Czwartek, 03.12.2020 r. Imieniny: Franciszka i Ksawerego
Milczenie – przyjaciel, który nigdy nie zdradza.

Konfucjusz
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

Poznawanie Pekinu cz. 2

Jacek Frankowski 2013-05-04
chiny_43_100.jpgDrugi dzień rozpoczęliśmy od obowiązkowych odwiedzin siedziby Pandy Wielkiej, która odebrała smokom przywilej bycia symbolem Chin. Pandy zajadające pędy bambusa nie przejawiały zainteresowania odwiedzających ich tłumem. Fabryka, czy może raczej hodowla pereł, a najwłaściwiej perłowy sklep fabryczny nie wzbudził mojego entuzjazmu, chociaż Ela z uwagą oglądała gabloty z perłowymi naszyjnikami, wisiorkami, broszkami i pierścionkami. Perła w naszym małżeńskim pożyciu ma swoje szczególne zapisane miejsce, gdyż w dniu poznania mojej przyszłej małżonki miałem w kieszeni przywieziony z wycieczki do Moskwy pierścionek z perłą, który po sprzedaży miał pokryć koszty wycieczki. Pokazałem ten pierścionek, jeszcze wtedy nie wiedziałem, że przyszłej małżonce, i schowałem do kieszeni. Do dzisiaj cierpię za to, że nie stał on się wówczas prezentem, ale cóż… Tym razem także nie było mnie stać na odrobienie tamtej wpadki. Następnym punktem programu było zwiedzanie buddyjskiej świątyni Lazurowych Obłoków, z dwoma pawilonami poświęconymi Buddzie Majtrei i Buddzie Sakyamuniemu. Niezwykłe wrażenie czyni 500 rzeźb Arhatów, czyli uczniów Buddy, zgromadzonych w zachodnim pawilonie. Centralne miejsce kompleksu świątynnego zajmuje pawilon poświęcony Sun Jat-senowi, pierwszemu prezydentowi Republiki Chińskiej. Czyżby polityczna droga do świętości?

Uduchowieni świątynnym klimatem wyruszyliśmy na zetknięcie z cesarskim przepychem Pałacu Letniego będącego wypoczynkową cesarską rezydencją, która z rozkazu cesarzowej Cixi, byłej konkubiny cesarskiej, wybudowana została na ruinach, zniszczonej w czasie II Wojny Opiumowej rezydencji Qingyiyuan. Pełna niezwykłych zakrętów, dworskich intryg i zbrodni historia życia byłej nałożnicy cesarskiej, która została cesarzową po urodzeniu cesarzowi syna, przedstawiona barwnie przez Marcina naszego lidera, zasługuje na odrębne opracowanie. Pałac Letni mogliśmy zwiedzać dosyć pobieżnie, gdyż zajmowana powierzchnia 70 tys. m2 z 3 tys. obiektów wymagałaby poświecenia dużo więcej czasu niż część jednego dnia. Warto wspomnieć o swoistym poczuciu humoru cesarzowej Cixi, która inwestując w Pałac Letni pieniądze przeznaczone na rozbudowę floty, poleciła u nabrzeża sztucznego jeziora Kunming wybudować marmurowy statek. Obiadokolacja w kolejnej restauracji niewiele różniła się smakowo od wczorajszej. I tak nam upłynął pełen wrażeń dzień drugi w Pekinie.

Dzień trzeci rozpoczęliśmy od śniadaniowego szwedzkiego, a może jednak bardziej chińskiego, stołu w hotelu. Później wyprawa do fabryki jedwabiu, gdzie poznaliśmy całą procedurę powstawania jedwabnych tkanin od jedwabników aż do fabrycznych przędzalni. Przy całej olśniewającej barwności ekspozycji fabrycznych jedwabnych wyrobów, prawdziwą furorę wśród naszej grupy robiły jedwabne kołdry, które wg. zapewnień wiarygodnego Marcina, zwanego przez moją żonę Michałem, o czym za chwile, otóż te kołdry w lecie chłodzą a w zimie grzeją. Wracając do Marcinkowego przydomku Michał nadanemu Mu przez Elę, wyniknęło to faktu, że na początku podróży autokarem z lotniska Marcin powitał nas chińskim dzień dobry, czyli Ni hao, które wymawia się nihał. Ela usłyszała Michał i myślała, że jest to przedstawienie się naszego lidera.

