej oceny pracy polskich leśników. Uważałem i wielokrotnie głosiłem taki pogląd publicznie że są Oni najlepszymi gospodarzami polskich lasów i powinni nimi pozostać. Nigdy nie wyraziłem opinii że lasy służą leśnikom co sugeruje cytat mojej wypowiedzi. W rozmowach z leśnikami wielokrotnie dochodziliśmy do wspólnego zdania że w warunkach trudności w zbilansowaniu najniezbędniejszych wydatków państwa jest potrzeba rozłożenia ciężarów na wszystkich. O tym też mówiłem w wywiadzie. Leśnicy to grupa zawodowa wielokrotnie dająca dowody patriotycznego zaangażowania i nikt z moich rozmówców nie podważał możliwości odprowadzenia części wypracowanych przez Lasy Państwowe nadwyżek finansowych do kasy państwa. Wiem też że walka leśników o utrzymanie obecnie funkcjonującej formy organizacyjnej nie wynikała z chęci obrony swojej pozycji zawodowej lecz z głębokiej troski o polskie lasy, o możliwość kontynuowania kosztownych działań na rzecz przebudowy drzewostanów z jednowiekowych i jednogatunkowych „fabryk drewna” na wypełnione wieloma gatunkami roślin i zwierząt, zróżnicowane wiekowo lasy naturalne. Chciałbym w tym dziele służyć leśnikom pomocą”.

las_noca.jpg

Las nocą

stanislaw_gorczyca.jpg

Senator Stanisław Gorczyca

nadlesnictwo_ostrow_maz.jpg

Przykład współczesnego leśnego budownictwa nawiązującego do polskiej regionalnej tradycji budowlanej. Nadleśnictwo Ostrów Maz., Leśnictwo Grudzie
Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM
dobrze ze Pan napisal iz autorem artykulu jest S.Ogorek bo myslalbym iz M.Ogorek stracil poczucie...
~karol 2010-12-29 18:20

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.