Czwartek, 17.01.2019 r. Imieniny: Antoniego i Rościsława
Kieruj swoim interesem, bo inaczej on tobą pokieruje.

Benjamin Franklin
Polska zawsze blisko
Wró?Strona g?ówna Drukuj

PROSTO Z ŻYWCA - Historia radia VIS (cz. I)

Włodzimierz Zwierzyna 2008-03-08
vis_70.jpg(W.Zwierzyna) W lipcu 1993 roku garstka bardzo młodych zapaleńców w kontakcie z Klubem ŚRUBKA w Żywcu – Sporyszu uruchomiła nadajnik niewielkiej mocy i prowizoryczną antenę nadawczą na częstotliwości UKF – 73,6 MHZ. Rozpoczęto próbną emisję. Wpierw z zupełnie różnym skutkiem. Po okresie pierwszych prób i po pozyskaniu dodatkowego sponsora zainstalowano antenę stałą oraz w mieszkaniu konstruktora uruchomiono dodatkowy nadajnik przekazujący sygnał ze studia na drugą część miasta, o podobnej mocy 10 W na częstotliwości 65,65 MHZ. W okresie pierwszych prób powiadomiliśmy pana Burmistrza o rozpoczęciu takich działań, na co pozytywnie odniósł się sugerując trafność działań wobec zamiaru złożenia wniosku o koncesję przez Zarząd Miasta na lokalne radio samorządowe w Żywcu.

Pozyskiwaliśmy nowych, kolejnych młodych ludzi zarówno do obsługi technicznej strony audycji jak i działań redakcyjnych. Najczęściej byli to ludzie młodzi, uczniowie szkół średnich, często bezrobotni absolwenci tychże szkół, jak również ludzie pracujący, traktujący własną działalność społeczną jako pożyteczne dla miasta hoy. Podjęto też decyzję, ze względu na ograniczone możliwości organizacyjne i społeczne sponsorowanie wszelkich działań, o weekendowym charakterze tych audycji, emitowanych w piątki, soboty i niedziele od godziny 18.00 do późnych godzin nocnych. Przybywało nowych ludzi i pomysłów. Zdarzały się również przypadki rezygnacji ze współpracy z naszym zespołem. Tak następowała naturalna selekcja zespołu realizacyjnego. Przez okres ośmiu miesięcy, najczęściej wskutek sugestii słuchaczy, modyfikowaliśmy nasze propozycje programowe, tak by znajdować coraz to nowych słuchaczy. Niewielka moc nadajników 2 x 10 wat, wykonanych przez młodego konstruktora pozwalała na słyszalność radia VIS w zasadzie w granicach miasta jak również znajdując słuchaczy w Międzybrodziu Żywieckim, Jeleśni, Sopotni, Juszczynie, Twardorzeczce. Pozyskując coraz to nowych sponsorów, takich jak SANEPiD, wypożyczalnia płyt compactowych, sklepy elektroniczne, radio pracowało w oparciu o sprzęt prywatny i Klubu ŚRUBKA.

Poszerzenie form realizacyjnych o reportaż, czy też transmisję bezpośrednią przybliżyło radio VIS do problemów mieszkańców miasta, a tym samym do formuły radia samorządowego – społecznego. Równocześnie w trakcie naszych kontaktów naszego radia z Burmistrzem, nawet na naszej antenie, wyrażał zadowolenie z funkcjonowania tego radia, jak również nadzieję na wspólną realizację tego zadania po otrzymaniu niezbędnej koncesji. Nasza grupa nie wystąpiła z wnioskiem o taką koncesję ze względu na skromna zasoby finansowe uczestników tej inicjatywy, jak również bezzasadność funkcjonowania dwóch równoległych stacji radiowych dla niewielkiej stosunkowo liczby słuchaczy, jak również ograniczone zasoby finansowe miejscowego biznesu, potencjalnych kandydatów do reklam radiowych, a tym samym źródła finansowania radia. Uważaliśmy, iż w tej sytuacji idea radia samorządowego połączona ze skromnymi jeszcze zasobami finansowymi miejscowego biznesu pozwoli na urzeczywistnienie formalne naszych wspólnych marzeń. Zadziwiająco jednak, brzmi pomijanie naszego dotychczasowego dokonania, w rozmowach zarówno na szczeblu miasta jak i Krajowej Rady Radiofonii.

Rozumiemy obawę o zarzut współpracy potencjalnych właścicieli przyszłej koncesji z piracko nadającą stacją radiową, ale przecież argument piractwa radiowego dotyczył wszystkich dotychczas nadających, a starających się o wydanie takiego zezwolenia na czele z pracującymi piratami z radia RMF – Kraków, obecnie posiadaczami koncesji na program ogólnopolski. Tak więc sam fakt piractwa nie przeszkadzał w docelowych staraniach poszczególnych stacji. Również propozycja programowa zawierała elementy informacyjne, społeczno – publicystyczne, oferowała stały kontakt telefoniczny z radiem, przyjmując konwencję współuczestnictwa w większości prezentowanych programów poprzez udział osobisty w audycja studyjnych, bądź rozmowach „na żywo” przez telefon, emitowanych „na antenę”. Równocześnie w trakcie ośmiomiesięcznego funkcjonowania naszego radia VIS wielokrotnie pod naszym adresem kierowane były anonimowe bądź przez osoby trzecie, pogróżki i ostrzeżenia, uświadamiając nam iż nasz społecznikowskie oddanie i szczere intencje przeszkadzają komuś z mieszkańców Żywca. Bezpośredniej jawnej rozmowy, czy argumentacji tych ataków nie zanotowaliśmy, co wobec obecnej sytuacji daje nam do zrozumienia iż były to działania zaplanowane i z góry przewidziane.

Wobec kontroli Państwowej Agencji Radiowej w dniu 19.03.1994 r. i decyzji tejże o wyłączeniu urządzeń nadawczych w terminie do 2.04.1994 r. z powodu braku przydziału częstotliwości i koncesji na nadawanie programów radiowych, Radio VIS zakończyło emisję swych programów w dniu 27.03. z nadzieją na wspólne tworzenie radia w mieście Żywcu.

Wielkie odrodzenie się z popiołów Radia jak się potem okazało miało nastąpić dopiero w 2007 roku, ale to już kolejna historia… cdn

Włodzimierz Zwierzyna, Żywiec / Radio VIS

Wróć
Góra Facebook
Drukuj

TWOIM ZDANIEM

Taka Warszawa w obiektywie J. Urbaniaka

a_to_polska_wlasnie.png
wawa-1_800.jpgwawa-2_800.jpgwawa-3_800.jpg

Album Jacka Frankowskiego

album_frankowskiego.png
pociagiem_nad_morze_kacik.jpg

... nie tylko od święta

569919bf7f9df39147c695e68d915148.jpg

Giżycki Fotoplastykon

fotoplastykon3_330.png
  0225809057_330.jpg

Rogale marcińskie

rogale_marcinskie_szpar  
Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w

www.Giżycko-Lötzen.pl

gizycko_lotzen330.jpg

Pokochaj Lubuskie

lubuskie_330_m.jpg

Flagi i

baner_manufakturaflag.pl_330.png

A TO POLSKA WŁAŚNIE...(2)

obiektywem_lapinski_win2.jpga1046208.jpg

Efekt Φ

laterna_nowa.jpg
03kamera_100.jpgNowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii  4 grudnia 2013 – 30 marca...
Redakcja - Kontakt - Napisali o nas - Nasze bannery
Copyright © 2002-2019 Wydawnictwo Internetowe Album PolskiWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.