Plac Tian’anmen i jego otoczenie zasługuje na szczególną uwagę i to nie tylko dlatego, że konkurując z rynkiem w Pułtusku jest największym placem świata. Zachodnią stronę placu zamyka gmach Wielkiej Hali Ludowej, gdzie odbywają się posiedzenia chińskiego parlamentu. Wschodnia strona to gmach Chińskiego Muzeum Narodowego. W południowej części placu Mauzoleum Mao Zedonga a od północy plac zamyka Brama Niebiańskiego Spokoju prowadząca do legendarnego cesarskiego Zakazanego Miasta. Plac przyjął nazwę od tej słynnej Bramy. Zwiedzanie rozpoczynamy od mauzoleum. Powoli posuwamy się parami w długiej kolejce. Większość odświętnie ubranych Chińczyków, twarze skupione. Można kupić białe chryzantemy, które zostaną złożone przed olbrzymim pomnikiem Mao w pierwszej hali mauzoleum. Kategoryczny zakaz posiadania zapalniczek i pojemników z płynami, który najprawdopodobniej odnosi się do zwolenników samopodpalania. Każda zapalniczka będzie skonfiskowana przez skrupulatne służby. Nie wolno też wnosić sprzętu fotograficznego a nawet aparatów telefonicznych, które przecież też potrafią fotografować. Dochodzimy do głównego holu, w którym jak w szklanej gablocie wystawione są doczesne szczątki Przewodniczącego Mao. Dla mnie zaskakujące jest przykrycie Mao czerwoną flagą z sierpem i młotem, która kojarzy mi się z flagą Związku Sowieckiego, gdy flaga chińska w miejscu sierpa i młota ma złote gwiazdy. Chińskie Muzeum Narodowe gromadzi zbiory sztuki chińskiej od czasów starożytnych do współczesnych. Ja z Elą decydujemy się na dział antyczny. Zakaz filmowania, można fotografować ale bez fleszy, jednak słabe oświetlenie powoduje, że marne są efekty fotografowania. Niedoswietlone fotki tylko dla odświeżenia pamięci w przyszłości. Jest też namiastka słynnej terakotowej armii w postaci dwu figur i konia naturalnej wielkości wykonanych z zadziwiającą rzeźbiarską precyzją i artystycznym zróżnicowaniem fizjonomii i detali. Spieszymy się do Zakazanego Miasta na tyle, że pozostałe działy Muzeum pozostawiamy do następnych odwiedzin Pekinu.

Na początek sama Brama Tian anmen, umieszczona w godle Chińskiej Republiki Ludowej, stanowi najbardziej rozpoznawalną budowlę Chin. W czasie obchodów świąt państwowych jest miejscem gdzie zasiadają przedstawiciele najwyższych władz. Za bramą po prawej wschodniej stronie Świątynia Przodków Cesarskich, obecnie Ludowy Pałac Kultury. Zamierzamy zwiedzać jedynie obiekty na osi głównej Zakazanego Miasta, bo jak w trakcie jednego pobytu odwiedzić 10000 pokoi w pałacowych pawilonach. Z dreszczykiem emocji kierujemy się do potężnej Bramy Południowej, to za nią właściwe legendarne Zakazane Miasto, które otacza szeroka fosa. Po przejściu w półmroku tunelu bramy stajemy oślepieni jasnymi promieniami słońca, odbitymi od bieli marmurowych balustrad pięciu mostów na Złotej Rzece, wyjaskrawiającymi czerwień ścian pałacowych zabudowań i rozświetlającymi bursztynową złocistość dachów. Gdy mija chwilowe onieśmielenie w ruch idą aparaty fotograficzne. Warto upamiętnić się na tle wielowiekowej historii. Kolejna Brama Najwyższej Harmonii i przed nami Pawilon Najwyższej Harmonii, najokazalszy pałac Zakazanego Miasta, w którym odbywały się uroczystości oficjalne: koronacje cesarzy, obchody ich urodziny i świętowania Noworoczne. Zainteresowanie wzbudza złocisty cesarski tron. Dalej mniejsze dwa pawilony: Pełnej Harmonii i Zachowania Harmonii ze złocistym tronem na podwyższeniu. Teraz przekraczamy Bramę Niebiańskiej Czystości i znajdujemy się w części prywatnych apartamentów cesarskich. Przed Pałacem Niebiańskiej Czystości kłębi się tłum. Mam trudności ze sfilmowaniem wnętrza pałacowej Sali z kolejnym tronem i pałacowym wyposażeniem. Jeszcze Pałac Ziemskiego Spokoju z wnętrzami oddzielonymi szybami utrudniającymi filmowanie. Dalej idąc po osi głównej schodzimy do Imperialnego Ogrodu. Krążymy po labiryncie alejek wysadzonych zimozielonymi cyprysami zmierzając do opuszczenia Zakazanego Miasta przez Bramę Boskiej Mocy i szeroki most na fosie otaczającej cesarską siedzibę. Teraz przed nami Węglowe Wzgórze usypane z ziemi wybranej przy budowie fosy, usytuowane centralnie w urokliwym Parku Jingshan. Zwracamy uwagę na harmonijne skomponowanie w krajobrazie elementów kamiennych z roślinnością. Znowu trafiamy na muzyka grającego na chińskim odpowiedniku skrzypiec i wtórującej mu śpiewaczki. Dalej ekspresyjny występ ludowego zespołu wyglądającego mi bardziej na kaukaski niż chiński, do którego tańców przyłączają się spontanicznie przechodnie.

cdn...chiny_9.jpg
9. Miś panda wielka. Wielki smakosz bambusowych pędów

chiny_10.jpg
10. Świątynia Lazurowych Obłoków. Ekspozycja 500 posągów Arhatów

chiny_11.jpg
11. Świątynia Lazurowych Obłoków. Pawilon Sun Jat-sena

chiny_12.jpg
12. Pałac Letni. Jezioro Kunming

chiny_13.jpg
13. Pałac Letni. Wieża Buddyjskiego Kadzidła

chiny_14.jpg
14. Pałac Letni. Marmurowa Łódź

chiny_15.jpg
15. Artystyczne wyroby z jedwabiu w pekińskiej tkalni jedwabi

chiny_16.jpg
16. Hala Ludowa gmach Parlamentu Chińskiego

chiny_17.jpg
17. Mauzoleum Mao Zedonga

chiny_18.jpg
18. W głębi gmach Chińskiego Muzeum Narodowego

chiny_19.jpg
19. Brama Tian anmen czyli Niebiańskiego Spokoju

chiny_20.jpg
20. Zakazane Miasto. Wewnętrzna Brama Południowa

chiny_21.jpg
21. Zakazane Miasto. Złota Rzeka między bramami: Południową i Najwyższej Harmonii

chiny_22.jpg
22. Zakazane Miasto. Jeden z pięciu mostów na Złotej Rzece

chiny_23.jpg
23. Zakazane Miasto. Brama Najwyższej Harmonii

chiny_24.jpg
24. Zakazane Miasto. Pawilon Najwyższej Harmonii

chiny_25.jpg
25. Zakazane Miasto. Tron w Pawilonie Najwyższej Harmonii

chiny_26.jpg
26. Zakazane Miasto. Pawilony Pełnej Harmonii i Zachowania Harmonii

chiny_27.jpg
27. Zakazane Miasto. Pawilon Zachowania Harmonii

chiny_28.jpg
28. Zakazane Miasto. Tron w Pawilonie Zachowania Harmonii

chiny_29.jpg
29. Zakazane Miasto. Brama Niebiańskiej Czystości

chiny_30.jpg
30. Zakazane Miasto. Pałac Ziemskiego Spokoju

chiny_31.jpg
31. Zakazane Miasto. Tablica informacyjna Pałacu Ziemskiego Spokoju

chiny_32.jpg
32. Węglowe Wzgórze w Parku Jingshan

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM
brawo :)
~jas 2013-05-23 19:08
Czytam już kilka razy bo wybieram się do Pekinu i jestem pod wrażeniem
~ttttttttttttt 2014-12-21 20:16

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
taka-warszawa-3.jpgtaka-warszawa-9.jpga-p-3-97.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2020 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.